לוקחים לחלשים: העובדים גילו מאות שקלים שנעלמו מתלושי השכר שלהם

עובדים זרים, שרובם מועסקים בשכר מינימום, גילו כי שכרם הופחת בשל בלבול בקרב המעסיקים ■ קו לעובד: "מדובר בחוק לא מוסרי ומלא חורים, שיוצר כאוס. רשות האוכלוסין מרחיבה את הגזל"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובד ניקיון בתל אביב
עובד ניקיון בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

תלונות רבות שהגיעו לארגון קו לעובד בימים האחרונים מחזקות את התחושה שחוק הפיקדון למהגרי עבודה, לא רק שאינו מסייע לאיש, גם יוצר עושק בעייתי.

החוק, שנכנס לתוקף באחד במאי, אמור היה להתבטא במשכורות יוני. על פי החלטת המדינה יפריש כל מי שמעסיק מהגר עבודה (אדם שנכנס שלא כחוק לישראל, ט"ח) 20% ממשכורתו (בדרך כלל שכר מינימום) ועוד 16% מכיסו שלו, סך הכל 36%. ההפרשות, כאמור היישר מן המשכורת, יועברו לקרן מיוחדת, שנפתחה בבנק מזרחי טפחות, לאחר שזה זכה במכרז. ההפרשות יצטברו באותה קרן סגורה ויופשרו לעובד רק עם יציאתו מהארץ.

מטרת החוק משולשת – עידוד יציאה מרצון מהארץ, לצד חיוב מעסיקים להפריש הפרשות סוציאליות שלא הופרשו עד עתה בהיעדר קרן ייחודית, כשבנוסף, עת יעזוב העובד את הארץ יהיה בכיסו סכום כסף לתחילת דרכו החדשה.

מעשית מסתבר שלא מעט מעסיקים כלל לא יודעים על החוק, וחלקם אינם יודעים כמה ואיך להפריש. בעוד החוק קובע כי מעסיק של עובד זר שנכנס שלא כחוק יפריש 36% בסך הכל "משכר העבודה המובא בחשבון לצורך חישוב פיצויי פיטורים", הרי שתלונות רבות שהגיעו לקו לעובד, הכוללות צילומי תלושי שכר, העלו כי ההפרשות נעשות מן השכר החודשי הכולל, כולל נסיעות וכדומה. הדבר חמור בעיקר בתחום הניקיון, תחום בו עובד חלק נכבד מן המסתננים, שם נחתם צו הרחבה הקובע כי פיצויי הפיטורים יוחלו על השכר הכולל, ולא רק על שכר הסביב. כך נוצר מצב שגם ההפרשות נעשות על השכר הכולל, בניגוד לחוק.

מדובר בפערים של מאות שקלים בחודש. כך למשל על פי חישוב של תלוש אחד שהגיע לקו לעובד, אמורים היו לנכות 874.5 שקל, אך הניכוי עמד על 1,085.9 שקל. בתלוש אחר נרשם ניכוי על סך 1,103 שקלים במקום 860 שקל.

לדברי אנשי קו לעובד, מנהלי הכספים של חברות הקבלן השיבו להם כי שאלו ברשות האוכלוסין, ושם נאמר להם לנכות מן השכר הכולל, ולא מן השכר המחושב לפיצויי פיטורים.

נעה קאופמן, מנהלת תחום מבקשי מקלט ופליטים אמרה כי "משרד הפנים, מרוב בהילות למרר כמה שיותר את חיי האוכלוסיה הזו העביר חוק שהוא לא רק לא מוסרי, אלא גם מלא חורים, גורם אי הבנות ומבלבל מעסיקים ועובדים. החוק הזה יוצר כאוס שקשה להתמודד איתו. לא רק שמופרשים יותר מ-20% משכר העובדים, בשל פרשנות מעוותת והוראות לא נכונות, הרי שהעובדים כלל לא יודעים היכן הופקדו אותן הפרשות. אין להם מספרי חשבון בנק, והם לא יכולים לעקוב אחרי מה שהופרש מהמשכורת שלהם בזמן שרשות האוכלוסין מרחיבה את הגזל".

תגובת רשות האוכלוסין: "אנחנו פועלים על פי חוק".

קו לעובד הגישה עתירה לבג"ץ נגד חוק זה, אלא שזו תידון רק בסוף חודש יולי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית