קנסות בהיקף של 800 אלף שקל הוטלו על מעסיקי בני נוער שלא כחוק

מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה: "בני הנוער הם אחת מהאוכלוסיות המוחלשות שהמינהל שם עליהן דגש, ובעיקר כאשר מדובר בילדים ונוער בגילים צעירים מאד מהחברה הערבית, שמנוצלים בעבודות כפיים"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני נוער יושבים על גדר. למצולמים אין קשר לנאמר
בני נוער. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: גיל אליהו
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה בדק במהלך 2016 לא פחות מ-178 מעסיקים שהעסיקו בני נוער, והטיל 200 התראות ועיצומים כספיים בסכום כולל של כ-800 אלף שקל נגד מעסיקים שפעלו בניגוד לחוק. בנוסף הוגשו 6 כתבי אישום וניתנו 3 גזרי דין, וכן הוטלו 10 קנסות כנגד 7 מעסיקים בסכום של 240,500 שקל בגין עבירות על חוק עבודת הנוער.

כך למשל, במסגרת סדרת מבצעי אכיפה במקומות עבודה שבהם הועסקו בני נוער בחופשת הקיץ, פשטו חוקרי מינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה והרווחה על שדה חקלאי סמוך לצומת בית קמה, השייך ליישוב באזור ומושכר לחברה לעיבוד שטחים חקלאיים. במקום נמצאו עשרות עובדים, רובם בני נוער, ובהם ילדים מתחת לגיל 13. זאת בניגוד לחוק עבודת נוער, שלפיו חל איסור מוחלט על העסקת קטין שטרם מלאו לו 14. עוד מצאו החוקרים במקום מספר רכבי טרנזיט שלגביהם נבדק החשד כי שימשו קבלנים להסעת קבוצות נערים וילדים לעבודה בקטיף, ואותרו מסמכים הקושרים את הקבלן הראשי לקבלני משנה שנכחו בשטח.

מחקירה ראשונית עולה כי הנערים והילדים הועסקו בקטיף, ומהממצאים בשטח העלו חשדות למספר עבירות על חוקי עבודה וחוק עבודת נוער, ובין היתר העסקה מתחת לגיל המותר, העסקת נערים בלילה או בניגוד להיתר, אי תשלום שכר מינימום והעסקה ללא תלוש שכר.

הפשיטה התאפשרה בזכות מידע מודיעיני שנאסף בחקירה סמויה במהלך החודש האחרון על ידי המינהל, ובזכות תלונות שהתקבלו. במידה שהחקירה תעלה כי המעסיקים אמנם הפרו חוקי עבודה, הם יהיו חשופים לסנקציות שונות ולעיצומים כספיים שעשויים להגיע עד לכ-35 אלף שקל על כל הפרה, ובמקרים של הפרות חמורות אף עלולים להינקט הליכים פליליים.

משרד העבודה קורא לבני הנוער ולמשפחות להוריד את הגרסה החדשה והמעודכנת של אפליקציית הזכויות - "בני נוער עובדים". האפליקציה החינמית זמינה גם בשפה העברית וגם בשפה הערבית בחנויות האפליקציות Apple Store & Google Play (אפל סטור וגוגל פליי). עד כה זכתה האפליקציה ללמעלה מ-200 אלף הורדות.

מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה, הגב' יפה סולימני, מסרה כי "אוכלוסיית בני הנוער הנה אחת מהאוכלוסיות המוחלשות שהמינהל שם לו לדגל לתת עליהן דגש, ובעיקר כאשר מדובר בילדים ונוער בגילאים צעירים מאד מהחברה הערבית, שמנוצלים בעבודות כפיים ולא מקבלים את הזכויות המגיעות להם. באחרונה, במסגרת קמפיין להעלאת המודעות לזכויות עובדים בחברה הערבית, השיק המשרד אתר זכויות עובדים בשפה הערבית, המנגיש את הוראות חוקי העבודה בצורה ידידותית וברורה. האתר פונה הן לעובדים - בכדי שיהיו מודעים לזכויותיהם, והן למעסיקים - בכדי שיהיו מודעים לחובותיהם כלפי העובדים על פי חוק".

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, אמר כי "תפקידנו להגן על העובדים החלשים, ובפרט על הילדים ובני הנוער שאינם מודעים לזכויותיהם ומנוצלים בשל רקע חברתי-כלכלי חלש ממנו הם מגיעים. אנו רואים בחומרה כל ניצול של קטין ולאורך השנה פועלים להעלאת המודעות לזכויות השונות ובאכיפה בלתי מתפשרת במטרה למגר תופעה פסולה זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה