הזוכים באות האפקטיביות לעשייה חברתית: "בעצמי", נט"ל, וחנוך ברקת - מייסד קרן דואליס

האותות מחולקים לגופים ואנשים שפעילותם חוללה שינוי משמעותי בחברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנוך ברקת
חנוך ברקתצילום: אייל טואג

אות העמותה האפקטיבית לעשייה חברתית הוענק היום לראשונה לשני ארגונים, לאחר שהשופטים התקשו לבחור ביניהם. הראשון הוא ארגון "בעצמי", הפועל לשילוב ולקידום אוכלוסיות מעוטות-הזדמנויות בעולם העבודה, והשני הוא עמותת "נט"ל", המסייעת לאזרחים שנפגעו נפשית באירועי טרור ומלחמה. בנוסף ניתן האות למשקיע החברתי חנוך ברקת, חלוץ תעשיית ההשקעות החברתיות בישראל, הפועל באמצעות קרן דואליס לקידום תעשיית העסקים החברתיים בארץ. האותות הוענקו בכנס השנתי לאפקטיביות במגזר השלישי שנערך היום (ב') ברמת גן.

האות מוענק זו השנה השישית על ידי ארגון מידות, בשיתוף הארגונים נובה ושיתופים, במטרה לעודד איכות, אחריות ומובילות חברתית במגזר החברתי.

לתחרות ניגשו 43 עמותות ו-13 משקיעים חברתיים פרטיים. ועדה ציבורית בראשות השופטת בדימוס הילה גרסטל - נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז-לוד לשעבר, ונציבת הביקורת הראשונה על מערך התביעה - בחנה את המועמדויות והכריזה על הזוכים. האפקטיביות של העמותות נבחנה על פי הישגים מחוללי השפעה בפעילותן החברתית, יכולתן לדווח על תוצאות פעילותן על בסיס נתונים, קיומה של פרקטיקה של מדידה והערכה והתרשמות חברי הוועדה. המשקיע הפרטי האפקטיבי נבחן על פי היקף התרומה, מעורבותו האישית של התורם, שקיפות ומנהיגות ואסטרטגיית התרומה.

על ארגון "בעצמי" נכתב בנימוקי הוועדה כי: "הוועדה התרשמה עמוקות מחתירת הארגון לשינוי חברתי אמיתי דרך תהליכי חקיקה, ומכך שבד בבד הוא משפיע ישירות על כ-9,000 מוטבים מדי שנה, מגיע לתוצאות חברתיות מרשימות ומשמעותיות ומצליח לפתח מודלים אפקטיביים להחזרה לעבודה של אוכלוסיות מגוונות. הארגון ביצע קפיצת מדרגה בתחום האסטרטגיה, ונעזר בהתנהלות השוטפת במגוון תהליכים למדידת תוצאות חברתיות".

באותה קטגוריה זכתה גם עמותת "נט"ל", לגביה נכתב הנימוקי הזכיה כי "הוועדה התרשמה עמוקות ממעגלי ההשפעה האדירים של העמותה, הכוללים כרבע מיליון איש, מהצלחתה לייצר מגוון של הכנסות מניבות, מהשקעתה יוצאת הדופן בתשתיות וכן מתהליך הפקת הלקחים שלה - המתבצע באמצעות יחידת מחקר אקדמי יישומי ייעודית, והמבטא מחויבות לשיפור מתמיד של הפעילות".

חנוך ברקת, מנכ"ל דואליס, הודה על הזכיה בקטגוריית המשקיע החברתי, ואמר: "אני מאמין שאנחנו נמצאים בתחילת הדרך של התפתחות תעשייה חדשה המשלבת בין העולם החברתי לעולם העסקי. עסקים חברתיים והשקעות חברתיות מציעים מודל חדשני המתמודד ביעילות רבה עם אתגרים חברתיים, וביכולתם לתרום לבניית חברה טובה יותר בישראל".

גיא ביגל - מנכ"ל מידות, אמר כי "עמותות מבקשות לייצר ערך חברתי ולהביא לשינוי לטובה ויש למדוד ולבחון אותן לפי מידת הצלחתן ביצירת השינוי המבוקש. אפקטיביות הפעילות היא אמת המידה המרכזית שצריכה לעמוד לנגד עיניהם של משקיעים חברתיים ומנהלי עמותות בכל עת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?