8 דברים שחשוב לדעת על העובדים

החל מנתונים פשוטים לכאורה כמו מצבת כוח האדם בארגון ועד למודעות לחוזק הספסל - מי מהעובדים יוכל למלא תפקידים קריטיים במקרה הצורך ■ אלו הדברים שמנהלי משאבי אנוש חייבים לדעת על המועסקים הארגון שלהם

תמר בראל
חלל עבודה משותף של WeWork בתל אביב
חלל עבודה משותף של WeWork בתל אביב (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: מגד גוזני
תמר בראל

אם מנהלי משאבי אנוש רוצים מקום של כבוד בשולחן ההנהלה, הם צריכים להגיע לשם עם נתונים — וחשוב מכך, עם תובנות על מה שצריך לעשות בהתבסס עליהם.

הנתונים זמינים לשליפה ממערכות גיוס העובדים, משאבי האנוש, ניהול הנוכחות וההיעדרות וממערכות לניהול אסטרטגי של ההון האנושי (הערכות עובדים, תגמולים ותמריצים, ניהול למידה, תכנון קריירה, המשכיות ניהולית ועוד) הקיימות בארגון. חשוב שהמידע יהיה מסונכרן כדי שתהיה למנהלים תמונה אחת של ה"אמת" אודות הנכס המרכזי שלהם — העובדים.

תמר בראל

להלן הנושאים שכל מנהל משאבי אנוש צריך לעקוב אחריהם במקום עבודתו:

1. מצבת כוח אדם — מדהים לגלות שארגונים אינם יודעים כמה אנשים הם מעסיקים בפועל. ובעצם את מי סופרים? מה לגבי עובדים זמניים וקבלני משנה? ללא מכנה משותף בינכם לבין מחלקות הכספים והשכר, כל נתון ומסקנה שתציגו יעוררו ספקות. זהו תנאי הכרחי להסכמה על חישובי פרודוקטיביות, צורכי מיקור החוץ שלכם ועוד.

2. עלות עובד — כמה אתם משקיעים בעובד, כולל שכר, הטבות, בונוסים, תמריצים והדרכות? נתונים אלה מאפשרים להעריך את עלות ההיעדרויות הבלתי־מתוכננות, עלויות פיתוח עובדים, עלויות גיוס, ומהווים מודל להעלאת שכר פוטנציאלית.

3. תחלופת עובדים — תחלופת עובדים אינה ניתנת למניעה. חשוב לעקוב אחרי מגמות: האם מי שעזבו היו כאלה שהיה חשוב היה לשמר אותם בארגון, או האם יש עלייה בתחלופה במחלקות מסוימות? אם יש לכם נתונים ברורים, תוכלו לזהות מבעוד מועד בעיות שיש לתת עליהן את הדעת ולהבין כיצד עליכם לפעול.

4. היעדרויות — היעדרויות בלתי־מתוכננות עשויות להגיע לסכומים ניכרים ולהוביל אף לפגיעה בביצועים העסקיים. מעקב יאפשר לזהות אם חלה עלייה בהיעדרויות, באילו מחלקות, מה זה מעיד לגבי שינוי במוטיבציה ועוד. חשוב לעקוב גם אחר יתרת ימי החופשה שלה זכאים העובדים, מפני שייתכן כי תצטרכו להיערך עם ממלאי מקום זמניים, וכן בגלל ההשפעה על הדו"חות הכספיים.

5. איכות, עלות וזמן גיוס — להעלאת איכות הגיוס, צמצום עלויות גיוס וקיצור משך הזמן לאיוש משרה, יש השלכות ישירות על הביצועים העסקיים. ודאו שאתם יודעים את עלויות הגיוס של כל משרה פנויה, מהו ערוץ הגיוס המיטבי, כמה זמן לוקח לאייש כל משרה ומה איכות הגיוס. כך תוכלו להשוות טוב יותר בין אפקטיביות הגיוס הישיר לבין עבודה מול חברות השמה.

6. ביצועים ויכולות — הערכת ביצועי ויכולות העובדים היא תהליך מרכזי בקבלת החלטות בנושא פיתוח, קידום ושימור עובדים. מדידה מגלה מי הם בעלי התרומה הגבוהה ביותר לארגון, היכן החוזקות והחולשות שלהם. זה הבסיס לתוכניות פיתוח העובדים, להחלטות לגבי ניוד וקידום, תגמול ואפילו תכנון העתודה הניהולית של הארגון.

7. סיכוני עזיבה — עזיבה של טאלנטים ושל נושאי משרות מפתח היא מכה לכל ארגון. זהו סימנים מוקדמים לעזיבה, כגון חוסר שביעות רצון, שינוי ברמת הביצועים, בחינת התגמול בהשוואה לשוק, והאם הארגון עמד בהבטחות שלו כלפיהם. על בסיס המידע שנמצא במערכות שלכם, תוכלו לפעול בתיאום עם המנהלים הישירים כדי לצמצם סיכונים, באמצעות שימור העובדים, או בהכנת "שחקני ספסל".

8. חוזק הספסל — כשמדובר על משרות קריטיות, חשוב להכין מועמדים מתוך הארגון, שיוכלו לתפוס את מקומם של מי שיחליטו לעזוב. זהו מדד קריטי לבחינת היכולות והמוכנות של היורשים (successors).

אם הספסל שלכם אינו חזק מספיק, בדקו מי הם המועמדים הכי מתאימים לתפקיד, אילו כישורים ויכולות חסרים להם על מנת להיות מוכנים, מתי יהיו מוכנים, ועוד. בשילוב עם מדד סיכון העזיבה של מי שממלא כרגע את התפקיד, תוכלו לאזן את רמות הסיכון בהם אתם פועלים.

הכותבת היא מנהלת תחום Talent Management בחברת סינריון מערכות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן