ההסתדרות הגנה על חברת ועד בסודהסטרים - וחטפה מבית הדין: "חברות בוועד אינה חסינות להתנהגות פסולה"

ההסתדרות התייצבה במלוא כוחה מאחורי חברת ועד סודהסטרים על אף שזו, כך קבע בית הדין, פוטרה בצדק: "תפקידו של עובד המבקש לשמש נציגם של עובדים מעמידה בפניו את החובה לשמש דוגמה ומופת להתנהלות נאותה"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב
בית הדין האזורי לעבודה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בפסק דין שניתן באחרונה בבית הדין לעבודה בבאר שבע, דחתה השופטת יעל אנגלברג שהם את עמדת ההסתדרות מול חברת סודהסטרים. במרכז פסק הדין היתה בקשתה של ההסתדרות לבטל את פיטוריה של עובדת סודהסטרים שהיתה גם חברת ועד.

לטענת סודהסטרים, העובדת החסירה ימי עבודה בהיקף חריג (כ-30%), לא הביאה אישורי מחלה כנדרש ולעיתים דיווחה דיווחים רטרואקטיביים כוזבים. ההסתדרות, מצדה, נעמדה מאחורי העובדת בטענה כי עצם פיטוריה של חברת ועד פירושם פגיעה בעבודה המאורגנת. כשנדרשה להגיב באופן ענייני לטענות החברה בנושא ההיעדרות החריגה, טענה ההסתדרות כי אישורי מחלה יש להביא רק אם העובד דורש תמורה עבורם בשכרו, וכי אין לזקוף לחובתו ימי היעדרות שלא שולמו.

בית הדין דחה את טענות ההסתדרות, וקבע כי "עובד אינו יכול לעשות לעצמו דין ולהחליט מתי להגיע לעבודה. אף הצגת אישור בידיעה שהוא כוזב – פסולה היא". עוד נכתב בפסק הדין כי "חברות של עובד בוועד פעולה או ועד עובדים אינה מקימה לו חסינות להתנהגות פסולה שאינה עולה בקנה אחד עם חובותיו כעובד. יתרה מכך, תפקידו של עובד המבקש לשמש נציגם של עובדים מעמידה בפניו את החובה לשמש דוגמה ומופת להתנהלות נאותה". בשל העובדה שמדובר בבקשה במסגרת הליך קיבוצי, בית הדין לא הטיל על ההסתדרות הוצאות.

זו אינה הפעם הראשונה שבה ההסתדרות מתייצבת מאחורי חבר ועד שסרח. כך למשל הגנה על יו"ר ועד עמידר לשעבר, לאחר שבודקת חיצונית קבעה כי הטריד מינית עובדות. עוד הגנה ההסתדרות על שלמה גרינברג, בכיר בוועד התעשייה האווירית לשעבר שהטריד עובדת, הודה בכך בוועדת משמעת פנימית ושילם קנס - אך נותר בתפקיד בחסות ההסתדרות, עד שפרש בגיל 67.

בימים אלה בודקת ההסתדרות מכתב שנשלח על ידי כמה מחברי הוועד של פלאפון בעניינו של חיים סהר, חבר ועד מרכזי העוסק ברווחה. גם עליו הגנה ההסתדרות פעמיים בעבר - כשנחשד בהעלמת מכשירים מהחברה, וכשעובדת התלוננה כי פגע בה מינית במהלך חופשת חברה בכרתים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה