תוכנית הסיעוד הלאומית יוצאת לדרך: תוספת של חצי מיליארד שקל בשנה

חוק הביטוח הסיעודי קובע חלוקה מחודשת - משלוש רמות סיעוד לקשישים שמקבלים טיפול בבית לשש ■ מטופל יוכל להמיר את שעות הטיפול לכסף, גם אם אין לו מטפל צמוד

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילוסטרציה - סיעוד זיקנה
צילום: אילן אסייג
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

תזכיר חוק הביטוח הלאומי 2017 שפורסם היום (א') לעיון הציבור והערותיו עד ה-24 בדצמבר מפרט את השינוי הדרמטי שיחול בקרוב בנושא גמלת הסיעוד המשולמת כיום בשלוש רמות שונות, על פי מידת התלות של הזכאי לגמלה.

מידת התלות נקבעת באמצעות מבחן תפקודי, שמבצעים מעריכי הביטוח הלאומי. המבחן קובע את מספר הנקודות שמקבל הזכאי: בין 2.5 ל-11 נקודות תלות. על פי התזכיר, "מבנה גמלת הסיעוד הנוכחי מביא לכך ששיעור כיסוי הצרכים הסיעודיים איננו מתחשב דיו באוכלוסיית הקשישים שמצבם הסיעודי מורכב יותר, וזאת לאור הרזולוציה המוגבלת שניתן להשיג בחלוקה ל-3 רמות גמלה". לכן, מוצע לתקן את חוק הביטוח הלאומי באופן שיביא לחלוקה פרוגרסיביות יותר של הגמלה, על ידי יצירת שש רמות בהתאם למידת התלות של הקשיש בזולת. התיקון המוצע כרוך בעלות של 400 מיליון שקל לשנה, וכן כמיליארד שקל נוספים - סכום כולל שיידרש במהלך 10 שנות ההפעלה הראשונות, או 100 מיליון שקל נוספים כל שנה עד להבשלת החוק בעוד 10 שנים.

ואלה שש הרמות החדשות:

1. מבוטח התלוי במידה חלקית בעזרת הזולת לביצוע חלק מפעולות יום-יום, זכאי לגמלת סיעוד בשיעור השווה ל-6 שעות בשבוע, ששוות לכ-1,393 שקל בחודש.

2. מבוטח שנעשה תלוי במידה רבה בעזרת הזולת לביצוע רוב פעולות יום-יום בחלק משעות היממה או זקוק להשגחה - זכאי לגמלת סיעוד בשיעור השווה ל-10 שעות בשבוע; השוות ל-2,322 בחודש.

3. מבוטח שנעשה תלוי במידה רבה בעזרת הזולת לביצוע רוב פעולות יום-יום ברוב שעות היממה או זקוק להשגחה רבה - זכאי לגמלת סיעוד בשיעור השווה ל-14 שעות בשבוע; ואם אין בידו היתר, או שההיתר הותלה, והוא אינו מעסיק עובד זר בענף הסיעוד - זכאי לתוספת בשיעור השווה ל-3 שעות בשבוע; העלות – 3,947 שקל.

4. מבוטח שנעשה תלוי במידה רבה מאוד בעזרת הזולת לביצוע רוב פעולות יום-יום ברוב שעות היממה או זקוק להשגחה רבה מאוד - זכאי לגמלת סיעוד בשיעור השווה ל-18 שעות בשבוע; ואם אין בידו היתר, או שההיתר הותלה, והוא אינו מעסיק עובד זר בענף הסיעוד - זכאי לתוספת בשיעור השווה ל- 3 שעות בשבוע - בעלות 4,876 שקל.

5. מבוטח שנעשה תלוי לחלוטין בעזרת הזולת לביצוע כל פעולות יום-יום בכל שעות היממה או זקוק להשגחה מתמדת - זכאי לגמלת סיעוד בשיעור השווה ל-22 שעות בשבוע; ואם אין בידו היתר או שההיתר הותלה, והוא אינו מעסיק עובד זר בענף הסיעוד - זכאי לתוספת בשיעור השווה ל-4 שעות בשבוע. העלות: 6,037 שקל בחודש.

6. מבוטח שנעשה תלוי תלות מוחלטת מוחמרת בעזרת הזולת לביצוע כל פעולות יום-יום בכל שעות היממה או זקוק להשגחה מתמדת מחמירה, זכאי לגמלת סיעוד בשיעור השווה ל-26 שעות בשבוע; ואם אין בידו היתר, או שההיתר הותלה, והוא אינו מעסיק עובד זר בענף הסיעוד - זכאי לתוספת בשיעור השווה ל-4 שעות בשבוע. השווי - 6,966 שקל.

החוק ייכנס לתוקף שישה חודשים לאחר פרסומו והוא יחול על בדיקת מידת תלות שתיערך ביום התחילה או לאחריו.

כדי להימנע מפגיעה באוכלוסייה הקיימת, מוצע לקבוע כי במקרה של הפחתה ברמת הגמלה במקרה של רמות הסיעוד הנמוכות שיפוצלו, התיקון המוצע יחול רק לגבי מבוטחים שהפכו סיעודיים מיום תחילתו ואילך.

בדברי ההסבר לחוק מצוין כי המוסד לביטוח לאומי משלם 6.1 מיליארד שקל מדי שנה לשם מימון הטיפול בקשישים סיעודיים, כ-170 אלף איש הזכאים לגמלה. במרבית המקרים הגמלה אינה ניתנת כתשלום לידי הזכאי, אלא על ידי שירותים בעין הכוללים טיפול סיעודי בבית, טיפול במרכז יום, אספקת מוצרי ספיגה ועוד. בפועל, עיקר ההוצאה בענף ביטוחי זה מופנית לשעות טיפול סיעודי בבית הקשיש (כ-94% מסך ההוצאה). שיעור הגמלה אותה מקבל הזכאי תלויה בניקוד אותו הוא מקבל במבחן תלות ובמבחן הכנסות.

שינוי נוסף שמציע החוק הוא באופן התשלום. כיום מאפשר המוסד תשלום גמלה בכסף רק למי שמקבל טיפול סיעודי בכל שעות היממה ממטפל מקצועי שאינו קרוב משפחתו של המבוטח הסיעודי. "מוצע עתה לאפשר למבוטח לבחור בגמלה בכסף גם אם אין לו מטפל צמוד כאמור, תוך מתן סמכות למוסד ולוועדה המקומית לבחון את איכות הטיפול הניתן לו. מתן זכות הבחירה נדרש במיוחד נוכח פיצול רמות התלות בדרגת התלות הנמוכה, כך שנוצרות רמות תלות המזכות בגמלה נמוכה, שאינה מאפשרת ואף אינה מצדיקה החזקת מטפל צמוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"