בשכר, בפיצויים, בפיטורין ובפנסיה: כך מופלים לרעה 45% מהעובדים במשק

יו"ר ועדת העבודה והרווחה יציע הצעת חוק להסדרת הנושא ■ פורום זכויות העובדים: "נדרשת הגבלת זמן ההעסקה, ושכר מינימום גבוה ב10%"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניקיון ושיפוץ בכנסת, עובדי קבלן
עובדי קבלן בעבודות ניקיון ושיפוץ בכנסת (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: אמיל סלמן
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

ועדת העובדה והרווחה של הכנסת דנה היום בנושא העובדים השעתיים, אותם עובדים ששכר העבודה שלהם אינו נקבע על בסיס משכורת חודשית קבועה, אלא על בסיס שעות העבודה. זאת אף אם הם מועסקים במשרה מלאה ובאופן קבוע, ולא כעובדים זמניים.

כיום לא קיימים בישראל נתונים מדויקים על שיעור העובדים השעתיים. להערכות ארגוני המגזר השלישי, מדובר בכ-45% לפחות מכלל העובדים במשק הכוללים את ענף שירותי הניקיון, השמירה, החקלאות, הבניין, המלונאות, השירותים הקמעונאיים, האירוח והאוכל, סיעוד, שירותי משק הבית ועוד. גם בתחום החינוך, סייעות מקבלות משכורת על בסיס שעות וכך גם אלפי מורים המועסקים באמצעות קבלנים. באקדמיה מועסקים עובדי מינהלה לצד מרצים זוטרים, עוזרי מחקר ומתרגלים. בתחומים אלה, ניתן למצוא לא פעם עובדים במשכורת חודשית ולצדם עובדים המשתכרים לפי שעות, שמבצעים עבודה דומה בהיקף דומה, ומקבלים עבורה הרבה פחות.

הדיון בנושא נדרש בשל החשש כי שכר על בסיס שעות מביא להעסקה פוגענית. בנייר עבודה שהוגש לוועדה נכתב כי חלק מן העובדים לא מגיעים לשכר מינימום בשל אופן החישוב. "בחודשים קצרים או בחודשים עם ימי שבתון, שכר המינימום בתשלום על פי שעות למשרה מלאה, אינו מגיע לכדי שכר המינימום החודשי. באופן כללי, מחקר מ-2002 מצא שאצל עובדים זוטרים שהועסקו אצל אותו מעסיק, חלק במתכונת שעתית וחלק במשכורת חודשית, העובדים השעתיים השתכרו כ-25%-30% פחות מהעובדים החודשיים, למרות היקף העסקה דומה". במקביל, בשל השכר הנמוך נפגעים גם פיצויי פיטורין והפרשות לפנסיה.

נוסף על כך, עובדים במתכונת העסקה שעתית זכאים להודעה מוקדמת קצרה בהרבה מזו שלה זכאי עובד בהעסקה חודשית. כך למשל, עובד בעל ותק של 8 חודשים בהעסקה חודשית זכאי להודעה מוקדמת של 24 יום, עובד בעל ותק זהה בהעסקה שעתית זכאי להתראה של 8 ימים בלבד; עובד בעל ותק של שנה בהעסקה חודשית זכאי להודעה מוקדמת בת חודש, ואילו עובד בהעסקה שעתית זכאי להתראה של 14-20 יום בלבד. הפער נסגר רק בשנה הרביעית לעבודה.

עובדים שעתיים זכאים (מכוח צו הרחבה) לתשלום ב-9 ימי חג ומועד. יחד עם זאת, קיימים הבדלים בין העובדים השעתיים לעובדי החודש, שמביא בתקופת החגים לירידה תלולה בשכרם החודשי. עובדים שעתיים זכאים לתשלום בימי חג רק לאחר שהועסקו 3 חודשים לפחות (אין דרישה דומה לעובדים חודשיים).

מרבית מקומות העבודה לא עובדים גם בערב החג או עובדים בערב החג יום מקוצר בלבד, ועליו אין משלמים לעובדים השעתיים. ימי שבתון שאינם כלולים בתשעת ימי החג עליהם לא יקבלו העובדים שהשעתיים תשלום (למשל, אם מקום בילוי סגור ביום השואה).

הזכאות לדמי חגים לשעתיים קיימת רק אם העובד עבד ביום לפני החג וביום שאחרי החג (דרישה שלא חלה על עובדים חודשיים). בעוד שעובד המועסק על בסיס שכר חודשי זכאי לצאת לחופשה בתשלום בשכר מלא על פי חוק, ה"חופשה בתשלום" של עובד בשכר שעתי תהיה למעשה חופשה בתשלום מופחת; הסיבה לכך היא שחישוב שכר העבודה היומי של עובד שעתי הוא חילוק השכר ב-3 החודשים האחרונים של העובד ב-90, כך ששכר העובד המחושב בנוסחה כולל את ימי סוף השבוע בהם אינו עובד ובכך מפחית את שכר יום העבודה הממוצע שלו (להבדיל מעובד חודשי שפשוט יקבל את השכר החודשי הקבוע שלו). כך, עובדים המשתכרים שכר מינימום וניצל את ימי חופשתו יקבל שכר הנמוך משכר המינימום באופן שמתמרץ אותו להימנע מלקיחת ימי חופשה.

על פי הערכות, שיעור הנשים המועסקות במתכונת שעתית הוא גבוה במיוחד, היות ששיטת ההעסקה הזו נפוצה במקצועות ששיעור הנשים בהן גבוה מאד – מזכירות, סיעוד, קוסמטיקה, מלצרות, מכירות ועוד; ואף חודרת בהדרגה למקצועות "נשיים" נוספים דוגמת הוראה. מתכונת ההעסקה השעתית אף מונעת מעובדות לאחר חופשת לידה, זכאות ל"שעת הנקה", לה זכאיות אימהות המועסקות במתכונת חודשית. בנוסף, כל ויתור על שעות עבודה במהלך תקופת ההיריון (למשל, בשל הצורך ב"שמירת הריון") יתבטא בירידה בשכר שתוביל להפחתה מדמי הלידה.

ח"כ לשעבר אלי אלאלוףצילום: אוליבייה פיטוסי

כדי למנוע את העיוותים האלה מציע יו"ר הועדה, ח"כ אלי אללוף (כולנו), הצעת חוק להשוואת תקופת ההודעה המוקדמת לפני פיטורים, להסדרת תשלום דמי חגים לעובדים שעתיים, ולהסדרת אופן חישוב שכר העובד השעתי לצורך תשלומי פיצויי פיטורים.

מפורום זכויות עובדים הכולל את הארגונים – קו לעובד, האגודה לזכויות האזרח, איתך-מעכי, הקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, שדולת הנשים – נמסר: כי "עובדים שעתיים סובלים משורה ארוכה של אפליות. בין השאר – הם סובלים מאפליה בתשלום בזמן חגים, ערבי חג וחול המועד וגשרים שכפה המעביד.

"בתקופות החגים – דווקא כשההוצאות גבוהות מן הרגיל בשל ההכנות לחג – יורד שכרם בכ-30%, גם אם היו זמינים לעבודה בכל החודש. לעומתם, העובדים בשכר חודשי יקבלו שכר מלא. יש שיורידו מימי החופשה שלהם, אך השכר שיקבלו יהיה זהה לחודשים האחרים. שכרם השנתי של עובדים שעתיים נמוך ב-7% בממוצע מדי חודש משל עובדים בשכר חודשי. בנוסף, למרבית העובדים מקזזים את זמן ההפסקה משעות העבודה – בין אם החוק מתיר זאת ובין אם לא".

כדי לתקן את המצב יש לבצע בדחיפות את הפעולות הבאות מציעים הארגונים לבצע את הפעולות הבאות:

1. להגדיר עובדים שעתיים רק לצורך עבודה זמנית בהיקף , כלומר לשנות את ההגדרה של עובדים שעתיים כך שעובד שעתי יהיה רק עובד שעובד במשרה מוגבלת בהיקפה או בזמן.

2. להעביר תיקון בצו ההרחבה לתשלום ימי חג, לבטל את ההתניה בעבודה ביום לפני ויום אחרי החג, ולחייב את המעסיק לשלם על יום עבודה מלא בערבי חג.

3. לקבוע תעריף שכר מינימום שעתי הגבוה ב- 10% משכר המינימום הרגיל.

4. לחייב מתן הפסקות בתשלום לכלל העובדים ולא רק לעובדי כפיים כפי שקובעות תקנות החוק, וכן קיזוז הפסקה על חשבון זמן העובד יתאפשר רק אם ההפסקה נמשכת מעבר לחצי שעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון