איך להגדיל את הפריון? |

הפכו את הגיוון התעסוקתי מהפרעה להזדמנות

גיוון העובדים בארגון מעלה את הסיכוי לחדירה לשווקים חדשים ולהגדלת נתח השוק

אירית חוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשה בדואית עובדת במוקד בזק בחורה שבנגב
אשה בדואית עובדת במוקד בזק בחורה שבנגבצילום: ג'וינט ישראל
אירית חוביץ'

המנכ"ל של המאה ה–21 נתקל בתופעות שקודמו לא הכיר: מחסור בטאלנטים, פריון נמוך ותחלופה גבוהה. הוסיפו לזה את הנטייה לרובוטיזציה של תהליכי עבודה, התחרות הגלובלית ומגמות דמוגרפיות, פוליטיות וחברתיות, וקבלו עולם עבודה שונה במהותו מזה שלפני שני עשורים.

הגדלת הגיוון בארגון מספקת, על פניו, מענה חיוני לחלק ניכר מהקשיים האלה. מחקר של McKinsey & Company מראה כי גיוון אתני מעלה את שורת הרווח ב–35%. מחקרים אחרים מראים כי גיוון מעלה את הסיכוי לחדור לשווקים חדשים ולהגדיל את נתח השוק. מחקר שבחן את הקשר בין גיוון לחדשנות הראה כי עלייה ב–10% ברמת הגיוון האתני בחברות טכנולוגיות מגדיל את הסיכוי לרישום פטנטים ב–3%–7%.

על בסיס הנתונים האלה, היינו מצפים לראות עיסוק נרחב בתהליכי גיוון בארגונים. בפועל, המצב שונה בתכלית. מרבית הארגונים והעובדים חווים את תהליכי הגיוון כהפרעה וכמקור מתח שלילי. תפיסה זו נכונה באופן חלקי. גיוון אכן מהווה הפרעה לתהליכי החשיבה, התקשורת והעבודה המוכרים, אך ההפרעה היא הזדמנות לצמיחה כלכלית ואישית.

ארגונים שונים מנסים לקדם תהליכים של העסקה מגוונת, אך מרבית הניסיונות אינם מובילים לתוצאות הרצויות. חוסר ההצלחה נובע מהאי־התאמה בין הפתרונות לשורש הבעיה, שהיא העמדות, הציפיות, תחושות הבטן והתגובות הרגשיות המעצבות את התנהגותנו במפגש עם השונה. הסתפקות בהיכרות עם המאפיינים התרבותיים של האחר מבוססת על הכללות שאינן מסייעות להתמודדות עם מצבים מורכבים בזמן אמת, ומשמרת את התפישה הבסיסית של "אנחנו והם". יצירת שינוי התנהגותי באמצעות הצבת יעדים והצמדת יעדי הגיוון לתגמולים, מייצרת התנגדות פנימית גבוהה וניסיונות הימנעות משינוי אמיתי.

אז מה אפשר לעשות? ראשית, לעבור מניסיון לשלב "אוכלוסיות" לניהול שונות בין־אישית כתפישה ניהולית כוללת. השונות הבין־אישית היא רצף שעליו ניתן למקם נשים וגברים הנמנים על קבוצת הרוב ועל קבוצות המיעוט התרבותי והאתני, אנשים עם מוגבלויות, ילידי דורות שונים ועוד.

ניהול פערים בין שולמית הקיבוצניקית לעומר התל אביבי דומה במהותו לניהול הפערים בין איתי מגדרה לאמאל מהמשולש. יש ביניהם הבדלים משמעותיים, המשפיעים על חוויית המציאות, העמדות, הרגשות וההתנהגות שלהם. חלק מההבדלים תרבותיים, חלקם אישיותיים. זהו החומר שממנו עשוי אתגר הגיוון ושאותו יש לנהל.

ניהול אפקטיבי של תהליך גיוון ארגוני מבוסס על שינוי תפישות ניהוליות ולמידת מיומנויות קוגניטיביות ורגשיות פנימיות ובין־אישיות. הבסיס לשינוי הוא התפישה שלפיה התנהגות אנושית נובעת מתפישות פנימיות. ככל שאנשים שונים יותר, כך עולה הסיכוי לתפישה שונה של המציאות והאתגר נעוץ בכך שכל אחד פועל מתוך תפישת המציאות שלו. בעידן הפוסט־אמת שבו אנו חיים, אין לנו אלא ללמוד את תפישות המציאות השונות ולנהל אותן. אין כאן טוב יותר או פחות, אלא קבלה של השונות כמצב נתון.

ארגונים שילמדו מנהלים להגדיר בבירור את תפישת המציאות של עצמם ולברר עם עובדיהם המגוונים את תפישותיהם, יוכלו למנף את השונות להגברת ביצועים ויצירתיות. כך, יוכל איתי המנהל להבין כי בזמן שהוא מפרש את התנהגותה של אמאל כפסיביות, היא מבחינתה מפגינה בדרך זו כבוד לסמכותו הניהולית.

איתי יוכל לשוחח על כך עם אמאל ולהגדיר יחד שיטת עבודה התואמת את הצרכים של שניהם. שולמית, המנהלת הקיבוצניקית, תבין כי העובדים הצעירים, כמו עומר, עוזבים משום שאינם מרגישים שייכים, ותוכל לבנות מנגנונים ניהוליים של מישוב ושיתוף בתהליכי קבלת החלטות, שיענו על הצרכים הפנימיים של עומר וחבריו. המשא ומתן על תפישות המציאות והגדרה משותפת של פרקטיקה המקובלת על שני הצדדים היא המפתח לניהול הגיוון, והיא הדרך להפוך את ה"הפרעה" להזדמנות.

הכותבת היא מייסדת ומנכ"לית חברת Grand Staff, המתמחה בליווי ארגונים ובהטמעת תהליכי גיוון וניהול שונות בין־אישית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?