בדיקה לגבי התנהלות יו"ר ועד עובדי סלקום בעקבות טענות העוזרת האישית

תלונות נגד יו"ר ועד העובדים בסלקום שהגיעו לידי TheMarker: קיבלה מחשב יקר מהחברה לצורך עסק פרטי שהקימה בשעות העבודה ודרשה מעובדת לשמור על ילדיה בחינם. סלקום: "ההסתדרות מעורבת בהליך הבדיקה"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
טקס חתימת ההסכם הקיבוצי בסלקום
טקס חתימת ההסכם הקיבוצי בסלקום. מימין: יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר ועד עובדי סלקום מיה יניב ומנכ"ל סלקום ניר שטרןצילום: אורן כהן / דוברות ההסתדרות
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בפברואר 2015 נחתם הסכם קיבוצי ראשון והיסטורי בחברת סלקום. עובדי החברה, כך נכתב בהסכם, יהיו גם הם שותפים לרווחי החברה. בראש הוועד עמדה אז מיה יניב, מי שהקימה אותו והובילה את תהליך היציגות. פעילותה של יניב לא נתקלה בקשיים מיוחדים. בניגוד למלחמות עם ההנהלה שנערכו, למשל בפלאפון, הרי שהנהלת סלקום למדה את הלקח והוועד הוקם באין מפריע, כמו גם החתימה על הסכם הקיבוצי.

כמו בחברות הסלולר האחרות, גם בסלקום ניתנו לחברי הועד החדשים תנאים מפליגים. כיו"ר ועד במשרה מלאה ניתנה ליניב גם עוזרת אישית, שהייתה גם מזכירת הוועד. בנוסף מונו לוועד עוד שלושה עובדים במשרה מלאה אותם מממנת החברה.

לא מעט עדויות שהגיעו ל-TheMarker מוכיחות כי יניב, כמו גם עובדים אחרים, ניצלו היטב את המעמד החדש. ראשונה שילמה את המחיר העוזרת האישית (שמה שמור במערכת), שנדרשה בין היתר לעשות בייביסיטר לבנה של יניב על חשבון שעות עבודה. זאת בזמן שיניב עצמה יוצאת לישיבות דירקטוריון של קק"ל, תפקיד שקיבלה במתנה מאבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות.

עוד נדרשה העוזרת האישית - שאמורה הייתה לסייע ליו"ר בניהול ענייני הוועד בלבד - לתאם טיפולי שיניים לבני המשפחה של יניב, להוציא טופס 17, לקבוע עבור יניב בדיקות ולבדוק תשלומי ארנונה אישיים. פעם אחת נדרשה העוזרת להגיע אל ביתה של היו"ר, ולחכות בזמן שטכנאי של תמי 4 עושה את עבודתו. מספר פעמים היא נדרשה להוציא את בנה מהגן.

הפוסט של מיה יניב שחשף את שמה של העובדת (השחרת השם - לא במקור)

לפחות פעם אחת, בזמן שיניב בחופשת לידה, נדרשה העוזרת להגיע לביתה כדי לשמור על בתה התינוקת, בזמן שהיא בהתעמלות. "היא הפכה לרודנית", מספרים מקורבים לוועד "נתנה לה פקודות, דיברה לא יפה, ובאופן כללי התעמרה בה". העוזרת, העובדת בסלקום כבר 11 שנה, ונחשבה עובדת מוערכת, נמצאת היום בחופשת מחלה בתשלום. סלקום הקימה ועדה ובראשה עורכת דין חיצונית, נציג חברה ונציג הסתדרות, כדי לבדוק את טענות ההתעמרות.

אתמול (ב' 12.6) פירסמה יניב פוסט חריף בעמוד הפייסבוק הפרטי שלה, כשהיא חושפת את שם העוזרת האישית. "היתה לי גם חברה קרובה, מזכירה אישית , אשר הלכה איתי יד ביד ובדמיונות הכי פרועים שלי לא האמנתי שדווקא XX תניף את החרב על ידם של עובדי סלקום", כתבה והוסיפה: "בשל היסחפות אל מחוזות רעים במיוחד מנסה XX לפגוע באלפי עובדי סלקום ובי באופן אישי". אחרי פרסום הפוסט הגיעה ל-TheMarker התכתבות ווטסאפ של יניב עם קבוצת איגוד הסלולר וההיי-טק בהסתדרות, שם היא כותבת: "צריכים אתכם חברים, משפחה, כל מי שיש, להכניס תגובות אוהדות". כששואלים אותה מה בדיוק הנושא היא עונה: "בגידה של אדם קרוב, זה הכל".

תספורת וטיפול פנים בשעות העבודה

לפי התכתבויות ותלונות שהגיעו ל-TheMarker, יניב מדברת באופן לא ממלכתי גם על עובדי החברה. כך למשל היא שלחה לחברי הוועד הודעות ווטסאפ בהן היא שואלת "מי הסתום הזה" (על עובד חברה) "מי ההזויה" או "מי הבת זונה" על עובדת ששלחה טענה אנונימית להנהלה בנושא מתנה שניתנה לעובדים.

אף שמדובר בתפקיד אותו אמורה יניב לנהל מתוך החברה בין 8:30 ל-17:30, הרי ששעות רבות נרשמו ידנית כשעות עבודה (היא אינה מעבירה כרטיס נוכחות) כאשר בפועל יניב בילתה אצל שני ספרים, קוסמטיקאית וכן בחדר כושר והתעמלות, אליהם היא מגיעה שלוש פעמים בשבוע בשעות העבודה.

יניב עושה שימוש גם במתנות לחגים הניתנות לעובדי החברה, דורשת עשרות מתנות נוספות ומפזרת אותן לבני משפחה או מקורבים. המתנות נשלחות בין היתר לחברי כנסת, אנשי קק"ל וחברי ועדים מקבילים. במסיבת פורים האחרונה, אליה הוזמן די ג'יי עופר נסים, התברר כי 100 מעובדי סלקום נותרו ללא כרטיסים. זה לא מנע מיניב להזמין למסיבה כ- 100 אנשים חיצוניים בהם דפני ליף, ברק לוי (יו"ר ועד פלאפון) ורבים אחרים שאין להם כל קשר לחברה.

ציוד וייעוץ לחברה הפרטית

הטענה החמורה ביותר נגד יניב עולה ממיזם מעניין הנקרא לני פרוג'קט (על שם בתה). לא ברור מה כוללת האפליקציה שהגתה כששבה מחופשת לידה בנובמבר 2016, אך ברור שהקדישה לאותו פרויקט פרטי שעות רבות של עבודה בתוך בניין סלקום ומחוצה לו.

לפרויקט שותפים שני חברי ועד נוספים, שמשתתפים בלא מעט פגישות שנרשמות כקבועות אצלה בלו"ז. בנוסף שותף לאותן פגישות היועץ המשפטי החיצוני של הוועד. מאז החלה העבודה על אותו פרויקט פרטי ביקשה יניב מחשב נייד מהחברה, כפי שמגיע לה. בעוד החברה הציע לה מחשב מסוג מסוים, דרשה יניב לקנות מקופת הוועד מחשב מקינטוש משוכלל שעלה יחד עם האביזרים כ-10,000 שקל. לפחות אדם אחד שמע אותה מסבירה שהיא צריכה דווקא מק עבור הפרויקט.

חברת סלקום טוענת כי לא היתה מודעת להתנהלות הזו וכי הדברים נבדקים. עם זאת, טוענים מקורבים לחברה, ההנהלה ידעה לשתף פעולה היטב עם הוועד כשהדבר היה נוח לה. במארס 2017 התגלה באג במערכת האיכון של סלקום, העוקבת אחרי אנשי המחלקה העסקית, בזמן עבודתם, כשהם מחוץ לבניין. אותם עובדים חותמים כי הם יודעים שהאיכון קיים, אך איש לא אמור לעקוב אחרי העובדים גם אחרי שעות העבודה, וגרוע מכך, לאחר שעזבו את החברה. כאמור, במארס גילה הוועד כי עובדים ממשיכים להיעקב על ידי החברה גם אחרי שעזבו אותה, ונעשתה פנייה להנהלה. לא ברור אחרי כמה עובדים, ולאורך כמה זמן, איכנה החברה אך הנהלת סלקום טוענת כי מדובר בעובדים ספורים בלבד.

כך או כך, בסופה של התדיינות ארוכה בין שני הצדדים הוחלט כי לא תימסר הודעה לעובדים בנושא זה. בין היתר עלה החשש כי יידוע העובדים ייצור תביעות נגד החברה בשל פגיעה בפרטיות.

ארוחות חינם לוועד

מקורבים לוועד טוענים כי אירוע נוסף יצר שיתוף פעולה תמוה בין הוועד להנהלה: על פי בדיקות הוועד התגלה כי חדר האוכל אינו עומד בתנאים תברואתיים, אך הוועד לא פירסם זאת, לבקשת ההנהלה. במקום זה נפתחה אפשרות לארוחת צהריים על חשבון החברה במסעדה מיוחדת אליה הגיעו רק חברי הוועד.

"יו"ר ועד סלקום עושה בחברה מה שמתחשק לה, ואיש אינו פוצה פה ומצפצף", אומר גורם המכיר היטב את ההתנהלות. "גם חברי הוועד שנהנים ממשרה מלאה לא נותנים דין וחשבון. הנהלת החברה פוחדת מההסתדרות ולא מפקחת על הוועד או מבקרת את התנהלותו. אף שמדובר בוועד צעיר בן שנתיים, כבר נראים פה עקרונות התנהלות של ועד חברת חשמל והתעשייה האווירית, שפוגעים בעיקר בעובדים. חייבים לעצור את זה, ומהר".

למיה יניב הועברה רשימת שאלות ארוכה ומפורטת אך היא בחרה לא לענות על אף אחת.

תגובת ועד עובדי סלקום: "מעשיות ודברי הבל הם מתקפה הנועדה לפגוע בעובדי סלקום. המתקפה הזאת הנגועה ברוח רעה במיוחד היא ניסיון להחזיר את העובדים חמש שנים לאחור, לימים בהם לא היתה בחברה התאגדות עובדים עצמאית. הסולידריות ורוח החברות של עובדי סלקום יהדפו את המתקפה הזאת".

מסלקום נמסר: "מערכת ניהול משימות מרחוק באגף העסקי פועלת על פי הדין, העובדים נותנים הסכמה מראש להתקנת המערכת בטלפון המשמש לביצוע תפקיד השטח, המערכת פועלת בימים א'-ה' בשעות העבודה בלבד ואף מאפשרת לעובדים להתנתק ממנה גם במהלך יום העבודה. עקב תקלה נקודתית, עובדים בודדים שעזבו נותרו מחוברים למערכת ומיד כשנודע הדבר לחברה, העובדים נותקו והנהלים חודדו. סלקום מדגישה כי לא נעשה שימוש כלשהו במערכת לגבי עובדים שעזבו, ובניגוד לנטען, המערכת לא פעלה 24/7 אלא בשעות העבודה בלבד.

"אשר לטענותיה של חברת ועד העובדים כנגד יו"ר הוועד, החברה דוחה כל טענה בדבר השתקה ומבקשת להבהיר ששכרה את שירותיה של עורכת דין חיצונית מומחית לדיני עבודה (עו"ד מרים קליינברגר-אתר ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות') לצורך בדיקה של הטענות הנוגעות לחברה על מנת למנוע כל טענה בדבר השתקה, הסתרה וכו', כמו כן ההסתדרות מעורבת בהליך הבדיקה".

עדכון מיולי 2021: ועד עובדי סלקום ויו"ר הוועד ביקשו להוסיף את התגובה הבאה: "עובדי סלקום נותנים אמון ביו"ר הוועד, מיה יניב, ובחרו בה פעמיים להוביל אותם. תביעות דיבה הדדיות שהגישו יו"ר הוועד והעוזרת האישית הסתיימו בפסק דין בפשרה, שבמסגרתה התנצלה העוזרת האישית בפני יו"ר הוועד על פרסומים בתקשורת, ויו"ר הוועד הצרה על פוסט שפרסמה בפייסבוק בעניינה של העוזרת האישית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?