למרות הבונוס המובטח לעובדים: רשות שדות התעופה מתנגדת להעברת מיליארד שקל לאוצר

סעיף בחוק ההסדרים קובע כי רשות שדות התעופה תעביר 1.2 מליארד שקל לקופת האוצר ■ ברשות טוענים כי לא התקבלה פניה רשמית, וכי הם לא יודעים דבר על בונוס שהובטח לעובדים

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב גנות, מנכ"ל רשות שדות התעופה
יעקב גנות, מנכ"ל רשות שדות התעופהצילום: תומר אפלבאום
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מועצת רשות שדות התעופה (רש"ת) מתכוונת להתנגד לכוונת האוצר לקחת 1.2 מיליארד שקל מקופתה לטובת תקציב 2019, כך הוחלט בישיבת המועצה שנערכה שלשום (ב').

ההתכנסות, כך נמסר מרש"ת, בוצעה על בסיס מידע לא פורמלי, מפני שעד היום לא בוצעה כל פניה רשמית מגורמי מקצוע שאמונים על תקציב המדינה, ולא נעשתה כל עבודת מטה כדי לברר האם לרש"ת יש את היכולת לשלם את הסכום המבוקש.

עוד נמסר מרש"ת כי "ההחלטה שהתקבלה לקחת 1.2 מיליארד שקל מקופת רש"ת הגיעה לידיעת הנהלת רש"ת על ידי ראש ועד כללי של עובדי רש"ת שזומן לפגישה אצל מנכ"ל משרד האוצר בו לא נכחו אנשי רש"ת ולא אנשי משרד התחבורה ובו סוכם בין האוצר והוועד על הפיצוי שיינתן לעובדים בגין לקיחת הדיווידנד. בהסכם שסוכם ניתנו לעובדים הטבות כדוגמת משכורת בונוס ועוד. סכום ההטבות הוא גבוה ומסתכם בעשרות מיליוני שקלים".

עוד טוענים ברש"ת כי למדו על נושא הבונוסים מהתקשורת ולא ממשרד האוצר. עם זאת, באוצר טוענים כי הממונה על השכר דיבר עם המנכ"ל, יעקב גנות, כבר לפני שבועיים , והוא עודכן בנושא.

במהלך ישיבתה המיוחדת של מועצת רש"ת הציגה הנהלת רש"ת את תחזית הגידול בנוסעים שעמדה בשנת 2017 על 17% (פי 2 מאירופה) והביאה את תנועת הנוסעים ל-20 מיליון בשנה. גידול זה בתנועת הנוסעים, טוענים ברש"ת, "מחייב להשקיע בתשתיות, כדי שניתן יהיה לעמוד בביקוש המדובר שנובע ממדיניות שמיים פתוחים של ממשלת ישראל.

לרש"ת תוכנית פיתוח שעלותה כ-4.8 מיליארד שקל, שאושרו על ידי משרדי התחבורה והאוצר, ולאור התנועה הגוברת של הנוסעים תדרש רש"ת לעדכן את התכנית ולהשקיע בשנים הקרובות עוד כ-2 מיליארד שקל בתשתיות לרווחת הנוסעים.

רש"ת טוענת כי "הנוסעים יפגעו קשות אם האוצר יקח כספים מקופת הרשות. לאור זאת החליטה מועצת הרשות להתנגד ללקיחת הכסף ולבקש ממשרדי הממשלה להיכנס לעבודת מטה מואצת מול חטיבת הכספים של רש"ת כדי ללמוד את הנתונים ולהגיע להבנה כי לא ניתן לקחת כספים מקופתה של רש"ת".

מועצת רש"ת הביעה מחאה על כך שעד למועד התכנסותה לא בוצעה כל פניה להנהלת רש"ת, והצביעה על כך שעבודת המטה נעשתה בניגוד לכללי מנהל תקין ומבלי להתייעץ עם הנהלת ומועצת רש"ת כנדרש בחוק. לדברי רשות שדות התעופה, נדרשים לא פחות מתשעה מיליארד שקלים עבור פרויקטים שונים אותם היא מתכננת, כשהגדול ביניהם הוא כמובן שדה התעופה רמון שעלותו 1.7 מיליארד שקל. פרויקטים נוספים כוללים הרחבת מסלולים , רחבות למטוסים, מקומות חניה, מערכות סייבר ועוד.

עובדי רשות שדות התעופה בנתב"גצילום: עופר וקנין

משרד האוצר אישר כי קיים הסכם עם העובדים, לפיו יקבלו תוספות שכר עבור הסכמה להעברת התמלוגים לאוצר. מדובר בשיאני שכר קבועים במגזר הציבורי.

928 עובדים ברשימת בעלי השכר הגבוה

כפי שפורסם לאחרונה ב-TheMarker עומדת עלות ההעסקה הממוצעת של כל אחד מ-3,600 עובדי הרשות על 26,131 שקל ברוטו בחודש, כשהברוטו הממוצע לעובד עומד על 22,690 שקל, והחציוני על 13 אלף שקל. בין העובדים רבים זכו להעלות שכר באחוזים יפים יחסית לשנה שעברה. יתרה מכך , שכרם של 232 עובדים עובר את ה-50 אלף שקל בחודש, חלקם בתפקידים מינהלתיים. הממונה על השכר מחלק את הדו"ח לשניים: נתוני בכירים ושכר הגבוה ובעלי דירוגים. ברשות שדות התעופה 928 איש, כאמור מתוך 3,60, שהם ברשימת הבכירים והשכר הגבוה. הם מתחלקים באופן תמוה ל"מנהלים" ו"מזכירות".

שיאן השכר על פי הנתונים האחרונים שכוללים את שנת 2015 הוא ראש משמרת, שמרוויח 81 אלף שקל ברוטו בחודש, עליה של למעלה מ-6% בשכרו יחסית לשנה שעבר. הוא, אמנם ,היחיד שמקבל יותר מ-80 אלף שקל בחודש אך 14 איש אחרים מקבלים יותר מ-70 אלף שקל ברוטו בחודש.

במקום השני מופיע מנהל אגף בקרה דרום עם 79 אלף שקל. במקום השלישי שוב ראש משמרת עם 77 אלף שקל ובמקום הרביעי היועץ המשפטי של רשות שדות התעופה עם 73,666 שקלים. היועמ"ש הוא אריה שחם, שעבר כבר את גיל הפרישה אך הרשות ממשיכה להחזיק אותו בטענת כישורים מיוחדים. שחר הוא גם שיאן הנסיעות של רשות שדות התעופה, ששהה מחוץ לישראל 119 ימים בתוך שנתיים וחצי. חלק נכבד מן הנסיעות, כפי שנחשף ב-TheMarker, לא נעשה בגפו אלא יחד עם אנשי רשות נוספים, שיוצאים כולם לנסיעות עסקיות ארוכות, עם העדפה למזרח הרחוק. ליועמ"ש יש סגן שמרוויח גם הוא יפה: 64 אלף שקל ברוטו בחודש.

במקומות החמשי עד השמיני מופיעים שוב ראשי משמרות ופקחי טיסה ובמקום התשיעי מבקר הרשות עם שכר של 72 אלף שקל בחודש. מבין הבכירים ניתן לראות כי מנהל נתב"ג מופיע רק במקום ה-30 בטבלה עם 68 אלף שקל בחודש, מעט יותר ממנהל מסוף טאבה 67,700 שקל בחודש.

במקום ה-928 עומדת מזכירת סמנכ"ל עם 17,271 שקל ברוטו בחודש. אם נדמה שמדובר בשכר נאה, הרי שהמזכירות הקולגות שלה משתכרות הרבה יותר. כך למשל "מזכירת אגף" השתכרה 33,519 שקל ברוטו בחודש, "מזכירה" – 38,931 שקל, עוד "מזכירה" – 40,620 שקל בחודש ו"מזכירת סמנכ"ל" עם 42,900 שקל בחודש.

המזכירות יכולות להתקנא באחים: "אח בכיר" מקבל 34,352 בחודש, "אח בכיר" נוסף מעט יותר - 34,492 ושלישי כבר הרבה יותר - 40,660 ברוטו בחודש. המשכורות האלה נמוכות יחסית ל"מנהל מחלקת עזרה ראשונה" שמקבל 61,248 בחודש ברוטו.

גם בתחום ההדרכה מרוויחים משכורות נאות: "מנהל מחלקת הדרכה" - 40 אלף שקל בחודש , "עוד אחד" – 42,106, ומנהל אגף הדרכה – 64 אלף שקל בחודש.

מוקדנים מרוויחים בדרך כלל שכר מינימום, אבל לא ה"מוקדן" המופיע בדו"ח שהרוויח ב-2015 - 52,500 ברוטו בחודש.

חגיגת השכר תתעצם בעזרת ההסכם החדש שנחתם בין ועד עובדי רשות שדות התעופה והאוצר.

ממשרד האוצר נמסר כי "בקופת רשות שדות התעופה, הצטברו נכון לסוף שנת 2017 כ-2 מליארד שקל עודפים, וזאת על אף ביצוע פעולות פיתוח בהיקף חסר תקדים וחד פעמי באופיו בדמות הקמת שדה התעופה רמון. עמדת משרד האוצר היא כי סכומים אלו אשר הצטברו כתוצאה מהכנסות מסחריות צריכות לחזור לציבור דרך תקציב המדינה. משרד האוצר מקיים שיח שוטף עם רשות שדות התעופה ויוסיף לעשות כן על מנת להבטיח כי לא תהיה פגיעה בפעילות הרשות או בפעילות הפיתוח הנדרשת על מנת לתת מענה לנוסעים בשדות התעופה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"