לא כוחות: התבוסה של יחימוביץ' היא נצחונו של המנגנון ההסתדרותי

מדובר בניצחון חד וברור של ניסנקורן על הח"כית החברתית שנראתה כמו מועמדת ראויה ונתנה פייט, אבל המגמה ברורה: המנגנון ההסתדרותי נחלש - וייתכן שבטווח הארוך יצליח מועמד חיצוני ראוי לנצח ולבצע בגוף הזה שינוי

שלי יחימוביץ ואבי ניסנקורן הבוקר בקלפי
שלי יחימוביץ ואבי ניסנקורן בקלפי, בבחירות להסתדרותצילום: מוטי מילרוד ועופר וקנין

על אף התוצאות הסופיות שקבעו כי 62% מהקולות הלכו לניסנקורן, ו-38% ליחימוביץ', ועל אף הצהלות הגורסות "ניצחון מוחץ!", זו אינה שעתו היפה של היו"ר המכהן, אבי ניסנקורן.

במבט על ארבעת הימים שחלפו, מאז החלו הבוחרים להגיע לקלפיות ועד פרסום התוצאות הסופיות, רק מעטים יסכימו איתו כי היתה זו "חגיגה לדמוקרטיה". מערכת הבחירות שהסתיימה היום (ו') היתה מהרדודות שהתקיימו, וכללה קמפיין נגטיבי שעוד יילמד בבתי הספר לממשל.

זו היתה מערכה שילדים יקראו לה – "לא כוחות". בצד אחד של הזירה עמד אדם שהיה לו הכל - שלוש שנים שקיבל במתנה מעופר עיני להוכיח את עצמו, סיעה ששולטת לחלוטין בהסתדרות, מיליוני שקלים שזרק על קמפיין מפואר שכלל הצפת כבישי הארץ בשלטי חוצות מופרכים וגם חבר אחד – שר האוצר, שהקים סיעה בהסתדרות והולך, בניגוד עניינים חמור, לעבוד יחד אתו.

שלט חוצות לתמיכה בניסנקורן מוחלף בפרסומת אחרת, אחרי הבחירותצילום: רותם שטרקמן

ויותר חשוב מהכל, לא רק שהיתה לו עמדת כוח שבעזרתה יכול היה לאיים תוך כדי קמפיין בשביתות כלליות ולייצר לעצמו כותרות רבות כוח, הוא גם יכול היה לעשות את מה שאף אחד אחר לא יכל - לחלק תופינים. לא סתם קיבלו אנשי רשות המסים, רכבת ישראל ובתי המשפט הסכמים נדיבים במיוחד, רגע לפני ההליכה אל הקלפיות.

מהצד השני עמדה אישה שנזכרה מאוחר מדי, ללא גב מפלגתי (מפלגת העבודה תמכה בעיקר בניסנקורן) ועם תקציב נמוך. וחשוב מזה, היא פעלה נגד המנגנון, וזה התנקם בה בעוצמה.

עם זאת, גם יחימוביץ' לא טמנה ידה בצלחת. היא תקפה את ניסנקורן שוב ושוב, אבל בשיטת יחימוביץ' זה נשמע יותר אלגנטי. הוא ירד נמוך ואישית ( "עיתונאית יהירה", "בכיינית") היא הזכירה את אנשי עיני בהסתדרות. הוא טען "אני עושה והיא מצייצת", היא הזכירה את מקור המימון לשלטים - דמי החבר. ליחימוביץ' שהתרכזה ברשתות החברתיות דווקא (ולא ברור אם זה היה הצעד הנכון) היה חסרון גדול: היא פעלה כאמור נגד המנגנון, וזה התנקם בה.

חגיגת דמוקרטיה? לא בדיוק

במהלך יום הבחירות הגיעו אין ספור עדויות על אי סדרים. זה החל בשבע בבוקר בהודעה מטעם מטה ניסנקורן על פעיל של יחימוביץ' שמשתולל בקלפי בסורוקה. על דף משובץ בכתב יד עגול דיווחו שתי מזכירות קלפי על אדם שמפחיד את הצוות, ופתחו תיבת פנדורה. שם החל המבול של מסרונים, דואר אלקטרוני, תמונות, קטעי קול וסרטונים. צד אחד מאשים, השני מתכחש.

גם אם נניח שמשאיות ועליהן קלפיות לא הסתובבו באופן עצמאי שעות בשטח ללא פיקוח, שקלפיות לא הגיעו באורח פלא לבניין ההסתדרות ונזנחו שם, שאין, ולא היו קלפיות שלמות שמספר המעטפות בהן לא תאם את רשימת המצביעים, ושוועדת הבחירות (אשר כולה מורכבת מאנשי ניסנקורן) פעלה ביושר ושקיפות מלאה - הרי שדבר אחד ברור: המנגנון עבד חזק עבור היו"ר המכהן. שוב ושוב נשמעו עדויות עובדים על אנשי ועד שעמדו בכניסה לקלפיות, לעיתים בתוכן ומסרו לעובדים את "הפתק הנכון". חגיגת דמוקרטיה? לא בדיוק.

לא לחינם התנגדה יחימוביץ' לבחירה במקום העבודה, מאבק שלא צלח. עובדים שרואים את הוועד עוסק ביום הבחירות בקידומו של מועמד אחד (אחרי ששלחו מסרונים נמרצים כבר מספר ימים קודם), יצטרפו ברובם מתוך חשש להרגיז את מי שעוד ישב בוועדות קידום או פיטורים. כשיו"ר הוועד דוחף לך פתק, לרוב תשתמש בו. כשרוב הקלפיות, 1,300 מתוך 2,100 מוצבות במקומות העבודה, התוצאה נרשמת כמעט מראש. ככה מנצח המנגנון את המועמד העצמאי.

יפה בן דוד

למנגנונים, כדאי להזכיר, יש נטייה לשמר את עצמם, בוודאי במקומות כמו ההסתדרות. לאף יו"ר ועד גדול אין סיבה להכניס הביתה את כאב הראש הנקרא שינוי, זה שעוד עלול לפגוע בכל הטוב שכבר יש לו. איומים פוטנציאליים מסוג יחימוביץ' הם הסיוט הגדול של המנגנון, והוא לא ייתן לזה לקרות. והוא אכן לא נתן.

ניסנקורן ניצח, אך כתם הבחירות ידבק בו, ממש כמו שדבק בו כתם הירושה, גם אם העתירה של יחימוביץ' לפסילת הבחירות תידחה. יתרה מזאת, על אף כל היתרונות שהחזיק בהם, החליטו 4 מתוך 10 חברי הסתדרות להגיד לו "לא". מדובר בניצחון חד וברור של ניסנקורן על הח"כית החברתית שנראתה כמו מועמדת ראויה ונתנה פייט, אבל בארגון שכבר נבחרו בו אנשים ב-98%, ואחרי שאיתן כבל נגס לפני חמש שנים ב-33% מהקולות, המגמה ברורה: המנגנון ההסתדרותי נחלש - וייתכן שבטווח הארוך יצליח מועמד חיצוני ראוי לנצח ולבצע בגוף הזה שינוי.

זה לא יקרה אם ניסנקורן יחליט שחמש השנים הקרובות יראו אחרת. הוא צריך לאחד מחדש את השורות המפוררות, לרדת מקמפיין ההשחרה ולהתחיל לעבוד עבור כלל העובדים החלשים. הוא צריך לשים קץ להצהרות חסרות תוכן (העסקה ישירה על הנייר במקום באופן מעשי) ולפנות לסיוע ממשי לעובדי הקבלן שהוא לא מוכן אפילו לפגוש.

ניסנקורן חייב להפסיק לעמוד באופן אוטומטי מאחורי הוועדים הגדולים ולפעול למען עובדי דור ב' וג'. הוא צריך ליזום רפורמות ושינויים גם במגזר הציבורי ולהרחיב את פעילות ההסתדרות גם לתחומים בהם היא כרגע לא באמת קיימת, למשל המלחמה בפערי שכר בין גברים ונשים (תפקידה של נעמת).

ניסנקורן צריך להוכיח שפועלי ישראל עומדים לנגד עיניו תמיד. להפסיק לאיים בשביתות כלליות על כל צעד ושעל, להפסיק להפוך שולחנות ולבצע עבודה אמיתית וכנה למען שגשוג כלכלת ישראל.

ניסנקורן גם צריך לייצר שקיפות בארגון הכי לא שקוף בישראל, ויפה שעה אחת קודם. אם יש משהו שהבחירות האלה הוכיחו לניסנקורן, ולמנגנון המפעיל אותו, הוא כי לא לעולם חוסן.

המנגנון ניצח גם בהסתדרות המורים

מערכת בחירות נוספת שהתקיימה בשבוע האחרון, והיתה מלוכלכת לא פחות, היתה על תפקיד מזכ"לית הסתדרות המורים. גם שם ניצח המנגנון, אבל בקטן. יפה בן דוד, היורשת של יוסי וסרמן, קיבלה 33% מהקולות, לעומת 27% למועמדת מהאופוזיציה הלוחמת - גילה קליין.

גם במערכת בחירות זו יש טענות קשות לזיופים, וגם כאן תוגש עתירה לפסילה. אחת ההחלטות התמוהות במערכת הבחירות הזו היתה הענקת יום בחירות נוסף, 10 ימים לאחר יום הבחירות הנקוב. קליין טענה שביום הבחירות היא ניצחה בגדול, אך התוצאות לא פורסמו. רק 30% מהמורים והגימלאים טרחו והצביעו, מה שמחזק עוד יותר את כוחו של המנגנון, יציר כפיו של וסרמן, הנהנה ממנעמי השלטון, ולא ייתן להם להישמט בקלות מימדיו.

אם למורים לא אכפת מי מייצג אותם מול המדינה, והם לא טורחים לצאת מן הכיתות להצביע, המנגנון המושחת ימשיך לשלוט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"