"איכות ההכשרה שמעניקות המכללות בישראל נמוכה ביחס לאוניברסיטאות"

לפי דו"ח מצב המדינה 2017 של מרכז טאוב, האבטלה בישראל בשפל - אך שיעור התעסוקה צפוי לרדת בשל הזדקנות האוכלוסייה ■ תעסוקת הנשים הגיעה ב-2014 לשיעור הגבוה אי פעם ■ פערי השכר בין המינים נשמרים, בין השאר בשל מיעוט שעות עבודה אצל הנשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכללה אקדמית חרדית
מכללה אקדמית חרדית (אילוסטרציה, למצולמות אין קשר לנאמר בידיעה) צילום: אוראל כהן

האבטלה צנחה מתחת ל-5%, ורמת התעסוקה בישראל כיום גבוהה מאוד ונראה שכמעט הגיעה למיצוי. אבל גם הסיכונים גוברים: הזדקנות האוכלוסייה צפויה לצמצם את היקף התעסוקה - כך מתריע מרכז טאוב בדו"ח מצב המדינה שמפורסם היום.

ירידה בשיעורם באוכלוסייה של אזרחים בגילי העבודה העיקריים (25–64) גרעה כשתי נקודות אחוז מהצמיחה לנפש, ומגמה זו צפויה להימשך ולגרוע כ-0.6 אחוז מהצמיחה מדי שנה עד תום העשור.

בנוסף, אבטלה נמוכה אין פרושה מקום עבודה איכותי. סקר מיומנויות דיגיטליות בין־לאומי מראה כי רק כ-27% מהבוגרים בישראל דורגו ברמות המיומנות הגבוהות, לעומת 31% ב-OECD. בקרב יהודים לא חרדים, רמת מיומנויות המחשב טובה ביחס למדינות אחרות, אולם בקרב חרדים הרמה ירודה ובקרב ערבים היא נמוכה אפילו יותר.

על הרקע הזה, מרכז טאוב קובע כי "בעשור האחרון קצב הגידול בהון האנושי ירד משמעותית. לאחר כמה שנים שמרכיב ההון האנושי תרם משמעותית לצמיחה, מסתמן כי צמיחה זאת מתקרבת לכדי מיצוי". במרכז טאוב מוסיפים כי "יותר ויותר מהעובדים שנקלטים בשוק העבודה למדו במכללות שנפתחו בעשורים האחרונים, בעיקר בתחומי עריכת דין ומינהל עסקים, ואיכות ההכשרה שהן מעניקות נמוכה ביחס לאוניברסיטאות".

צילום: ניר קידר

שוק עבודה שאינו שוויוני בעליל

תעסוקת הנשים בישראל הגיעה ב-2014 ל–74.3% - השיעור הגבוה בכל הזמנים, שנשמר גם ב-2015. נתון זה מציב את ישראל מעל לממוצע של 67.4% במדינות OECD. נשים יהודיות מועסקות בשיעור גבוה במיוחד: כ-80%, אך אחוז הנשים הערביות המועסקות הוא 33% בלבד.

במרכז טאוב מסבירים את פערי השכר בין נשים לגברים בכך שנשים עובדות פחות שעות יחסית (37 בשבוע לעומת 45 לגברים). במרכז מוסיפים כי "הגורם השני בחשיבותו לקביעת הפער הוא משלחי יד וענפים: נשים נוטות לבחור משרות המאפשרות היקף משרה נמוך, כמו הוראה, המאופיינות בשכר שעתי נמוך".

ואולם טענת מרכז טאוב כי מדובר ב"בחירה" אינה עולה בקנה אחד עם הציפיה החברתית לאימהות מלאה כמו גם עם שוק עבודה שאינו שויוני בעליל - מספר הגברים היוצא לחופשת לידה זעום, יש רוב גברי בהנהלות ועוד.

לפי מרכז טאוב, ישנו תחום נוסף שיכול להסביר הבדלי שכר: "נשים מגיעות להישגים מתמטיים נמוכים יותר מגברים, והוכח שהישגים גבוהים יותר במתמטיקה קשורים לרמת שכר גבוהה יותר. הקיטוב המגדרי בבחירת ענפי תעסוקה מתחיל כבר בתיכון; בנות מגיעות להישגים כלליים גבוהים יותר ושיעור הזכאיות לתעודת בגרות גבוה יותר, אך הן פונות פחות למקצועות ריאליים (כמו מתמטיקה, מחשבים ופיזיקה). במבחני המיצ"ב בכיתה ה' ההישגים בחשבון דומים בין בנים לבנות, אך עד גיל התיכון כבר נפתח פער. כדי לשנות את המצב יש לעודד בנות ללמוד מקצועות ריאליים כבר בבית הספר היסודי, ואף קודם לכן".

הם מציינים עוד כי "רק 27 אחוז מהסטודנטים למדעי המחשב הם נשים, ובין בוגרות התואר רבות מועסקות בחינוך או בענפים אחרים, ולא במקצועות רווחיים יותר בתחום שלמדו. ייתכן שאחת הסיבות לכך היא שעות העבודה הארוכות בתחום, וייתכן שצמצום מספר שעות העבודה, או הרחבת האפשרות לעבוד מהבית, יכולים לאפשר לנשים רבות יותר לעבוד בתחום ההיי־טק".

מרכז טאוב מזכיר גורם נוסף כמו קושי לנהל משא ומתן על השכר, וכן את הנטיה של נשים נשואות לעבוד קרוב לבית יותר מגברים נשואים, לכן האפשרויות העומדות בפניהן מעטות יותר - וגם בכך יש להסביר חלק מפער השכר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש