תוספת זמן לעובדי טבע בירושלים: רוב הפיטורים יעוכבו ל-2019

על פי ההחלטה החדשה, 180 עובדים משני המפעלים אכן יפוטרו בתחילת 2018 - אך כל השאר יפוטרו רק בסוף 2019

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
הפגנת עובדי מפעל טבע בהר חוצבים בירושלים
הפגנת עובדי מפעל טבע בהר חוצבים בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

ההחלטה האחרונה של טבע תקל במעט על תהליך הפיטורים ההדרגתי וסגירת שני המפעלים, טבע טבליות וטבע משאפים, הפועלים כיום בירושלים.

על פי ההחלטה המקורית, חלק מן העובדים אמורים היו להיות מפוטרים בתחילת 2018, חלקם במחצית, ואחרים בסוף 2019. על פי ההחלטה החדשה, 180 עובדים משני המפעלים אכן יפוטרו בתחילת 2018 - אך כל השאר יפוטרו רק בסוף 2019, כאשר החברה "מדלגת" על גל פיטורים נוסף.

עם זאת, טבע נחושה לסוגר את שני המפעלים שבהם עובדים כיום ביחד יותר מ-1,000 איש - כ-750 בטבע טבליות המייצא לארה"ב, ועוד 250 בטבע משאפים, המתחרה עם מפעל רובוטי שהקימה טבע באירלנד.

בשבוע שעבר פורסם כי משרד הכלכלה והתעשייה, בראשות השר אלי כהן, מנהל מגעים למתן מענק של 70 מיליון שקל למפעלים, שיקלטו כ-250 ממפוטרי טבע בירושלים. המגעים מתנהלים, בין השאר, עם מפעל לייטריקס להעסקת 100 עובדים במענק של 34 מיליון שקל. רפאל עשויה לקלוט 26 עובדים ותקבל 12 מיליון שקל. חברת רפא תעסיק 15 עובדים ותקבל 12.5 מיליון שקל. דקסל פארמה תעסיק 25 עובדים ותקבל 6 מיליון שקל. חברות נוספות אמורות לקלוט 80 עובדים ויקבלו 5 מיליון שקל.

משרד הכלכלה והתעשייה אישר חבילת השקעות בירושלים בהיקף של יותר מ-200 מיליון שקל, על רקע הפיטורים המתוכננים בטבע. במסגרת התוכנית הוחלט על השקעה של 70 מיליון שקל מיידית על ידי רשות ההשקעות במפעלים שיעסיקו כ-250 מפוטרים. 50מיליון שקל יוקצו במסגרת חוק עידוד השקעות הון לחברות בירושלים ו- 20מיליון שקל יוקצו במסגרת מסלול פריון בתעשייה.

הרשות לחדשנות תקצה 40 מיליון שקל לייצור מתקדם שישמשו לליווי של כ-20 חברות מירושלים בתעשייה המסורתית לטובת פיתוח מו"פ והטמעת טכנולוגיות לייצור מתקדם. הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים תקצה 15 מיליון שקל לקידום פעילות העסקים הקטנים והבינוניים בעיר ובכלל זה הקמת האב ליזמים חרדים. מינהל סחר חוץ יקצה 10 מיליון שקל לחברות בירושלים במסגרת תכניות כלי הסיוע לטובת הגדלת היצוא.

לפני כשבועיים דחה מנכ"ל טבע, קאר שולץ, את בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע את סגירת שני המפעל של החברה בירושלים שמעסיק 1,100 איש ולסגור במקומו מפעלים בחו"ל. שולץ אמר לנתניהו ולשר האוצר משה כחלון שהמציאות העסקית של טבע מחייבת פעולה מיידית ומשמעותית אשר תבטיח את עתיד החברה, וציין שללא נקיטת צעדים נמרצים בשבועות ובחודשים הקרובים גוברת החשיפה להשתלטות פוטנציאלית על החברה.

יו"ר סיעת מרצ ח"כ, אילן גילאון, מסר בתגובה: "המדינה וההסתדרות הלאומית חוגגות כישלון מפואר. זהו הישג למראית עין בלבד שמטרתו להכשיר את חיסול מפעלי טבע ופיטורי אלפי עובדים ברחבי הארץ. לא יתכן שאחרי הטבות מס חסרות תקדים בסך 25 מיליארד שקל, המדינה תאפשר סגירת מפעלים יצרניים ורווחיים. לא עכשיו ולא בעוד שנתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"