עובדים בתעשייה האווירית: "מקווים שהחקירה תביא לסיום שלטון הפחד של הוועד"

זה לא מקרי שחקירת המשטרה בפרשת התעשייה האווירית עוסקת גם בנציגים כוחניים בוועד העובדים ■ בכירים לשעבר בחברה מספרים, כי הוועד החזק של עובדי החברה עשה בה כרצונו לאורך שנים, כולל מתן הוראות הפעלה לעובדים - מהתפקדות לליכוד ועד הוצאת מזון מהחברה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי וייס, מנכ"ל תע"א
יוסי וייס, מנכ"ל תע"אצילום: אייל טואג
אורה קורן
אורה קורן

"הדבר היחיד שצריך לחקור זה את חבר הוועד הבכיר שנתן את ההוראה לקחת מוצרי גבינה פגי תוקף מחדר האוכל". כך אמר ביום חמישי בא כוחו של עובד תע"א, מאיר אוסטרובסקי, אחד החשודים בפרשת התעשיה האווירית (תע''א) שתחת חקירה משטרתית. "הוא (אוסטרובסקי) לקח את הקרטונים בצורה גלויה במסגרת עבודתו, (בעקבות) אישור שנתן לו. הוא לא חשב, שהוא עושה מעשה גניבה. את הכל עשה לא מיוזמתו, אלא בהוראה שנתנו לו", הוסיף.

אוסטרובסקי חשוד בין השאר בגניבת קרטונים של מוצרי חלב. חבר הוועד הבכיר הוא בעל השפעה על החטיבה האזרחית והגדולה ביותר של תע''א, בדק מטוסים, שנמצאת בלב החקירה - לצד ההתקשרות עם מפעל דרוזנט ליצור חלקי מטוסים ללא טייס (מל''טים) לחברת מל''ט של תע''א. ההתקשרות עם דרוזנט נחשפה בתחקיר Markerweek.

הדברים שנאמרו על ההנחיה מחבר הוועד הבכיר הם דוגמה קטנה להתנהלות בתע''א לאורך שנים רבות, מעבר לשנתיים האחרונות בהן מתמקדת כנראה חקירת המשטרה. על פי בכיר שפרש מהחברה, "ראשי הוועדים נתנו הוראות ואחרים ביצעו. היו הרבה מקרים שבהם ההנהלה דיברה עם חיים כץ (שר הרווחה, לשעבר יו''ר ועד עובדי תע''א. כץ אינו חשוד בפרשה). ההנהלה אמרה לו לרסן שני בכירים בוועד (השמות במערכת), שני החיילים הנאמנים של כץ, כי הם גורמים לדה מורליזציה בקרב עובדים אחרים. היו הרבה מאוד ויכוחים וצעקות, אבל זה נמשך", הוסיף הבכיר.

לדבריו, ההתנהלות של שני בכירי הוועד הגיעה לשיא במכרזים של חברת הסעדה לתע''א. היו מכרזים שבוטלו באמצע התהליך, לאחר שלמשטרה, או לרשות החברות הממשלתיות הגיעו תלונות אנונימיות על קשרים של חבר ועד בכיר עם חברות של קבלני מזון שהשתתפו במכרזים. לדוגמה, חלק מהתלונות עסקו בכך שחברת ההסעדה שסיפקה מזון לעובדי תע''א העבירה אוכל לביתו של חבר הוועד. עם זאת, התלונות לא נבדקו לעומק בהנהלת החברה.

יו"ר ועד העובדים לשעבר בתע"א, שר הרווחה, חיים כץצילום: אוליבייה פיטוסי

הבכיר לשעבר הוסיף, כי יו''ר תע''א לשעבר, דב בהרב, שכיהן תקופה קצרה ופרש על רקע ניסיון שלא צלח לרסן את ועד העובדים, החליט לטפל בבעיות של מנגנוני תע''א - המכתבים האנונימיים וכוחו של הוועד - באמצעות מסירת המכתבים לבדיקת משרד עו''ד מיתר ליקוורניק, לשם, גבע, טל. זאת, על אף שהעלות היתה מאות דולרים לשעה. המכתבים עסקו בהטבות חריגות לעובדים שלא זכאים להן, כדוגמת נסיעות לחו''ל בתנאים משודרגים, שיפור תנאי שימוש ברכב חברה ובחברת ההסעדה שפעלה בתע''א. בהרב אמר שאין לו אמון במנגנוני התע''א האחרים, כולל במנגנון בקרת הפנים, בגלל כוחו העוצמתי של הוועד.

עובד לשעבר: דחסו עובדים לאוטובוסים כדי שיצביעו בפריימריז של הליכוד

למעצרם של עובדי תע''א בשבוע החולף שני פנים. האחד חושף כאמור את קצה הקרחון של התרבות העסקית בחברה, שבמשך שנים נטען, חרף מחאות ההנהלה והיו''רים לדורותיהם, שוועד העובדים מנהל אותה לא פחות מהם. הפן השני הוא דווקא השמחה ותחושת ההקלה שליוו עובדים אחרים בחברה כשנודע להם על החקירה. לדברי מקורבים לחברה, אלה אמרו, כי הם מקווים, שהחקירה תביא לסיום "שלטון הפחד של הוועד".

"הרבה עובדים קידמו בשמחה את חוקרי המשטרה שהגיעו למשרדי הוועד והחברה במסגרת החקירה הגלויה", אמר עובד לשעבר בחברה, המקורב לעובדים. "הם מקווים שעכשיו מישהו סוף סוף ינקה את החברה מבפנים ויחליש את כוחו של הוועד, שיכול לחרוץ גורלות של עובדים, ומעורר חשש מאי שיתוף פעולה איתו", הוסיף.

רפי מאורצילום: יוג'ין וייסברג

כבר לפני כשלוש שנים חשף מגזין TheMarker, כי ועד העובדים הוא זה שמנהל לא פעם את העניינים בתע''א, לא רק המנכ''ל, או היו''ר. לצד יו''ר הועד הכוחני באותן שנים, חיים כץ, פעלו חברי ועד כוחנים לא פחות, "החיילים של כץ", כינה אותם אז בכיר לשעבר בחברה. לדבריו, אלה עסקו בגיוס מתפקדים לליכוד ובשליחתם לקלפיות ביום פקודה.

במגזין נחשף, כי כץ קובע את מספרם עובדי תע"א ואת תנאיהם, מאשר את התוכניות האסטרטגיות של החברה והיה הפוסק האחרון שהכריע אם החברה תופרט או לא. הוא הצליח לכהן יותר מעשור הן כיו"ר ועד עובדים והן כחבר כנסת וכיו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות - ניגוד עניינים שהתאפשר משום שאף פוליטיקאי לא רצה להתעסק עם מי שמאחוריו צבא ממושמע של 16 אלף עובדים הסרים למרותו - במיוחד ביום פקודה בקלפיות בבחירות בליכוד.

בכירים בתע"א באותה עת אמרו, כי "כץ הוא המנכ"ל, היו"ר והבעלים בפועל של תע"א. אי אפשר לקדם בחברה אף תוכנית ללא אישורו, ולא משנה אם מדובר בקמפיין תדמיתי או בקביעת יעדי הרווחיות של החברה. כל מינוי בכיר מצריך את הסכמתו, כולל המינוי של סמנכ"ל כוח אדם".

כץ שאב כוחות מהתפקדות אלפי עובדים בתע''א לליכוד. מועמדים בפריימריז בליכוד, בהם מצמרת הרשימה העריכו כי יש לו יכולת להטות את הצבעתם של אותם עובדים, לכן לא חסמו אותו. כץ הגיב אז על הדברים ואמר, כי "מעולם לא שמעתי בליל כזה של שטויות וחוסר אמיתות".

ההערכות היו כי אותם עובדים משתפים פעולה עם כץ מכיוון שהם סבורים כי בכך יסייעו לו להגן עליהם מול הנהלת החברה ובחקיקה בנושאי עובדים בכנסת. הניסיון הוכיח כי לכץ אכן היתה השפעה ניכרת על הנהלת החברה והחקיקה בכנסת.

אנואר סעב בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בראשון לציון, אתמולצילום: אילן אסייג

פרישתו של כץ עם מינויו לשר הרווחה, שהתרחשה על רק הידרדרות קשה בתוצאות העסקיות של תע''א הביאה לשינוי אווירה בוועד העובדים. בקיץ האחרון, לאחר חילופי יו''ר הוועד הצליחה ההנהלה לחתום עם העובדים על תוכנית התייעלות, שנועדה להוציא לפרישה מוקדמת כ-1,000 עובדים, לקצץ עלויות כולל שכר של חברי הנהלה ולבטל כפילויות מבניות. אף שיו''ר הוועד החדש, אהוד נוף, נחשב למקורבו של כץ, מקורבים לנוף אומרים כי הוא אינו איש פוליטי ולא יתן יד להתנהלות הפוליטית שאיפיינה את תקופת כץ.

למרות דברים אלה, לפי דיווחי המשטרה בדיוני הארכת המעצר של החשודים בתע''א, המהלכים הפליליים, חלקם ביוזמת בכיר בוועד העובדים נמשכו עד לאחרונה. נציין כי שמו של נוף לא נקשר בחקירה.

כעת מתחילים לצוץ סיפורים נוספים, על עובדים שלא חשו בנוח עם הפוליטיזציה של החברה, אולם חששו להתנגד לכך. אחד מגמלאי החברה אמר כי היו עובדים, ששיתוף הפעולה שלהם נבע למעשה מפחד, שמא יבולע להם, אם לא ישתפו פעולה.

"היו גם עובדים, שפחדו פחד מוות, שאם לא ישתפו פעולה, הוועד לא יתמוך בקידומם, או מה שיותר גרוע, יוביל לפיטוריהם", אמר אותו גמלאי. "היו עובדים שלא היה להם שום עניין בפוליטיקה, אבל נאלצו להתפקד לליכוד ולמורת רוחם, אחר כך גם דחסו אותם לאוטובוסים כדי שיצביעו בקלפי בפריימריז. הם עשו זאת לא מרצון, אלא מתוך חשש שמא יבולע להם אם לא ישתפו פעולה עם כץ ואנשיו", הוסיף.

מקור מקורב להנהלה הנוכחית של החברה אמר בסוף השבוע, כי התרבות הניהולית בחברה כבר השתנתה בשנה האחרונה. על כך אמר בכיר לשעבר בחברה, כי "צריך לעקור הרים ולטחון אותם זה בזה עד שישתנו שם הסגנון הניהולי והתרבות העסקית, וזה עוד לא קרה. לא להאמין איך החברה התנהלה ומתנהלת".

מתע''א נמסר בתגובה, כי "החקירה שהפכה בימים האחרונים לגלויה לא היתה יכולה לצאת לדרך ללא השינוי העמוק בתרבות הארגונית, שמובילה ההנהלה הנוכחית. כאשר ייוודעו הפרטים המלאים, יתברר עד כמה השינוי עמוק".

מקורבים לשר חיים כץ אמרו בתגובה כי "מדובר במיחזור של הכפשות. עובדים בכל מקום עבודה שרוצים להתפקד לליכוד או לכל מפלגה אחרת רשאים לממש את זכותם לבחור. שר העבודה והרווחה הצטרף לממשלה לפני שנתיים ובכך סיים את תפקידו בתעשייה האווירית, מפעל שהתברך בטובי העובדים המהנדסים והטכנאים שהובילו את המפעל להשגים כבירים״. המקורות הביעו אופטימיות שהמפעל ״יעבור את המשבר במהרה ויחזור לפרוח ולספק ביטחון למדינת ישראל".

עו"ד ליאור אפשטיין, שמייצג את א', מסר בתגובה: "החקירה שהתחילה בכותרות על פגיעה בביטחון הציבור, הגיעה לשאלות על קרטוני חלב פג תוקף. מרשי אדם מבוגר ונכה ב–100% הנעזר בקביים, והוא נמק בתנאי מעצר שבשל מצבו הגופני הם בלתי־מתקבלים על הדעת. לעניין הקרטונים והפג תוקף, ובכלל ועדת ההזנה של תע"א — ניתנו תשובות מספקות ושקופות בכל פעם שהנושא נחקר בשנים האחרונות, שוב ושוב, בצמידות למאבקים אידאולוגיים בין ועד העובדים וההנהלה. גם הפעם יינתנו תשובות המובילות לאותה תוצאה חקירתית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה