מינויים פוליטיים: "פראוור לא יכול לקדם יוזמות דרמטיות בהיותו ממלא מקום זמני בלבד"

לקראת התכנסות ועדה של שירות המדינה פנה ח"כ לוי ליועץ המשפטי לממשלה ודרש למנוע ממלא מקום נציב שירות המדינה לאשר מינויים פוליטיים לספקיד סגני מנכ"לים במשרדי הממשלה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודי פראוור
נציב שירות המדינה בפועל, אודי פראוורצילום: עופר וקנין
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

ביום רביעי, 9 באוגוסט, אמורה להתכנס ועדת השירות של נציבות שירות המדינה בראשות ממלא מקום הנציב אודי פראוור. הוועדה תאשר, ככל הנראה, את בקשת השרים שקד ולוין לאפשר גם מינוי סמנכ"לים כמשרות אמון במשרדי ממשלה (כיום ממונים במשרות אמון מנכ"לים בלבד).

מדובר במהלך המהווה פוליטיזציה נוספת של השירות הציבורי. היוזמה צפויה לעבור בוועדת השירות, בין היתר, מכיוון שחברים בה מנכ"לי משרד המשפטים והתיירות, ששריהם לוחצים לקבל את היוזמה. ככל הידוע גם פראוור עצמו לא יתנגד לקידום התהליך, למרות שהוא מכהן כממלא מקום זמני בלבד, ודעתו מנוגדת לזו שבה החזיק הנציב הקבוע שפרש במאי האחרון - משה דיין.

בסוף השבוע שעבר פנה ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בבקשה לעצור באופן מיידי את קידום היוזמה. "בחודשים האחרונים אנו עדים למאמצים מצד הממשלה להחלשת השירות הציבורי, החלשתם של שומרי הסף וניסיונות פגיעה ברשויות שלטון החוק והעומדים בראשם", כתב לוי. "לצעדים אלו מצד הממשלה מצטרף צעד נוסף: קידומם של מינויים פוליטיים בתפקידי המשנים למנכ"לים במשרדי הממשלה השונים, המונים יותר מ-150 עובדים, דהיינו - הפיכת 25 תקנים בכירים במשרדי הממשלה שעד כה מולאו על ידי אנשי מקצוע – למשרות פוליטיות.

"עם זאת, הדרך בה מקודם שינוי מהפכני זה הוא לא פחות ממחטף – כאשר אין נציב שירות מדינה קבוע, ואילו מי שנדרש לאשר ולקדם את ההחלטה הוא ממלא מקום זמני, שאינו נבחר בצורה סדורה כנדרש בחוק ממי שצפוי לעמוד בראש הנציבות לכשיבחר לאחר הליך המיון, שמתקיים בימים אלו. על כן אין כל בסיס חוקי או מוסרי שממלא מקום זמני יקבל החלטות כל כך משמעותיות ובעלות השפעה מכרעת על התנהלות משרדי הממשלה. להחלטה זו התנגד לאורך השנים האחרונות נציב שירות המדינה משה דיין, שזה מכבר סיים את תפקידו לאחר קדנציה של כחמש שנים, וכעת היא מקודמת בהליך בזק, טרם מינוי נציב קבוע. הדבר אינו תקין ואסור שיעשה".

"צר לי כי מר אודי פראוור, ממלא מקום נציב שירות המדינה, נותן יד למחטף שערורייתי זה, שחוקיותו כאמור מוטלת בספק", מסכם לוי.

היום פנתה גם התנועה לאיכות השלטון, יחד עם ארגון מעש, לפראוור עצמו, בבקשה כי יימנע מתמיכה בקידום היוזמה. זאת, לדבריהם, מאחר שהיוזמה עלולה להשחית את השירות הציבורי. במקביל מזכירים הארגונים בפנייתם לפראוור כי הוא מכהן כמלא מקום זמני בלבד. "ראוי שאדוני יימנע משינוי מדיניות הנציבות, על אחת כמה וכמה שינוי כה בעייתי וכה שנוי במחלוקת", כותבים עוה"ד רחלי אדרי ממעש ודניאל דושניצקי מהתנועה לאיכות השלטון. "כמו כן יהיה זה נכון לדחות את כינוסה של ועדת השירות עד למינוי של נציב קבוע", הם מוסיפים.

מנציבות שירות המדינה לא נמסרה תגובה.

הצעת חוק: שינוי אופן מינוי נציב שירות המדינה

בהצעת חוק שהגישו לפני כחודש הח"כים זהבה גלאון (מרצ), מיק לוי (יש עתיד) ומיקי רוזנטל (המחנה הציוני) מציעים השלושה שינוי בדרך איתורו של נציב שירות המדינה. כיום נבחר הנציב על ידי ראש הממשלה, שמעביר את המינוי לבדיקת ועדה שהוא ממנה. היה והיא מאשרת – המינוי מאושר.

לפי הצעת החוק, "מינוי נציב שירות המדינה ייעשה באמצעות ועדת איתור. ההבדל העיקרי בין אופן מינוי הנציב כיום - ועדת מינויים - ובין ועדת איתור, הוא כי ועדת איתור 'מאתרת' את המועמדים, ממיינת אותם, ומביאה את המועמדים הסופיים בפני ראש הממשלה - ואילו ועדת מינויים בוחנת את המועמד המוצע על ידי ראש הממשלה, לאחר שזה כבר בחר את המועמד המועדף בעיניו. היות שנציב שירות המדינה אינו מינוי פוליטי או משרת אמון, אלא משרה מקצועית ובלתי תלויה, מן הראוי כי אופן האיתור ייעשה תוך חיזוק השיקולים המקצועיים והחלשת השיקולים הפוליטיים הלא ענייניים באמצעות ועדת איתור".

על פי ההצעה, בראש ועדת האיתור יעמוד שופט בית המשפט העליון בדימוס, וחבריה יכללו את מנכ״ל משרד ראש הממשלה, מנכ״ל משרד העבודה, נציג של משרד המשפטים, אקדמאי המומחה לזכויות עובדים ואקדמי המומחה במינהל ציבורי. ועדת האיתור תמליץ לראש הממשלה על שניים עד ארבעה מועמדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר