המכללות הטכנולוגיות הכריזו על שביתת אזהרה נגד הרפורמה

הרפורמה בחינוך הטכנולוגי, שכוללת צמצום במספר המכללות, נתקלת בהתנגדות עזה ■ האוצר מתכוון להעביר את הרפורמה כחלק מחוק ההסדרים ■ יו"ר פורום המכללות: "מדובר בשורה של גזרות שיחסלו את ההשכלה הטכנולוגית"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המכללה הטכנולוגית באר שבע
המכללה הטכנולוגית באר שבעצילום: עמוס בן גרשום / לע"
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

המכללות הטכנולוגיות אינן מוכנות לקבל את הרפורמה שמציע משרד האוצר בחוק ההסדרים הקרוב, להעלאה של רמת הלימודים ואיכותם וצמצום מספר המכללות. כחלק מן המלחמה בשינוי, הודיע פורום המכללות על שביתת אזהרה בת יום אחד ביום שני הבא (8 בינואר).

ד"ר יוכבד פנחסי-אדיב, יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות, אמרה: "התוכנית תוביל לקריסת ההון האנושי הטכנולוגי בישראל. דווקא המשרד שאמון על חשיבה כלכלית לטווח הארוך, הוא זה שסוגר בפני עשרות אלפי צעירים את שערי התעסוקה העתידית ומחבל בהכשרתם של הנדסאי העתיד של המדינה. 30 אלף הנדסאים במכללות הטכנולוגיות ברחבי הארץ יגיעו אל שבוע הלימודים הבא במצב של אי-ודאות. בעקבות החלטת משרד האוצר על שורת גזרות המחסלות את ההשכלה הטכנולוגית, החליטו המכללות לצאת למאבק חסר פשרות על עתיד הסטודנטים ועתיד ההשכלה הטכנולוגית בישראל".

בשנים האחרונות התקיימו דיונים רבים בין המכללות הטכנולוגיות למשרד האוצר. לדברי אנשי המכללות, השיח הושתת על ההבנה שחובה לכונן רפורמה מקיפה שתשים בראש מעייניה את טובת המשק וטובת דור העתיד של ההנדסאים. "עם פרסום תוכנית האוצר לקידום ההשכלה הטכנולוגית, הבנו שמדובר בשורת גזרות שאינן מקדמות את הפריון ואת דור העתיד של ההשכלה הטכנולוגית", אמרו בפורום.

במשרד האוצר עוקבים זה זמן רב אחרי המכללות הטכנולוגיות, הטוענות בכל שנה כי הן עומדות בפני קריסה כלכלית ומבקשות עוד ועוד תקציבים. במצב הנוכחי קיימות בישראל עשרות מכללות, חלקן קטנות מאוד, שציוני תלמידיהן בבבחינות החיצוניות נמוכים מאוד. הרפורמה שמציע האוצר, בהובלת המנכ"ל שי באב"ד, היא ראשונה מסוגה, ואמורה להקל על כניסתם של ההנדסאים לשוק העבודה. בין השאר, הוצע כי תקציב המכללות ייקבע על ידי מדד הישגיות שעקרונותיו יוסכמו על כל הצדדים, כדי להציב למכללות מטרות ברורות וכמותיות לבדיקת איכות ההוראה בהן.

ד"ר יוכבד פנחסי-אדיבצילום: איתמר רותם

קריטריון נוסף יהיה שיעור הסטודנטים שקיבלו דיפלומות לאחר שעברו מבחנים חיצוניים. לפי הרפורמה, המכללות, שחלקן מלמדות בשיטות מיושנות מאוד, ייאלצו לשנות את שיטות ההוראה בשנים הקרובות ולהתאימן לצורכי שוק העבודה. בנוסף, מוצע לקבוע סטז' של 6-3 חודשים להנדסאים, יחד עם המעסיקים. עוד מוצע כי בתוך חמש שנים יינתן תקצוב רק למכללות שילמדו 1,300 סטודנטים בשנה, מה שיחייב חלק נכבד מן המכללות להתאחד.

ממשרד האוצר נמסר: "הרפורמה במערכת ההשכלה הטכנולוגית היא אחת הרפורמות החשובות ביותר במסגרת התוכנית הכלכלית ל-2019, והיא תוצאה של עבודת מטה נרחבת שהובלה על ידי מנכ"לי משרד האוצר והעבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: עופר וקנין

"הרפורמה תאפשר שיפור מהותי ברמת ההכשרה הטכנולוגית בישראל בהתאם לצורכי המשק, ותאפשר למכללות הטכנולוגיות לגדול מעבר להיקף הקיים וליהנות מתקציב מוגדל, שיאפשר להן לממש את הפוטנציאל הלא ממומש הגלום בהשכלה הטכנולוגית.

"לצורך מימוש הרפורמה, מקצה משרד האוצר 200 מיליון שקל שיאפשרו העלאה ניכרת של רמת הציוד, ההוראה והחדשנות במערכת. כחלק מעבודת המטה לגיבוש הרפורמה, נפגשו ראשי הצוות הממשלתי ונציגיו עם פורום המכללות הטכנולוגיות מספר רב של פעמים. אנו מצרים על כך שהפורום בוחר לפעול נגד המטרה המשותפת של הגברת הפיריון ויצירת מערכת הכשרה טכנולוגית מתקדמת בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב