46% מהעובדים בישראל חווים מתח נפשי: אילו מקצועות הם הכי מלחיצים?

אחד מכל חמישה מועסקים חש שבריאותו בסכנה, 10% נחשפו לאלימות מילולית ו-4% חוו הטרדה מינית במקום העבודה - כך עולה מנתוני הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ל-2016

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עומס בעבודה
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

46% מהמועסקים בישראל, כ-1.6 מיליון איש, חווים מתח או לחץ נפשי בעבודתם - 16% לעתים קרובות ו-30% מדי פעם - כך עולה מהסקר החברתי ל-2016 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), שדגם 3.5 מליון מועסקים בישראל. הסקר מלמד כי בקרב קבוצת משלחי היד הכוללת את האקדמאים האחוז גבוה יותר: 19% חווים מתח או לחץ נפשי לעיתים קרובות ו-34% נוספים חווים זאת מדי פעם.

המקצועות שבהם נמצא השיעור הגבוה ביותר של מועסקים החשופים ללחץ ולמתח, לעתים קרובות או מדי פעם, הם אחיות (75%), מורים בבי"ס יסודי (66%), רופאים ועורכי דין (65%), מנכ"לים ומנהלים (61%).

אחוז לא נמוך של עובדים, 9.4% או 326.8 אלף איש, חוו התעמרות בעבודה או נחשפו לאלימות מילולית במסגרת עבודתם; 5% דיווחו על איומים או התנהגות משפילה במקום עבודתם; 2% מהמועסקים, שהם 77.9 אלף איש, חוו אלימות פיזית בשנה האחרונה; ו-3.5% מהמועסקים, שהם 123.1 אלף איש, חוו בריונות או הטרדה. שיעורי הדיווח של גברים ונשים היו זהים בקריטריונים אלה. על אף המודעות הגוברת בנושא, דיווחו 4% מהמועסקות, שהן 58.4 אלף נשים, כי נחשפו לתשומת לב מינית לא רצויה.

גם מקומה של האפליה לא נפקד, כאשר קרוב ל-10% מהמועסקים חשו מופלים במקום העבודה בשנה האחרונה, על רקע דת, מין, מוצא ועוד. רוב המדווחים על אפליה (14%) הם ערבים (אפליה על רקע לאום), 3.9% מהנשים חשו אפליה בעבודה על רקע מינן, ו-7.1% מהמועסקים שאינם יהודים חשו אפליה על רקע דתי.

הכי חוששים לבריאותם: שוטרים, סוהרים וכבאים

הסקר בדק גם את רמת תחושת הביטחון והבריאות הפיזית של העובדים. הנתונים מראים כי לא מעט אנשים חשים לא מוגנים או לא בטוחים: 5% (170 אלף איש) חשים במידה רבה כי בריאותם או ביטחונם בסכנה בגלל העבודה; 15% (531 אלף איש) חשים כך במידה מסוימת; ו-67% אינם חשים כלל כי ביטחונם או בריאותם בסכנה.

תחושת הסכנה לבריאות ולביטחון המועסק משתנה בין המקצועות השונים, ותלויה גם בהשכלתם. בעוד בקרב בעלי משלח יד אקדמי מעטים יחסית חשים כי ביטחונם בסכנה (13%), הרי שבקרב עובדי שירותים ומכירות 21% חשים בסכנה, ובקרב העובדים המקצועיים והבלתי-מקצועיים חשים 42% בסכנה לבריאותם או לביטחונם.

בין המקצועות שבהם שיעור גבוה של מועסקים שמרגישים שעבודתם מסכנת את בריאותם או את ביטחונם נמנים, שלא במפתיע, שוטרים, סוהרים וכבאים: 62% מהם מרגישים שעבודתם מסוכנת. גם 60% מהאחיות ו-51% מהנהגים חשים כך.

23% מהמועסקים, שהם 806.1 אלף איש, מעידים כי עבודתם מחייבת לבישת ציוד מגן אישי, אולם 20% מהם מעידים כי לא תמיד הם לובשים את ציוד המגן.

כמחצית מהמועסקים (51%) מדווחים כי עבודתם כרוכה בעמידה לפחות מחצית מהזמן. בקרב העובדים המקצועיים והבלתי-מקצועיים, האחוז עולה ל-77%. כשליש (36%), שהם 1.2 מיליון איש, דיווחו כי עבודתם כרוכה בתנוחות מעייפות ומכאיבות, מתוכם כשני שלישים (65%) המהעובדים המקצועיים והבלתי-מקצועיים.

כרבע (24%) מהמועסקים, 838.8 אלף איש, חשופים בעבודתם לרעש בעוצמה חזקה, כמחצית (52%) מהעובדים המקצועיים וחמישית (20%) מהבלתי-מקצועיים חשופים לטמפרטורה גבוהה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות