אחרי עורכי הדין ורואי החשבון: טענות לאי סדרים גם במבחני שמאי המקרקעין

תיקונים על גבי טופס הבחינה לפני שהחלה, עיכוב גדול בפרסום התשובות והציונים, ומספר עוברים זעום המחייב פקטור עצום - סטודנטים לשמאות טוענים לאי סדרים במבחנים ■ מועצת שמאי המקרקעין: "מדובר בהליך שגרתי"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים בקולג' במהלך בחינה
צילום אילוסטרציהצילום: Getty Images/OJO Images RF
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לא רק עורכי הדין ורואי חשבון נדרשים לעבור בחינות חיצוניות של משרד המשפטים - גם הסטודנטים לשמאות נדרשים לכאלה. לאחרונה טוענים הסטודנטים לאי סדרים קשים בבחינת המבוא לתורת השמאות.

מאות הסטודנטים לשמאות הלומדים ברחבי הארץ הופתעו מהדרך בה החלה הבחינה במבוא לתורת השמאות שנערכה ב-8 באוגוסט. אף כי היה זה המועד השני של הבחינה - היו באולם כ-250 נבחנים. לטענת הסטודנטים, מיד לאחר חלוקת טפסי הבחינה נכנס בוחן אל האולם ובידו פתק, והתחיל להקריא תיקונים לחמש שאלות מתוך 40 השאלות שבטופס הבחינה. הסטודנטים נבחנו בארבע גרסאות שונות, ובכולן נפלו טעויות. כיוון שמדובר בטפסים שונים התקשו הסטודנטים לעקוב אחר התיקונים, שהתבקשו לעשות ישירות על גבי דפי הבחינה שלהם. באולם פרצה מהומה, שגרמה לבוחן לעצור את התהליך ולשוב כעבור כחצי שעה עם דף נספח למבחן - שכלל את התיקונים וחולק לנבחנים. "לא ברור מדוע הגיעו לבחינה מלכתחילה עם טפסים בהן רשומות שאלות לא מדויקות, וביקשו מאתנו לתקן על הטופס", אומרת אחת הסטודנטיות בכעס. "מדובר בהתנהלות תמוהה, בלשון המעטה".

אך מתברר שזה היה רק הפתיח. אף כי מדובר בבחינה אמריקאית, ועל אף שחלפו כשבועיים מאז מועד הבחינה, התשובות הנכונות, שלהן מצפים הסטודנטים בכליון עיניים, כלל לא פורסמו. מובן שגם הציונים עדיין לא התקבלו, על אף שמדובר בבחינה שללא הציון שלה לא ניתן לגשת לבחינה הבאה.

לדברי הסטודנטים מדובר בדפוס חוזר. גם במועד הקודם של אותה בחינה, שנערך בחודש מארס האחרון, התשובות הנכונות פורסמו רק אחרי חודש וחצי, יחד עם הציונים, ולא ברור מה ההצדקה לכך כשמדובר במבחן אמריקאי.

בנוסף, גם במועד הקודם נפלו לא מעט אי סדרים. ל-TheMarker נודע כי אחוז הנכשלים היה עצום, ונדרשו לא מעט תיקונים רטרואקטיביים ואף פקטור משמעותי כדי להגיע למצב שבו מועצת השמאים במשרד המשפטים מדווחת על שיעור של 20% מעבר בבחינה. ככל הנראה גם הפעם עברו בודדים בלבד את הבחינה, וזו הסיבה להתמהמהות.

סטודנט לשמאות סיפר ל-TheMarker: "לצערי מועצת שמאי המקרקעין, הגוף שהוסמך על פי חוק לכתוב את הבחינות, נכשל פעם אחר פעם. הבעיות מופיעות הן בתהליך כתיבת הבחינה והבקרה עליה טרם מועד הבחינה, הן בתהליך פרסום התשובות והן בתהליך בדיקת הערערים שמגישים סטודנטים.

"הסטודנטים ישמחו להעביר דוגמאות של תשובות המועצה לערערים שהוגשו. יש כאן מגמה חוזרת ודפוס התנהלות שאינו ראוי ואינו מכבד. יש פה פגיעה קשה בחופש העיסוק ומגמתיות מכוונת בהכשלת סטודנטים. המועצה לא מפרסמת את הנתונים של מספר הנבחנים שעברו את הבחינה ללא פקטור. אם אכן אין מגמה ברורה מאחורי התנהלות מועצת השמאים, ואכן אנו מקווים שכך הם פני הדברים, נשמח לקבל תשובה כמה סטודנטים עברו את הבחינה במועד מארס 2017 ללא פקטור, כמה עברו לאחר פקטור וכמה עברו במועד הנוכחי - אוגוסט 2017. זאת מבלי שנצטרך להמתין 46 יום, שבמהלכם המועצה מייצרת פקטור כדי להביא את שיעור העוברים לרמה 'סבירה' של 20%. ולמרות כל האמור - האם 20% מעבר זה תקין בעיני מי שהוסמך על פי חוק לכתוב את הבחינות?"

ממועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים נמסר: "בהתאם לתקנות שמאי המקרקעין, בחינות מסוג "רב ברירה", ובכללן הבחינה שנערכה ב-8 באוגוסט, מאושרות על ידי ועדת פיקוח שהרכבה קבוע בתקנות. על אף זאת, לעיתים נדרשים תיקונים והבהרות במהלך הבחינה, נוכח שאלות שמעלים הנבחנים. לאחר הבחינה מבוצע הליך בדיקה שגרתי אשר בסופו ייתכן שיתקבלו על-ידי ועדת הפיקוח תשובות נוספות כנכונות. לכן, ככלל, תוצאות הבחינה, לצד פתרונה, מתפרסמים יחד עד 45 יום ממועד הבחינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט