סערת המבחן של רואי החשבון: איילת שקד מתערבת

טענות הסטודנטים לראיית חשבון שקיבלו בחינה חיצונית במתכונת חדשה, שלדבריהם כלל לא יכלו ללמוד אליה, הגיעו לשרת המשפטים. ועדה של מועצת רואי החשבון תבדוק את הבחינה, ותנקוט בצעדים מקלים בהתאם לצורך

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים באוניברסיטת תל אביב
סטודנטים באוניברסיטת תל אביבצילום: ניר כפרי
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מועצת רואי החשבון החליטה לבדוק את התלונות הקשות שהועלו לאחר הבחינה החיצונית השונה, שניתנה לסטודנטים לראיית חשבון בתחום הפיננסי. בעקבות הבדיקה, החליטה המועצה לנקוט בצעדים מתאימים כדי למנוע חריגה משמעותית במספר העוברים יחסית לשנים קודמות. המשמעות: פקטור גדול לנבחני המבחן האחרון.

התלונות נחשפו ב-TheMarker לפני כשבועיים. "אנחנו מתכוננים לבחינת המועצה מעל חודשיים, 14-10 שעות לימוד ביום, ובסוף מה? מחברים לנו מבחן בלתי ניתן לפתירה לכל הדעות". כתבה אחת הסטודנטיות בקבוצת הפייסבוק שהוקמה בעקבות הבחינה. טענות הסטודנטים לוו גם באיום לפנות לבג"ץ.

בהודעה שנשלחה ממשרד המשפטים הבוקר (א') נמסר כי "מנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי החשבון, עו"ד אמי פלמור, קיימה ב-27 ביולי 2017 דיון במליאת מועצת רואי החשבון בנוגע לתלונות המרובות שהתקבלו. בהמשך לדיון, מבקשת המועצה להבהיר כי טרם עריכת הבחינה לא קיבלה המועצה החלטה כלשהי על שינוי במתכונתה, ברמתה או ברשימת הנושאים הנכללים בה, ביחס למועדים קודמים.

איילת שקדצילום: אליהו הרשקוביץ

"אמנם, כפי שנהוג ביחס לכל מועד בשנים האחרונות, הבחינה עברה בקרת איכות על ידי גורמים מקצועיים בכירים בתחום ראיית החשבון, ובהתאם לנהלים, מתקיימת גם בימים אלה בקרת איכות מקצועית נוספת בשיתוף המוסדות האקדמיים.

"ואולם, בשים לב לפניות שהתקבלו, וביניהן פניית שרת המשפטים, החליטה המועצה לקיים דיון מעמיק בנושא במסגרת ועדת המשנה לענייני בחינות, אשר תתכנס במהלך השבועיים הקרובים. מסקנות הדיון בוועדת המשנה יוצגו ללא דיחוי בפני יו"ר המועצה. בהתאם לצורך, תדון מועצת רואי החשבון במסקנות ותנקוט בצעדים המתאימים, ככל שיידרשו, על מנת שלא תהיה חריגה משמעותית משיעור המעבר כפי שהיה בשנים האחרונות".

זו אינה הפעם הראשונה שבה טוענים הסטודנטים לראיית חשבון כנגד הבחינות החיצוניות להן הם נדרשים. מדובר בשתי בחינות מועצה, בלעדיהן הם אינם יכולים להתחיל לעבוד במקצוע (אך כן יכולים להמשיך בהתמחות), ואליהן הם מתכוננים במשך חודשים, בדרך כלל לאחר שנת השלמה אקדמית יקרה. ב-2015 נטען כנגד תנאים פיזיים קשים, כמו חום בלתי נסבל שגרם גם לדימומים מהאף, ושאלות שלא הסתכמו לציון 100.

גם שנתיים קודם, ב-2013, טענו הסטודנטים כי הוכשלו בבחינה. השנה, בניגוד לטענת המועצה, בסיס הטענות מעט יותר מוצק. בשנים האחרונות טוענים גורמים בכירים בתחום ראיית החשבון כי הסטודנטים נדרשים לשינון במקום לחשיבה, וכי יש לשנות את אופן ניסוח הבחינה כך שהשאלות אכן יבליטו את יכולת הניתוח של רואי החשבון החדשים.

מסיבה זו השתנתה הבחינה בחשבונאות פיננסית באופן דרמטי. הסטודנטים עודכנו על השינוי, אך כיוון שלא ניתנו בחינות לדוגמה בנוסח החדש – התכוננו בעזרת בחינות מן הנוסח הישן. לטענת הסטודנטים, גם אם נדרש שינוי, הרי שהוא צריך לבוא בהדרגה, כדי לאפשר להם ללמוד כיאות, ואף להצליח. גורם מרכזי בלימודי התחום הבין לליבם של הסטודנטים אך טען כי השינוי נדרש, ויפה שעה אחת קודם.

כאמור, בשל המחאות הקולניות, תדאג מועצת רואי החשבון כי מספר העוברים השנה לא יפול מאלה של השנים הקודמות. עם זאת, הסיכוי כי נוסח הבחינה יחזור לנוסח הקודם קטן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות