"הלם בשירות הציבורי": האשה שנתניהו רוצה למנות לנציבת שירות המדינה

בישיבת הממשלה שלשום שאל ראש הממשלה את שר הפנים אריה דרעי מה הוא אומר על עפרה ברכה, מנהלת אגף במשרד הפנים - והפתיע גם אותו ■ ברכה תהיה אחראית על 70 אלף עובדי מדינה ■ בכירים במערכת: "מינוי קיקיוני ותמוה"

עפרה ברכה
עפרה ברכהצילום: מתוך פייסבוק

הפרסום ב"ידיעות אחרונות" שלפיו עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את עפרה ברכה, מנהלת אגף במשרד הפנים, לתפקיד נציבת שירות המדינה, היכה בהלם לא מעט עובדי מדינה בכירים. הסיבה פשוטה: איש לא מכיר אותה. מדובר בעוזרת לשעבר של יעקב גנות, שהגיעה יחד איתו למשרד הפנים, אלא שהיא עוסקת בביקורת, בעיקר של דו"חות הרשויות המקומיות, ולא ברור מה כישוריה או הבנתה בניהול משאבי האנוש של 70 אלף עובדי המדינה. עד כה המועמדים שהוזכרו לתפקיד, דוגמת החשבת הכללית לשעבר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, היו בעלי פרופיל ציבורי גבוה.

"מדובר במינוי תמוה במיוחד" אומר בכיר במערכת. "מינוי קיקיוני" אומר בכיר במשרד ממשלתי גדול. "מדובר בחזרה מדויקת על סיפור משה דיין, הנציב לשעבר. גם אותו איש לא הכיר, וגם אותו מינה ראש הממשלה כי חשב שיהיה מינוי חלש שיעשה את דברו".

גורם אחר טוען כי המינוי כה תמוה עד שהוא מעלה תחושה קשה של חולשת המערכת: "עליבות גדולה", אומר הגורם, "ביטוי מדהים של חולשה. בימים האלה, אם זה לא חייל שלך – אין מינוי".

בכיר לשעבר בנציבות תקף גם הוא את המינוי: "זה מינוי שלא ייאמן. מזכיר את המינוי של משה דיין לנציב שירות המדינה, כאשר לוקחים אדם שמנהל איש אחד או שניים, ואין לו רקורד רציני של ניהול לתפקיד שבו צריך להיות אדם בעל שיעור קומה, עם יכולות מנהיגותיות. על התפקיד הזה התחרו אנשים ברמות מנכ"ל - ובכל זאת לקחו אותה. הרי המינוי של מיכל עבאדי-בואינג'ו היה בינגו. עצוב שככה המדינה הזו מתנהלת".

דרעי, נתניהו וליצמן בוועידת עיתון המודיע, בנובמברצילום: קובי גדעון / לע"מ

בכירים בשירות המדינה טוענים כי ברכה עמדה בראש אגף לא מרכזי במשרד הפנים, לכן לא נדרשה לכישורי ניהול נרחבים, וגם לא היתה אדם מרכזי ובולט במשרד הפנים. עוד הם טוענים כי לא ברור אם היא מבינה את חשיבות הרפורמה בשירות המדינה, אחת החשובות שהנציבות מקיימת, ועולה חשש כי היא לא תהיה מסוגלת להמשיך את יישומה, בשל חוסר בכלים ניהוליים ואסטרטגיים.

"הופתעתי מהמינוי כי עפרה אינה אשת משאבי אנוש בשום צורה", אמר גורם המכיר אותה היטב. "בתפקיד הנציב אתה נדרש להיות מסוגל לייצר לאסטרטגיה ניהולית בתחום ההון האנושי, הדבר הזה חסר לה. משה דיין היה עורך דין והכיר את עולם העבודה. היא אפילו זה לא".

גם הקולות הנשמעים נציבות שירות המדינה, אליה היא אמורה להגיע, אינם מעודדים. "האנשים כאן מהלם מהמינוי ההזוי", אומרים גורמים מקורבים.

"היא אשה טובה"

בניגוד לפרסום כאילו אריה דרעי שר הפנים, הציע את ברכה לתפקיד, מסתבר שראש הממשלה פנה לדרעי בישיבת הממשלה האחרונה ביום ראשון ושאל עליה. "לראש הממשלה כבר היה שם", אומר מקורב למשרד ראש הממשלה, "הוא הביא אותה". דרעי אמר ש"היא אשה טובה", אך לא נתן המלצה חמה במיוחד, ואמר כי הוא מאחל לה הצלחה. בתה של ברכה, שני, מועסקת כמזכירה בלשכת ראש הממשלה.

ייתכן כי הכוונה למנות את ברכה היא הסיבה לכך שמשרד רה"מ התמהמה בהארכת מינויו של ממלא המקום אודי פראוור, אותה קיבל רק בשבת האחרונה, שלושה ימים לפני שהמינוי עמד לפוג.

"המינוי העלוב הזה הוא על ראשו של שר הבריאות יעקב ליצמן, שהתנגד למינויה של מיכל עבאדי בויאנג'ו לתפקיד", אומר גורם בכיר. "אמנם זו תהיה האשה הראשונה בתפקיד, אבל המינוי בעייתי ביותר". בכיר אחר אמר: "מדובר באדם שעסוק בריצוי מנהליו".

בעמוד הפייסבוק של ברכה נכתב כי היא ילידת 16 באפריל 1961, (בת 56), למדה באוניברסיטה העברית, וקודם לכן בתיכון בית חינוך בירושלים, ומתגוררת בתל אביב. עוד נכתב כי היא מנהלת אגף בכיר לביקורת ברשויות המקומיות והממונה על החשבונות לשעבר במשרד הפנים. בין חבריה השר חיים כץ, קובי אמסלם לשעבר הממונה על השכר והיועצת תמי שינקמן.

במשרד ראש הממשלה סירבו להגיב לידיעה.

"נתניהו רוצה להמשיך להעמיק את הפוליטיזציה בשירות המדינה"

ברכה החלה את דרכה בתפקיד זוטר במשרד הפנים ובמשך השנים התקדמה. בין היתר שימשה כראש המטה של יעקב גנות כמנהל רשות ההגירה, וכן יועצת בכירה וראש המטה למנכ"לי משרדי הפנים והתחבורה. כמנהלת אגף הביקורת ברשויות המקומיות היא מועסקת בחוזה בכירים. בשש השנים האחרונות שבהן היא עומדת בראש האגף מועסקים בו כ-300 רואי חשבון שמבצעים ביקורת ברשויות המקומיות.

ביום ראשון האחרון קיימו נתניהו ודרעי סיור "סמוי" בדרום תל אביב ושוחחו בין היתר על המינוי. מקורות פוליטיים סיפרו כי "נתניהו כבר היה החלטי ומגובש באשר להחלטה למנות את ברכה".

גורמים ממשלתיים אומרים כי נתניהו שוב בחר למנות מועמדת שאין לה ניסיון בניהול כוח אדם, בדומה לנציב הקודם משה דיין שהיה יועץ משפטי של משרד המשפטים. הם אמרו כי למשרה הבכירה של פקיד מספר אחת בשירות המדינה נדרש למנות איש מקצוע, מומחה בתחומי כוח אדם, ניהול הון אנושי, ורפורמות, ולא מי שעסקה בביקורת ברשויות המקומיות. לדבריהם, עצם המינוי שלה עשוי ללמד שרה"מ לא מבקש לקדם ולהצעיד את שירות המדינה קדימה, אלא להמשיך ולהשפיע על המינויים בשירות המדינה.

הנציבה החדשה תהיה מחויבת לראש הממשלה שמינה אותה, ועל כן לא ברור אם תוכל לעמוד בלחציו ובלחצים של המערכת הפוליטית להעמיק את הפוליטיזיציה בשירות המדינה.

הנציב הקודם משה דיין התנגד להוספת משנים למנכ"ל כמשרות אימון. ממלא מקומו אודי פרוואר סירב להעלות לאישור "ועדת השירות" את ההצעה למינוי משנים למנכ"ל כמשרות אימון, שנכללה בהסכם הקואליציוני וכן אושרה על ידי "ועדת שקד לוין" למינויים בשירות המדינה בראשות שרת המשפטים איילת שקד ושר התיירות יריב לוין. כעת נשאלת השאלה האם ברכה תוכל להדוף את ההצעה הזו או שתאלץ ליישר קו עם הדרג הפוליטי ולהוסיף משרות פוליטיות לא נחוצות לשירות המדינה.

מינוי משנים למנכ"ל כמשרות אימון פוליטיות יפגע בשדרה המקצועית הבכירה בשירות המדינה, ויהווה זרוע נוספת של השרים והמנכ"לים לביצוע מדיניותם "מעל ראשם" של הפקידים המקצועיים.

אם אכן תמונה לתפקיד, משימתה הראשונה של ברכה תהיה לשקם את נציבות שירות המדינה. ב-6 שנות כהונתו של משה דיין כנציב נחלשה הנציבות, ונוצר קרע גדול בין דיין והאנשים שהביא עימו לנציבות, לבין בכירים בהנהלת הנציבות. דיין התעמת עם בכירים בנציבות שירות המדינה.

דיין הקים את "מטה הרפורמה" שבמה שולבו עובדים חדשים חיצוניים והמטה הזה היווה למעשה נציבות בתוך נציבות. גורמים בנציבות טענו כי בתקופת כהונתו של דיין היו יחסי עבודה עכורים בינו לבין בכירים בהנהלת הנציבות וכעת, יהיה על ברכה לפתוח דף חדש, ולעבוד עם עובדי נציבות שירות המדינה ולא רק עם "מטה הרפורמה".

ח"כ ד"ר נחמן שי התייחס הבוקר לדבר מינויה של הגב' עפרה ברכה לנציבות שירות המדינה ואמר: "לא עולה על הדעת כי מינוי של נציב שירות המדינה, מן הבכירים בשירות הציבורי, יעבור ללא כל בדיקה ציבורית ושקיפות מלאה כנדרש בתפקידים מן הסוג הזה.

זהו מינוי מתחת לרדאר שחומק מכל הליך של סינון ובדיקה של ועדה ציבורית או של הכנסת. מינוי שמובא בחופזה, אינו שקוף ואינו גלוי. לא ייתכן כי עובד המדינה מספר אחת, עובדת במקרה זה, לא יתייצבו לפני וועדה ציבורית או לחלופין ועדה של הכנסת, יציגו את עצמם וייחשפו לשאלות ולבדיקות. ראש הממשלה מתעלם מהדרישות הבסיסיות הללו ומעדיף למנות מועמדת אלמונית ובלבד שתהיה מקובלת עליו".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) הוסיף: "הציבור רשאי לדעת מה הם השיקולים שמנחים את ראש הממשלה בבחירתה של הגברת ברכה, מה הביא אותו להחלטה זו ומה הוא מצפה שהיא תעשה בתפקידה. כך צריך למנות בכירים בשירות הציבורי ולא בדרך חשאית ורחוקה מהעין כמו שבחר ראש הממשלה".

במקביל, ללא כל קשר, צפוי להודיע היום רון צור, יו"ר מטה הרפורמה בנציבות שירות המדינה, כי הוא מתפטר מתפקידו אחרי חמש שנים. צור, שהיה אחראי ביחד עם דיין על קידום אחת הרפורמות החשובות בנושא כוח האדם בשירות המדינה, עוזב את שירות המדינה עבור המגזר העסקי. צור, שביקש להחליף את משה דיין בתפקיד הנציב, ונחשב לאיש מקצוע מוכר ומוערך, הבין כי לא יקבל את התפקיד כבר כשמונה אהוד פראוור לממלא מקום.

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"