הטיפים שמתחמקים מקופת המדינה

ראוי שהמחוקקים ורשות המסים ימנפו את המומנטום הציבורי שנוצר בעקבות הפסיקה האחרונה, ויפתחו בצעדים להסדרת שכר המלצרים. פתרון אפשרי יכול להיות שילוב דמי השירות כסעיף בחשבון או כחלק ממחיר המנות

קרן זרקו זמיר
קרן זרקו זמיר
הפגנה בקפה נואר בתל אביב, בספטמבר
הפגנה בקפה נואר בתל אביב, בספטמברצילום: דניאל סלע
קרן זרקו זמיר
קרן זרקו זמיר

ללא סיבה ממשית, חומקים מקופת המדינה יותר ממיליארד שקל בשנה בצורת טיפים שאינם מדווחים. לסכום זה פוטנציאל מיסוי גדול, של מאות מיליוני שקלים נוספים לקופת המדינה בכל שנה, לצד פוטנציאל לשיפור התנאים הסוציאליים ומעמדם החוקי של כ–40 אלף מלצרים המועסקים כיום ברחבי הארץ, על פי ההערכות.

התחום הפרוץ, שנדון לא פעם בבתי המשפט, קיבל באחרונה דגש בצורת פסיקה הנחשבת לתקדימית בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בעניין מסעדת קפה נואר בעיר.

מה שהתחיל כסכסוך עבודה בין מלצרים למעסיקיהם התגלגל לבית המשפט והסתיים, בשלב זה, בצורת פסיקה המאירה שוב את אוזלת ידה של רשות המסים בתחום. המצב כה חמור עד כי שבית המשפט החליט להימנע מלהתערב בין פעילות לא חוקית אחת לאחרת. "זכותה של מעסיקה לשנות את שיטת התשלום, ועל אחת כמה וכמה כאשר השיטה הראשונית היא בניגוד לחוק", קבעה השופטת אריאלה גילצר־כץ. משמע: מה משנה השיטה שבה אתה פועל, אם אתה בין כה וכה מבצע עבירה.

הטיפים הגיעו לדיון בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בעקבות סכסוך העבודה שהכריזו עליו העובדים. מפסק הדין עולה כי העובדים התאגדו וביקשו לשפר את תנאיהם באמצעות חתימה על הסכם קיבוצי בינם לבין הבעלים — ניסיון שעלה על שרטון. לאחר שהכריזו העובדים על סכסוך עבודה הם הגישו תביעה על פגיעה בהתארגנותם. במסגרת התביעה, עלה כי חלק מהסכסוך פרץ על רקע שינויים שביקשו הבעלים לעשות בחלוקת הטיפים, כמו חלוקת דמי השירות בין עובדים נוספים. בנוסף, הודיעה הנהלת בית הקפה למלצרים כי דמי שירות שיתקבלו בכרטיסי אשראי ייחשבו כהכנסה של המקום, ואילו המלצרים יוכלו לקחת לעצמם רק את הטיפים שיקבלו במזומן, בנוסף לשכר המינימום שאותו קיבלו בין כה.

זה היה מהלך פשוט וזניח לכאורה של בית קפה — כזה שמתרחש כמעט בכל יום בבתי קפה, מסעדות, בתי מלון ושאר מקומות בילוי ונופש ברחבי הארץ. אך הפעם, בזכות אי־נכונותה של חבורת מלצרים צעירים לשתוק, הואר שוב זרקור על תיבת הפנדורה.

"תמוה בעינינו כי עד היום לא פעלה רשות המסים למגר את התופעה הפסולה של קבלת כספים ללא רישומם, מבלי לשלם מע"מ, מבלי לדווח ומבלי לשלם מס על ההכנסה", כתבה השופטת בפסק הדין, "אך בוודאי שבית דין זה לא ייתן יד להכשרת התופעה הפסולה, שנמשכת עשרות שנים, תוך העלמת מס גלויה — הן של העובדים והן של המעסיקים".

ראוי שהמחוקקים ורשות המסים דווקא ימנפו את המומנטום הציבורי שנוצר בעקבות הפסיקה, ויפתחו בצעדים להסדרת הנושא ואכיפתו. פתרון אפשרי יכול להיות שילוב תשלום דמי השירות כסעיף בחשבון או כחלק ממחיר המנות, שבעקבותיו בעלי המסעדות ישלמו לעובדיהם את כלל משכורתם בתלוש, כפי שעושים שאר המעסיקים בישראל.

את לימודי המשפטים מימנתי כמלצרית, כך שאני בוודאי יכולה להזדהות עם הצורך של ציבור גדול זה להסדרת התחום ולזכויות סוציאליות. כסנגורית, המייצגת לרוב דווקא את בעלי העסקים, אני לחלוטין מבינה גם את קריאתם להסדרה מלאה ולא לחקיקה העשויה טלאים, שכן כפי שעולה מדברי השופטת — במקרים רבים הברירה שלהם היא בין מעשה לא חוקי אחד לאחר.

עד שרשות המסים לא תעשה זאת, כולם — אפילו הלקוחות — נותרים שותפים לעבירה בעל כורחם.

הכותבת היא עורכת דין, מומחית למיסוי פלילי והלבנת הון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?