15 מפעלים יעברו לנגב המזרחי - וייצרו 500 מקומות עבודה חדשים

9 מפעלים יוקמו באזור דימונה ירוחם וערד ו-6 מפעלים קיימים יתרחבו ■ המפעלים יקבלו מענקים מהמדינה בסך 81 מיליון שקל

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין: שר הכלכלה אלי כהן, שר האוצר משה כחלון, ראש העיר ירוחם מיכאל ביטון, ראש העיר ערד ניסן בן חמו ומנהל מרכז השקעות במשרד הכלכלה נחום איצקוביץ'
מימין: שר הכלכלה אלי כהן, שר האוצר משה כחלון, ראש העיר ירוחם מיכאל ביטון, ראש העיר ערד ניסן בן חמו ומנהל מרכז השקעות במשרד הכלכלה נחום איצקוביץ'צילום: אליהו הרשקוביץ
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

תוכנית נגב מזרחי שהציגו הבוקר (ב') שר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון, במסיבת עיתונאים שהתקיימה בדימונה, פירטה בעיקר את פעולות 2017 שעשו המשרדים למען האזור, הכולל את הישובים דימונה, ירוחם וערד. על פי הנתונים, בדצמבר 2017, ממש בשבועות האחרונים, אושרו מענקים ל-15 מפעלים שונים שיגיעו לנגב המזרחי או ירחיבו את פעילותם כבר במהלך 2018, וייצרו 514 מקומות עבודה חדשים.

המפעלים, רובם בתחום התעשייה המסורתית – מתכת, רהיטים, מזון וכדומה – ישקיעו באזור 273 מיליון שקל, ויזכו במענקים בסך 81 מיליון שקל מצד המדינה. מדובר במספרים גדולים בהרבה יחסית לשנים קודמות, מתוך הבנה כי הנגב המזרחי אינו יכול לסמוך על מפעלי ים המלח בלבד, וכי העדר מקומות עבודה מבריחים את הצעירים אל המרכז. רמת האבטלה בנגב המזרחי כיום מסתכמת ב-7.5% בממוצע, בעוד שברחבי הארץ מדובר בכ-4% בלבד, ובמחוז דרום ב-4.5%. על אף הירידה המשמחת ברמת האבטלה בשנים האחרונות - עדיין מדובר בנתון כפול.

רוב המפעלים נמצאים במסלול נגב מזרחי שאינו מחייב יצוא. שניים הם במסלול מענקים, הניתן לחברות מייצאות. אחת מהן היא אלביט מערבות יבשה המתרחבת בערד ותעסיק עוד 88 אנשים. היא תקבל 3.5 מיליון שקל כמענק. גם חברת האלקטרוניקה זי טי אר מתרחבת בדימונה כשהיא משקיעה עוד 20 מיליון שקל ומקבלת מענק של 4 מיליון שקל. היא תעסיק עוד 14 עובדים בדימונה.

חברת דוד אל אחזקות מקימה מפעל מוצרי מזון בערד בהשקעה של 83 מיליון שקל ומקבלת מענק בן 25 מיליון שקל מהמדינה. היא תעסיק למעלה מ-50 עובדים חדשים.

סך הכל מוקמים באזור 9 מפעלים חדשים, 4 מורחבים, ואחד מועתק. ל-14 מפעלי תעשיה מצטרף גם מוקד טלפוני בתחום הביטוח שיוקם בערד ויעסיק 75 אנשים. בחלוקה גאוגרפית מדובר בשישה מפעלים בערד, שלושה בדימונה, וחמישה בירוחם.

בניית ארבעה מפעלים אחרים כבר הסתיימה, שביניהם על בד בדימונה, וכן אבגול ודלק סן מיחזור. איתם גם מפעל אלביט בערד.

נתונים נוספים שהוצגו היו אלה של הרשות לעסקים קטנים ובינוניים שהשקיעה באזור במהלך 2017 כ-6 מיליון שקל, בין היתר בהקמת מאיץ יזמות בדימונה, עשרות קורסים מקצועיים וכן ליווי פרטני של יזמים ועסקים.

שר הכלכלה, אלי כהן, אמר בפתח מסיבת העיתונאים הבוקר כי "פיתוח הכלכלה והתעסוקה בפריפריה הוא חובתה הכלכלית והחברתית של הממשלה. אנו מביאים היום בשורה חשובה לתושבי הנגב המזרחי, ונמשיך לעודד ולתמרץ יזמים ותעשיינים להשקיע באזור. התעשייה היא מכפיל כוח, כאשר בנוסף על יצירת תעסוקה והכנסה באופן ישיר, היא מייצרת מעגלי צמיחה ופעילות כלכלית שממריצה את האזור כולו.

"במהלך 2017 כולה השקיע משרד הכלכלה באזור הנגב כ-350 מיליון שקל - במענקים להקמת מפעלים, פיתוח תשתיות לעסקים קטנים וקידום מו"פ וחדשנות, ואלה צפויים לגדול בשנים הקרובות".

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "את הפערים בין המרכז לפריפריה צריך לחסל במעשים ולא בדיבורים. כשהגעתי לכאן לפני שנתיים וחצי ושמעתי מראש העיר את אחוזי האבטלה, נחרדתי. הצלחנו לחתוך את האבטלה בחצי בתקופה הזו, ונמשיך לייצר עוד מקומות עבודה עם פתיחת והרחבת המפעלים. כשרוצים לפתור בעיה צריך להשקיע כסף. מי שחושב לפתור בעיות בנאומים והבטחות - טועה. הכותרות בעיתונים סובלות הכל אבל כשרוצים פתרונות שמים כסף, וזה בדיוק מה שאנחנו עושים".

ראש העיר דימונה, בני ביטון, הוסיף כי "היום זכו העיר דימונה בפרט והנגב המזרחי בכלל, לקבל בשורה שלא נשמעה במקומותינו שנים רבות. אחרי שמונה מפעלים שהוקמו בארבע השנים האחרונות, זוכה העיר דימונה בעוד שלושה מפעלים שיוקמו במהלך השלוש שנים וחצי הקרובות. גם הנגב המזרחי ייהנה מכמה מפעלים שיעסיקו מאות עובדים. המפעלים החדשים בדימונה יצמצמו את האבטלה לפחות מ-7.5 אחוזי אבטלה. מבחינתי, כל מובטל שחוזר למעגל העבודה הוא עולם מלואו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו