מודל להסכם קיבוצי מותאם מגדרית: כך מבקשים בארגון כוח לעובדים לשמור על זכויות העובדות

בין הנקודות שבמודל ניתן למצוא ביקורות שוטפת, מיפוי מאפייני תפקידים הרגישים להטיות מגדריות והגעה גמישה בשעות הבוקר ■ הנחת היסוד היא שוויתורים בעבודה לטובת הורות נעשים בעיקר על ידי נשים - מה שפוגע בשילובן וקידומן בעבודה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשים עובדות
צילום: עופר וקנין
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

הקליניקה לזכויות נשים בעבודה באוניברסיטה העברית (בהנחיית עו"ד תמי קצביאן) בשיתוף עם כוח לעובדים, גיבשה בשנת 2015 מודל להסכמים קיבוציים המטמיעים חשיבה מגדרית. הרציונל שעומד מאחורי אותו מודל הוא שמגמת ההתאגדות מתרחבת, ועמה נחתמים הסכמים קיבוציים חדשים, שבחלק גדול מהמקרים לא מתחשבים או מותאמים לצרכיהן של העובדות.

הנחת היסוד של המודל היא שבדרך כלל, וויתורים בעבודה לטובות הורות נעשים כיום באורח כמעט בלעדי על ידי נשים, מה שפוגע בשילובן וסיכויי התקדמותן בעבודה, ומאלץ אותן לתמרן לשמירת האיזון בין חיי משפחה, וזאת בנוסף לפערי שכר והטרדות מיניות.

לדברי כוח לעובדים, חתירה לשוויון מגדרי קיימת בחקיקה ובפסיקה, אך עד כה, טרם באה לידי ביטוי בהסכמים קיבוציים, שלא נעשה בהם שימוש כדי לצמצם את האפליה נגד נשים במקום העבודה או לצורך קידומן. "על כן, החל כוח לעובדות, הפורום הפמיניסטי של כוח לעובדים, לשתף פעולה עם הקליניקה לזכויות נשים, להטמעת השימוש במודל ולהכשרת בעלי תפקידים ונציגי/ות וועדים להיכרות עמו".

לדברי הארגון, היעד המשותף הוא דאגה לכך שבמהלך משא ומתן קיבוצי, יוכל ארגון העובדים היציג להתאים את הסעיפים האידיאליים המוצעים במודל למקום העבודה הספציפי, ולהגיע להסכמה בנושאים אלה עם המעסיק/ה.

לדברי הארגון, תהליך יישום המודל כבר מתקיים על הסכמים קיבוציים חדשים, במקומות בהם הושג הסכם קיבוצי ראשון. מבין הנקודות המרכזיות מהמודל, מינוי אחראי/ת לשוויון מגדרי בתפקיד ייעוצי, (האחריות המשפטית תוטל על המעסיק), שתידרש לערוך ביקורת שוטפת על עידוד שילוב נשים במקום, תפעל למיפוי מאפייני תפקידים הרגישים להטיות מגדריות, תשתתף במשא ומתן לקראת חתימת הסכמים קיבוציים ותוודא שמירה על זכויותיהן של העובדות.

נקודה נוספת היא לאפשר לעובדות הגעה גמישה בשעות הבוקר: העובדים יהיו רשאים להתחיל את יום העבודה עד שעה או שעתיים מוקדם או מאוחר יותר משעת התחלת העבודה הרגילה, ולסיים את יום העבודה לאחר השלמת שעות העבודה הרגילות, בהתאם להיקף המשרה. בנוסף, תינתן לעובדים האפשרות לעבוד מהבית והאפשרות לממש את ימי החופשה השנתית במועדי חופשות מערכת החינוך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה