הממונה על התעסוקה במשרד הרווחה תסיים את תפקידה בסוף ינואר

תפקיד הממונה על התעסוקה במשרד העבודה והרווחה יתפנה בסוף החודש, לאחר סיום הקדנציה בת שש השנים של מיכל צוק. בראש ועדת האיתור עומד מנכ"ל המשרד

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
מיכל צוק, הממונה על התעסוקה במשרד העבודה והרווחה
מיכל צוק, הממונה על התעסוקה במשרד העבודה והרווחהצילום: תומר אפלבאום
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

אחרי שש שנים שבהן כיהנה מיכל צוק כממונה על התעסוקה, קודם במשרד הכלכלה, ובשנתיים האחרונות במשרד העבודה והרווחה, היא תסיים בסוף ינואר את כהונתה, ללא יכולת להאריכה. צוק נחשבת לאשת מקצוע בכירה ומוערכת, וסמכות עליונה בנושא התעסוקה בישראל, בעיקר בתחום קידומן של אוכלוסיות מודרות כמו חרדים וערבים, בהמשך לתוכנית 2020 הממשלתית, שקבעה יעדי תעסוקה בקרב האוכלוסיות האלה.

התוכניות שבראשן עמדה צוק הצליחו מעל למשוער בנושא תעסוקת נשים חרדיות (העומדת כיום על 74% מול יעד של 63%); בתחום הגברים החרדים הנתונים הראו עלייה גדולה (כ-52%) עד שנבלמו בשנתיים האחרונות, בין היתר במקביל לעלייה במספר האברכים, ולכן לא יגיעו ליעד, כאמור 63%; עלייה נרשמה גם בהעסקת נשים ערביות (33%), אך זו רחוקה עדיין מיעדי התוכנית (40%); בתחום תעסוקת גברים ערבים הרי שאלה עומדים ביעד של 78% תעסוקה.

עוד פעלה צוק להשבת מובטלים כרוניים לשוק העבודה, וכן לטיוב פעילות המכללות הטכנולוגיות להנדסאים, העומדות כיום בפני רפורמה משמעותית בהובלת משרד האוצר.

צוק הגיעה למשרד התמ"ת ב-2011, אחרי ששימשה עוזרת כלכלית למנכ"ל איכילוב, פרופ' גבי ברבש, שאליו הגיעה אחרי שני תפקידים בכירים באגף התקציבים במשרד האוצר - ניהול תחום החינוך וההשכלה הגבוהה וניהול תחומי התעסוקה והקליטה. היא נותרה בתפקידה גם כשהמשרד הפך למשרד הכלכלה תחת השר נפתלי בנט, והיתה יד ימינו של המנכ"ל דאז, עמית לנג, בתחום התעסוקה.

לאחר הקמת הממשלה הנוכחית, דרש שר הרווחה, חיים כץ, גם את תחום העבודה, וצוק עברה יחד עם התחום כולו למשרד החדש. באותה עת לא ברור היה אם צוק תישאר בתפקיד, בשל קושי שהיה לה בעבר מול כץ, שהתעקש לבטל את תוכנית ויסקונסין שהוקמה להשבת מובטלים כרוניים לשוק העבודה. מנגד, צוק בתפקידה באגף תקציבים התנגדה בכל תוקף לביטול, וטענה כי יש לשפר את התוכנית אך לא לבטלה כליל. התוכנית בוטלה בסופו של דבר בעזרתה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ', ולא הוקמה מחדש מעולם.

על אף הדם הרע נותרה צוק בתפקידה, כאמור, עד תום כהונה בת שש שנים, אותה לא ניתן עוד להאריך. בין היתר נותרה בתפקיד בשל המומחיות שצברה בתחום במהלך השנים האחרונות.

בשלב זה, כפי הנראה, תעזוב צוק את השירות הציבורי, ולא ברור מה יהיה תפקידה הבא. לאחרונה ביקשה צוק להתמנות למנכ"לית הביטוח הלאומי, מה שמרמז על רצונה להישאר במגזר הציבורי. שמה של צוק הועלה גם במכתב נשות קרן וקסנר שהופנה על ידי עורכת הדין הבכירה שלעבר המשרד המשפטים, אביה אלף, למשרד ראש הממשלה, ופירט נשים ראויות לתפקיד נציבת שירות המדינה.

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי בימים אלה הוקמה ועדת איתור, שבראשה עומד מנכ"ל המשרד, אביגדור קפלן, במטרה למצוא לצוק מחליף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"