הישג לעובדי קפה נואר: בית הדין הארצי ביטל החלטה קודמת שהטיבה עם ההנהלה

עובדי קפה נואר, אחת המסעדות הוותיקות והפופולריות בתל אביב, מצויים כבר כמה חודשים בסכסוך עבודה מול ההנהלה ■ לטענת העובדים ההנהלה היא שמנהלת בפועל את חלוקת הטיפים בין העובדים - שלא כדין

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה של עובדי קפה נואר
הפגנה של עובדי קפה נוארצילום: דניאל סלע
הדר קנה
הדר קנה

בית הדין הארצי לעבודה קיבל אתמול (ב') את הערעור של עובדי קפה נואר, וביטל החלטה קודמת שהתקבלה בבית הדין האזורי לטובת הנהלת המסעדה. ההחלטה הקודמת פסלה את טענות העובדים על התנכלות מצד ההנהלה, וקבעה כי התארגנותם אינה יציגה.

מאז ספטמבר 2017 נמצאים עובדי קפה נואר, אחת המסעדות הוותיקות והפופולריות בתל אביב, בסכסוך עבודה מול הנהלת המקום. הסכסוך כולל הפגנות, שביתות חלקיות וצעדים נוספים מצד העובדים.

בבסיס הסכסוך עומדת טענת העובדים שלפיה בפועל ההנהלה היא שמנהלת את חלוקת הטיפים בין העובדים, ובשל כך אף פנו העובדים לבית הדין האזורי לעבודה. לדבריהם, הטיפים שקיבלו המלצרים במשמרת מחולקים לכל מלצר בהתאם למספר השעות שבהן עבד. מתוך סכום זה מפריש כל מלצר 30 שקל לשעה לחשבון בנק שבבעלות החברה שנקרא "ועד עובדי קפה נואר" - אף שבפועל אינו קשור לוועד, ו-8% מהטיפים הנותרים מתחלקים בין הברמנים במסעדה.

על בסיס הטיפים שהופרשו למלצרים, המסעדה מחלקת בסוף החודש תלוש שכר בגובה שכר מינימום, ורק על פיו מחושבות להם הזכויות הסוציאליות. במקביל, אצל עובדי המטבח בקפה נואר מחולקת המשכורת לשני חלקים: כל טבח מקבל תלוש שכר מטעם החברה על חלק מהסכום שסוכם עמו בתחילת ההעסקה, ואת יתרת השכר הוא מקבל מחשבון "הוועד", שנלקח כאמור מהמלצרים. כך, למשל, אם סוכם שהטבח ישתכר 36 שקל לשעה, הוא יקבל 26 שקל בתלוש השכר, ואת החלק הנותר יקבל מחשבון הוועד - ללא תלוש וללא זכויות סוציאליות. שיטה זו היא אחת מרבות הנוהגות בענף המסעדנות, שאינו מוסדר על ידי המחוקק ולכן מאופיין בהפרות רבות של דיני העבודה.

לפני כחודש פסקה השופטת אריאלה גילצר כץ מבית הדין האזורי לעבודה, כי בניגוד לטענת העובדים, ההנהלה אינה מתנכלת להם, "ובוודאי לא לעובדים שהיו שותפים להתארגנות". עוד קבע אז בית הדין כי ועד העובדים שהוקם במסעדה אינו יציג. על החלטות אלו ערערה ההסתדרות לבית הדין הארצי, שקיבל אתמול את הערעור.

במהלך הדיון בבית הדין הארצי ביקרו השופטים שדנו בנושא - אילן איטח, סיגל דוידוב-מוטולה ואילן סופר - את החלטת בית הדין האזורי, וביטלו אותה. "מדובר בהחלטה מעוררת קשיים, ויש לבטלה בכללותה", קבע בית הדין הארצי לעבודה. השופטים כתבו כי במקום לאלץ את ההנהלה להוכיח שלא פגעה בעובדים בדרכים רבות, השופטת לא ירדה לעומק הדברים ואף התעלמה מפסיקות קודמות בנושא.

בעניין יציגות העובדים מתחו השופטים ביקורת על עצם הבחירה להכריע בסוגיה - שכלל לא נידונה. נקודה מכרעת נוספת - לטענת השופטים - היא ההתעלמות מהרעת התנאים באמצעות מנגנון שיטת התשרים במסעדה. בית הדין ביקר את העובדה שבית הדין האזורי לא בדק האם הרעת התנאים נעשתה ללא קשר להתארגנות, וקבע כי זו סוגייה שתתברר בדיון העיקרי.

השופטים אף התייחסו לסוגיות ניוד העובדים והשביתה, וגם כאן ביקרו את ההחלטה שנעשתה ללא בדיקה מעמיקה. השופטים תהו לגבי ההחלטה בסוגיית הוועד הפנימי, שהוקם לאחר שהעובדים בהסתדרות התארגנו, וביקרו את ההחלטה שלא לבדוק את המעורבות של הדרג הניהולי בחברה בפעילות ועד העובדים. זאת בשעה שלטענת העובדים, במהלך סכסוך העבודה פגעה הנהלת קפה נואר במובילי המאבק, פיטרה עובדים, קיצצה משמרות, פגעה בתנאי העבודה ויצרה לחץ פסול על עובדי המסעדה.

יש להבין כי ביטול ההחלטה של בית הדין האזורי לא אומר שכעת התקבלו טענות העובדים על התנכלות או על פגיעה בהתארגנות, אלא שכעת התיק העיקרי יידון בפני הרכב אחר.

את הסתדרות הנוער העובד והלומד ייצגו עוה"ד ארנה לין, אסנת לונגמן ואייל וייס ממשרד עורכות דין ארנה לין ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר