הבית היהודי נגד שינוי מכרזי השירות הלאומי: "לא ניתן לפקיד לקבוע מדיניות"

ועדת השרים תדון היום בהצעת חוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ', שנועדה לסכל את כוונתו של החשב הכללי לקיים מכרז אחיד לכל משרדי הממשלה המבקשים להעסיק מתנדבי שירות לאומי ■ ח"כ סמוטריץ': "כל עוד אנחנו בממשלה — אנחנו נקבע מי יקבל מה"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתנדבות ערביות בשירות לאומי בבית החולים בנהריה
מתנדבות ערביות בשירות לאומי בבית החולים בנהריהצילום: ירון קמינסקי
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

ועדת השרים לענייני חקיקה, בראשות השרה איילת שקד, תדון היום בהצעת חוק פרטית של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שנועדה לסכל את תוכניתו של אגף החשב הכללי במשרד האוצר (החשכ"ל) לקיים מכרז ממשלתי אחד למתנדבי שירות לאומי.

בצלאל סמוטריץ'צילום: עופר וקנין

עד כה הוציא כל משרד מכרז משלו, שבהם התמודדו כשמונה עמותות שונות שקיבלו אישור לעשות השמה לבני ובנות השירות הלאומי, הנקראות "גופים מוכרים". הצעתו של סמוטריץ', שמאחוריה עומדים השרים מהבית היהודי אורי אריאל ונפתלי בנט, מבקשת לשמר את המצב כפי שהוא כיום.

מערך השירות הלאומי נהפך בשנים האחרונות ל"לשכת עבודה" של הבית היהודי ומקורביו. השירות כולל כ–18 אלף מתנדבים, שמהם כ–12 אלף ממומנים בידי משרדי הממשלה השונים. העלות השנתית לממשלה של הפעלת המתנדבים היא כ–670 מיליון שקל בשנה. ואולם דו"ח מבקר המדינה הצביע על חוסר תיאום בין המכרזים של משרדי הממשלה השונים, ובבדיקת החשב הכללי ב–2016 התגלו פגמים חמורים ביחס להעסקת מתנדבי שירות לאומי על ידי העמותות השונות, כולל דיווחי שווא במיליוני שקלים, שעליהם מקבלות עמותות כסף מן המדינה. חלק מהממצאים נמצא עדיין בחקירת משטרה.

על פי החשב הכללי, הפתרון לניהול הכושל הוא ביצירת מכרז אחד שיענה על כל צורכי המשרדים. הרעיון לא נשא חן בעיקר בעיני העמותות הדתיות המקורבות לבית היהודי, שנחרדו מהעובדה שהתרנגולת שמטילה ביצי זהב עשויה להישמט מידיהם, ופנו אל השרים הרלוונטיים. אריאל ובנט התעלמו ממכתבים רבים ששלחו עמותות אחרות שטענו כי הצעת החשכ"ל תאפשר לכולם להתמודד באופן שווה, ואף תיצור סטנדרטיזציה של השירות, ושלחו את סמוטריץ' להציע תיקון לחוק המכרזים — שמשאיר את המצב על כנו.

סמוטריץ' גם מבקש שראש רשות השירות הלאומי־אזרחי, שר־שלום ג'רבי, איש הבית היהודי, והאחראי להפיכת השירות הלאומי למעיין הג'ובים למשפחתו ולאנשי המפלגה — יישב בוועדות המשרדיות, ויוכל להשפיע על ההחלטה איזו עמותה תתמודד באיזה מכרז.

"באחרונה החליט החשב הכללי להפעיל מכרז אחיד לכלל משרדי הממשלה, בלי לתת את הדעת לשוני המהותי בין ההתנדבויות ובין צורכי המשרדים השונים", כותב סמוטריץ' בדברי ההסבר להצעת החוק. "מוצע כי הקצאה של תקני שירות לאומי תיעשה לא באמצעות מכרז אחיד במשרד האוצר, אלא במכרזים פרטניים במשרדי הממשלה השונים, על ידי ועדות המכרזים המשרדיות. עוד מוצע כי כדי לשמור על אופי מכרזי דומה בין כלל המכרזים השונים מחד גיסא, ומאידך גיסא לתת ביטוי לצרכים השונים, יצורף נציג רשות השירות הלאומי־אזרחי לוועדות המכרזים המשרדיות השונות".

שיחה עם סמוטריץ' חשפה את הסיבה האמיתית להתנגדות: "לא ניתן לפקיד לקבוע מדיניות", הוא אומר, תוך שהוא מקטין את חשיבותם של הגורמים המקצועיים. "כל עוד אנחנו בממשלה — אנחנו נקבע מי יקבל מה. השרים רוצים להחליט איזה גוף מוכר יקבל את המכרזים".

סמוטריץ' גם אינו מסתיר את העובדה שהשירות הלאומי "שייך" לבית היהודי — אף שבין המתנדבים יש גם אלפי ערבים, וחרף העובדה שחלקם גברים, הוא מתעקש לכנות את כלל המתנדבים — "בנות שירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר