אחרי עורכי הדין ורואי החשבון: טענות לאי סדרים גם במבחני שמאי המקרקעין

תיקונים על גבי טופס הבחינה לפני שהחלה, עיכוב גדול בפרסום התשובות והציונים, ומספר עוברים זעום המחייב פקטור עצום - סטודנטים לשמאות טוענים לאי סדרים במבחנים ■ מועצת שמאי המקרקעין: "מדובר בהליך שגרתי"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
סטודנטים בקולג' במהלך בחינה
צילום אילוסטרציהצילום: Getty Images/OJO Images RF
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לא רק עורכי הדין ורואי חשבון נדרשים לעבור בחינות חיצוניות של משרד המשפטים - גם הסטודנטים לשמאות נדרשים לכאלה. לאחרונה טוענים הסטודנטים לאי סדרים קשים בבחינת המבוא לתורת השמאות.

מאות הסטודנטים לשמאות הלומדים ברחבי הארץ הופתעו מהדרך בה החלה הבחינה במבוא לתורת השמאות שנערכה ב-8 באוגוסט. אף כי היה זה המועד השני של הבחינה - היו באולם כ-250 נבחנים. לטענת הסטודנטים, מיד לאחר חלוקת טפסי הבחינה נכנס בוחן אל האולם ובידו פתק, והתחיל להקריא תיקונים לחמש שאלות מתוך 40 השאלות שבטופס הבחינה. הסטודנטים נבחנו בארבע גרסאות שונות, ובכולן נפלו טעויות. כיוון שמדובר בטפסים שונים התקשו הסטודנטים לעקוב אחר התיקונים, שהתבקשו לעשות ישירות על גבי דפי הבחינה שלהם. באולם פרצה מהומה, שגרמה לבוחן לעצור את התהליך ולשוב כעבור כחצי שעה עם דף נספח למבחן - שכלל את התיקונים וחולק לנבחנים. "לא ברור מדוע הגיעו לבחינה מלכתחילה עם טפסים בהן רשומות שאלות לא מדויקות, וביקשו מאתנו לתקן על הטופס", אומרת אחת הסטודנטיות בכעס. "מדובר בהתנהלות תמוהה, בלשון המעטה".

אך מתברר שזה היה רק הפתיח. אף כי מדובר בבחינה אמריקאית, ועל אף שחלפו כשבועיים מאז מועד הבחינה, התשובות הנכונות, שלהן מצפים הסטודנטים בכליון עיניים, כלל לא פורסמו. מובן שגם הציונים עדיין לא התקבלו, על אף שמדובר בבחינה שללא הציון שלה לא ניתן לגשת לבחינה הבאה.

לדברי הסטודנטים מדובר בדפוס חוזר. גם במועד הקודם של אותה בחינה, שנערך בחודש מארס האחרון, התשובות הנכונות פורסמו רק אחרי חודש וחצי, יחד עם הציונים, ולא ברור מה ההצדקה לכך כשמדובר במבחן אמריקאי.

בנוסף, גם במועד הקודם נפלו לא מעט אי סדרים. ל-TheMarker נודע כי אחוז הנכשלים היה עצום, ונדרשו לא מעט תיקונים רטרואקטיביים ואף פקטור משמעותי כדי להגיע למצב שבו מועצת השמאים במשרד המשפטים מדווחת על שיעור של 20% מעבר בבחינה. ככל הנראה גם הפעם עברו בודדים בלבד את הבחינה, וזו הסיבה להתמהמהות.

סטודנט לשמאות סיפר ל-TheMarker: "לצערי מועצת שמאי המקרקעין, הגוף שהוסמך על פי חוק לכתוב את הבחינות, נכשל פעם אחר פעם. הבעיות מופיעות הן בתהליך כתיבת הבחינה והבקרה עליה טרם מועד הבחינה, הן בתהליך פרסום התשובות והן בתהליך בדיקת הערערים שמגישים סטודנטים.

"הסטודנטים ישמחו להעביר דוגמאות של תשובות המועצה לערערים שהוגשו. יש כאן מגמה חוזרת ודפוס התנהלות שאינו ראוי ואינו מכבד. יש פה פגיעה קשה בחופש העיסוק ומגמתיות מכוונת בהכשלת סטודנטים. המועצה לא מפרסמת את הנתונים של מספר הנבחנים שעברו את הבחינה ללא פקטור. אם אכן אין מגמה ברורה מאחורי התנהלות מועצת השמאים, ואכן אנו מקווים שכך הם פני הדברים, נשמח לקבל תשובה כמה סטודנטים עברו את הבחינה במועד מארס 2017 ללא פקטור, כמה עברו לאחר פקטור וכמה עברו במועד הנוכחי - אוגוסט 2017. זאת מבלי שנצטרך להמתין 46 יום, שבמהלכם המועצה מייצרת פקטור כדי להביא את שיעור העוברים לרמה 'סבירה' של 20%. ולמרות כל האמור - האם 20% מעבר זה תקין בעיני מי שהוסמך על פי חוק לכתוב את הבחינות?"

ממועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים נמסר: "בהתאם לתקנות שמאי המקרקעין, בחינות מסוג "רב ברירה", ובכללן הבחינה שנערכה ב-8 באוגוסט, מאושרות על ידי ועדת פיקוח שהרכבה קבוע בתקנות. על אף זאת, לעיתים נדרשים תיקונים והבהרות במהלך הבחינה, נוכח שאלות שמעלים הנבחנים. לאחר הבחינה מבוצע הליך בדיקה שגרתי אשר בסופו ייתכן שיתקבלו על-ידי ועדת הפיקוח תשובות נוספות כנכונות. לכן, ככלל, תוצאות הבחינה, לצד פתרונה, מתפרסמים יחד עד 45 יום ממועד הבחינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"