העסקים של העצמאיות בישראל: קטנים, ללא עובדים ובשכר מינימום

רק כל עסק שלישי בישראל שייך לאישה ובמרביתם אין שכירים ■ הכנסותיהן של רוב העצמאיות הן מחצית משל העצמאים ומגיעות עד 5,000 שקל בחודש, וליזמות קשה יותר להשיג מימון והכשרה ■ האם לממשלה יש מה לעשות כדי לשפר את המצב? כן, בהחלט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בעלת עסק קטן
צילום: © Mangostock | Dreamstime.com

מרבית הנשים העצמאיות בישראל אינן מעסיקות עובדים, מרוויחות עד 5,000 שקל בחודש ופועלות בענפי השירותים החברתיים.

הנתונים האלה מתגלים בדו"ח חדש של מרכז אדוה, האוסף מידע על שוויון וצדק כלכלי וחברתי בישראל. הדו"ח, שכתבה עו"ד נגה דגן־בוזגלו במסגרת פרויקט לקידום נשים בעסקים של תנועת אחותי וקואליציית שותפוֹת ובתמיכת שגרירות ארה״ב, מבוסס על כמה דו"חות של OECD והאיחוד האירופי מן השנים האחרונות.

על פי הנתונים, בעוד שיעור העצמאים בישראל הוא 16%, שיעור העצמאיות הוא 8% בלבד. ישראל ניצבת במקום 20 מתוך 37 המדינות האירופיות שנבדקו בשיעור היזמים מכוח העבודה. במקום הראשון נמצאת יוון, שבה שיעור העצמאים הוא 37%, בעוד שיעור העצמאיות הוא 24%. בתחתית הרשימה ממוקמת נורווגיה, עם 9% עצמאים לעומת 4% עצמאיות בלבד. בהשוואה של מספר הנשים שיש בבעלותן עסקים לעומת גברים, ישראל ניצבת במקום גבוה יותר - 14 מתוך 37. שיעורן של הנשים מקרב בעלי העסקים הוא 32%, מעט יותר מהממוצע באירופה, 29%.

דגן־בוזגלו מסבירה כי "במחקר שערכה הנציבות האירופית נמצא מתאם בין שיעור העסקים שבבעלות נשים לבין אבטלה גבוהה ומיעוט הזדמנויות תעסוקה לנשים. כלומר, פעמים רבות מדובר ביזמות מכורח בשל מיעוט הזדמנויות תעסוקה". לדבריה, "תובנה דומה עולה ממסמך של הבנק העולמי. במדינות סקנדינוויה, שבהן שיעורי תעסוקת הנשים הם גבוהים ורמת השכר גבוהה אף היא - שיעור בעלות העסקים נמוך יחסית. מנגד, שיעור בעלות העסקים בקרב כוח העבודה הפעיל גבוה במיוחד במדינות הים התיכון ובמזרח אירופה, שבהן המצב הכלכלי ואפשרויות התעסוקה של נשים כשכירות טובים פחות ביחס למערב ולמרכז אירופה".

נתונים שונים עולים מבדיקת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, שבדקה את בעלי תיק עצמאי במוסד לביטוח לאומי, וגילתה כי ב–2015 רק 22% מהעצמאים בישראל היו נשים. עם זאת, נתונים אלה אינם כוללים חברות שנמצאות בבעלות מלאה או של 50% לפחות בקרב נשים.

מדינות שבהן יש יותר יזמות יחסית לישראל הן ליכטנשטיין (43%), לטביה וליטא (40%), ולוקסמבורג, פורטוגל, קרואטיה ואוסטריה (35%–39%). שיעורים נמוכים במיוחד של נשים מקרב היזמים נמצאו בטורקיה (15%), מלטה (17%) ואירלנד (20%).

צילום: RAMSAY DE GIVE / NYT

עובדות לבד: 72% מהנשים העצמאיות אינן מעסיקות עובדים

מהדו"ח של אדוה עולה כי מרבית בעלי העסקים, נשים וגברים, במדינות אירופה ובישראל הם עצמאים קטנים שאינם מעסיקים עובדים, קרובי משפחה או מתנדבים. כך, ב–37 המדינות שנבדקו, 81% מהגברים ו-78% מהנשים הם בעלי עסק ללא עובדים - עצמאים המכונים "Solo Entrepreneurs". ואולם שיעורים של אלה בישראל נמוך מהממוצע: 72% מבעלות העסקים אינן מעסיקות עובדים, לעומת 56% מבעלי העסקים הגברים. לפיכך, עסקים שבבעלותן של נשים בישראל קטנים יותר מאלה של גברים.

עצמאיות בתחום השירותים החברתיים: ישראל מדורגת ראשונה

עסקים בבעלות נשים באירופה בולטים בענפי השירותים החברתיים: בריאות ושירותים חברתיים (60%) וחינוך (50%). עסקי נשים מהווים 40% מהעסקים בתחום האדמיניסטרציה ושירותי הספורט ושיעור זהה בענף הבידור והפנאי.

ואולם בתחום הביטוח והפיננסים, עסקי נשים תופסים רק 26%, ובהיי־טק - 19% בלבד. בענפי הכרייה והחציבה, התחבורה והאחסון והמים והביוב - יותר מ-90% מהעסקים הם בבעלות של גברים.

לדברי דגן־בוזגלו, "הבידול התעסוקתי של נשים בשוק העבודה וריכוזן בענפי השירותים ובמשלחי יד של חינוך, בריאות, רווחה, טיפול ופקידות - בא לידי ביטוי גם בתחום היזמות".

תמונה דומה עולה לגבי כלל מדינות OECD: במרבית המדינות לנשים עצמאיות יש ייצוג יתר בתחום השירותים - 70% מהעצמאיות לעומת כ-50% מהגברים העצמאים. ישראל היא שיאנית בעלות העסקים בתחומי השירותים: 94% מבעלות העסקים פועלות בענפי השירותים. עם זאת, גם שיעור הגברים העוסקים בתחום השירותים בישראל גבוה במיוחד - 78%. לעומת זאת, טורקיה סוגרת את הטבלה עם 45% מהיזמים והיזמות הפועלים בתחום זה.

הכנסה: עצמאיות ישראליות מרוויחות 43% מפחות מעצמאים

השוואה של רמת ההכנסה בין עצמאיות לעצמאים מעלה ממצאים מעניינים: בעוד שבקרב שכירים קיימים פערי שכר לטובת גברים בכל המדינות, בקרב עצמאים המצב שונה.

ב-37 המדינות שנבדקו, ההכנסה השנתית של נשים עצמאיות היתה נמוכה בממוצע ב-6% מהכנסותיהם של גברים עצמאים - אך ב-18 מתוך 30 המדינות שנבדקו הכנסתן הממוצעת של עצמאיות היתה גבוהה יותר. פערים משמעותיים לטובת הכנסות של עצמאיות נרשמו בספרד (20%), נורווגיה (17%) ומלטה (17%). מנגד, פערי הכנסה לטובת גברים נמצאו בגרמניה (14%), ליטא (12%), דנמרק (10%) ופולין (10%).

בישראל, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), ההכנסה החודשית הממוצעת של עצמאית ב–2015 היתה 7,069 שקל, לעומת 12,399 שקל בקרב עצמאים - פער של 43%. בקרב שכירים הפער הוא בשיעור של 33%.

יתרה מכך, עיבוד של נתוני הלמ"ס עבור הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים בישראל מגלה כי 50% מהנשים בעלות תיק עצמאי במוסד לביטוח לאומי מרוויחות עד 5,000 שקל בחודש (שכר המינימום) ואף פחות מכך, לעומת 29% בלבד מהעצמאים הגברים.

מספר שעות עבודה: 46% מהיזמות בישראל עובדות במשרה חלקית

גורם אחד היוצר פערי הכנסה מגדריים הוא מספר שעות העבודה: שיעור היזמות העובדות במשרה חלקית ב-37 מדינות שנבדקו היה 31%, לעומת 12% מהיזמים. שיעורים גבוהים במיוחד של יזמיות במשרה חלקית מאפיינים את הולנד (64%), בריטניה (54%), ישראל (46%), טורקיה, מלטה ופורטוגל. שיעורים נמוכים במיוחד נמצאו במדינות מזרח אירופה והבלקן, ובהן סלובקיה, בולגריה, מונטנגרו, סרביה, יוון, הונגריה וצ'כיה.

צילום: MARCO BELLO/רויטרס

החסמים: חוסר נגישות לאשראי, ידע ומכרזים

החסמים העומדים בפני נשים המבקשות להקים עסק דומים בחלקם לאלה של הגברים, אך לרוב מדובר בחסמי מגדר אופייניים. "נשים, יותר מגברים, חוות קושי בהשגת מימון ליזמות עסקית וכן נוטות פחות להסתמך על הלוואות בכלל ועל הלוואות חיצוניות בפרט", אומרת דגן־בוזגלו.

לדבריה, יש שתי סיבות מרכזיות לכך שנשים זוכות ליחס שונה בשוקי האשראי: "העובדה שלנשים יש פחות בעלות על נכסים מהסוג המוערך על ידי הלווים - תזרים מזומנים, יכולת להעמיד ערבויות וניסיון עסקי; והטיה תרבותית המשקפת חוסר אמון בנשים כבעלות עסקים. על כך יש להוסיף את ההטיה המובנית של הבנקים והמוסדות המלווים כלפי עסקים גדולים בשל הסיכון הנמוך יותר הכרוך במימונם: נשים נוטות לפתוח עסקים קטנים יותר".

נתוני OECD מ-2014 על שיעור הנוטלים הלוואות לצורך הקמת עסק מכלל האוכלוסייה, מצביעים על פערים גדולים בין נשים לגברים בכל המדינות. בישראל מדובר בכ-8% מהגברים, לעומת 3.9% מהנשים בלבד. במדינות אחרות, ובהן אוסטרליה, אוסטריה, גרמניה ואירלנד - שיעור נטילת הלוואות בקרב גברים גבוה פי שלושה מאשר נשים, ואף יותר.

חסם נוסף הוא חוסר ניסיון עסקי. באירופה, רק כ-11% מהנשים שהקימו עסק קטן היו בעלות ניסיון עסקי קודם, לעומת 18.4% מהגברים. בארה"ב ל-42% מבעלי העסקים ורק ל-28% מבעלות העסקים היה ניסיון קודם ביזמות או עיסוק עצמאי. בקרב בעלי עסקים קטנים ובינוניים בקנדה, רק ל-51% מהנשים היה ניסיון עסקי או ניהולי של עשר שנים ויותר, בהשוואה ל-74% מהגברים בעלי העסקים.

מחקר שנערך בצרפת גילה מתאם בין ניסיון עסקי לשרידות של עסקים. המחקר מצא כי שיעורי השרידות של עסקים בבעלותן של נשים עם ניסיון עסקי קודם היו גבוהים בכ–10% בהשוואה לעסקים שנפתחו על ידי יזמיות חסרות ניסיון או בעלות ניסיון של פחות משלוש שנים.

בנוסף, נשים נוטות פחות למנף קשרים חברתיים לשימוש עסקי מאשר גברים, ומסתמכות על קשרים עסקיים בקהילה הקרובה ובקרב בני משפחה וחברים. גברים, לעומתן, נוטים להגיע למעגלים רחבים יותר בשיווק העסקים שבבעלותם.

גם ברמת הנגישות להכשרה וייעוץ עסקי קיימים פערים גדולים בין נשים לגברים בעלי עסק. מסקר המשותף ל-OECD והבנק העולמי שנערך ב-2016 עולה כי 44% מהנשים לעומת 51% מהגברים דיווחו כי יש להם גישה להכשרה הנדרשת להקמת עסק.

בישראל, נשים סובלות גם מנגישות מוגבלת לחוזי רכש. סקר שערכה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה ב-2015 מצא כי אף שעצמאים ועסקים קטנים היוו כ-70% מהעסקים במדגם, פחות ממחציתם פונים למכרזי רכש ציבורי. בנוסף, עסקים קטנים שאינם מעסיקים עובדים פנו בעיקר למכרזים של רשויות מקומיות, בעוד שיתר העסקים פנו בעיקר למכרזים ממשלתיים.

מנגד, שיעורי הזכייה במכרזים גבוהים יחסית - כשני שלישים מהעסקים הקטנים והבינוניים שניגשו למכרזים. שיעורי הזכייה במכרזים ממשלתיים גבוהים יותר מאשר במכרזים של הרשויות המקומיות.

יותר משוודיה

עסקים קטנים:העמותות מעניקות את מרבית התמיכה

"אף שבעשור האחרון התחילה להתפתח בישראל מודעות לצורך בקידום עסקים קטנים, כמעט לא קיימת תפישה מגדרית בנושא", אומרת דגן־בוזגלו. "בהצעות החוק אין התייחסות להיבט המגדרי ולא קיימים העדפה או סיוע הממוקדים בעסקים קטנים בבעלות נשים".

אמנם הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מציעה קורסים לעידוד יזמות נשים ומשתפת פעולה עם קרן קורת בתוכנית מימון זעיר לנשים, אך מניתוח מגדרי שערך משרד הכלכלה לתקציב 2015 עולה כי רק 27% מתקציב התמיכה בעסקים קטנים ובינוניים של המשרד בשנה זו הופנה לנשים. בשתי תוכניות הדגל של המשרד, המיועדות ליזמים בתחום הטכנולוגי - תוכנית תנופה ותוכנית החממות - שיעור המשתתפות היה 5% ו-8% בלבד בהתאמה. בתחום התיירות, רק רבע מתקציב התמיכה ביזמות של מלונאות הוענק לנשים.

יתרה מכך, השדרה המנהלת של ארגוני מעסיקים, כמו התאחדות התעשיינים ודומיה, היא גברית ברובה. הפעילות הייעודית לעידוד עסקים בבעלות נשים מתקיימת אם כן בעיקר בחברה האזרחית, באמצעות עמותות וקרנות העוסקות בנושא.

צילום: אבישג שאר-ישוב

הפתרונות: הטמעה של חשיבה מגדרית

קידום יזמות נשים דורש ניתוח מגדרי של החסמים העומדים בפני נשים וגיבוש אסטרטגיות להתמודד עמם. הבסיס לכך הוא איסוף נתונים מקיף על עסקים בבעלות נשים, שכיום אינו נעשה בישראל. בנוסף, אין כל פילוח מגדרי של נתונים על מימון ואשראי, תחום המהווה חסם ליזמות נשים בכל העולם.

במתווה מדיניות אותו הגישו לכנסת קואליציית שותפוֹת, תנועת אחותי ומרכז אדוה בעקבות המחקר, הם ממליצים להקים יחידה ייעודית לקידום עסקים של נשים בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים שבמשרד הכלכלה, שתלמד מהניסיון של מדינות אחרות, תשתף פעולה עם קרנות ועמותות העוסקות בנושא וגם תפתח תוכניות חדשות, בעיקר עבור אלה שנמצאים בשלב מתקדם יותר, אחרי שבשלב הראשון טופלו על ידי החברה האזרחית.

לפי עמדת הארגונים, אמצעי חשוב לשילוב עסקים של נשים בחוזי רכש הוא שינוי תרבות הרכש לצד קביעת יעדים ומכסות להשתתפותם של עסקים בבעלות נשים ברכש ממשלתי ומקומי, כפי שנעשה בארה"ב.

כמו כן, מאחר שהקרן להלוואות בערבות מדינה היא המנגנון העיקרי שמפעילה המדינה להנגשת אשראי, יש לפשט את הליכי הבקשות והתנאים לערבות הקרן, כך שעצמאיות לא יהיו תלויות ביועצים ובמתווכים כדי להגיש בקשות. בנוסף, באמצעות מרכזי המעוף לקידום עסקים ויזמים בישראל של משרד הכלכלה ניתן ללוות נשים הפונות לקרן ולסייע להן בהליך.

מהלך נוסף שיכול לקדם שוויון מגדרי או לעזור לנשים עצמאיות הוא הרחבת האפשרויות החוץ־בנקאיות לקבלת אשראי ומימון עסקי. יש להאיץ את המהלך כדי ליצור מקורות מימון נוספים וגם במטרה לדחוף את הבנקים להוזיל את תנאי האשראי לעסקים קטנים. בפלטפורמות מימון המונים קיים פוטנציאל גדול עבור יזמות מתחילות, ולכן נדרשת רגולציה של התחום כדי לייצר ביטחון וודאות למשקיעות ולמשקיעים, ולהפוך אותו לערוץ מימון מרכזי לעסקים קטנים.

מכיוון שיזמות זעירה נתפשת כאמצעי חשוב לחילוץ מעוני של קבוצות המתקשות להשתלב בשוק העבודה, במרכז אדוה ממליצים שהמדינה, באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, תפעיל גם היא תוכניות ייעודיות לנשים מוחלשות, או לפחות תתמוך ותשתף פעולה באופן מובנה ושיטתי עם התוכניות שמפעילות העמותות.

שיפור תנאי הביטחון הסוציאלי של עצמאים ועצמאיות - כגון אי־שלילה או אי־הפחתה של גמלת הבטחת הכנסה בשנים הראשונות להקמת עסק זעיר ושיפור הזכאות לקצבאות ולפנסיה - יעודד יותר נשים להצטרף למעגל בעלי העסקים. בנוסף, מוצע להגדיל את תקרת ההכנסות ל"עוסק זעיר" המקנה פטור ממע"מ.

עו"ד קרן גרינבלט, מנהלת קואליציית שותפוֹת, אמרה כי "השותפוּת האסטרטגית בין הארגונים והעבודה מול חברות הכנסת המובילות את הנושא, בראשן ח"כ טלי פלוסקוב ומרב מיכאלי, באה מתוך תובנה על החשיבות של קידום מדיניות אחראית כלפי נשים לכיוון של יזמות ועסקים קטנים. אבל חשוב לנו להדגיש שהמדיניות שאנו קוראות לה חייבת לפרוץ מעבר למכירת חלומות לנשים בנוגע לפתיחת עסק. הממשלה חייבת לכלול בתוכניות שלה תמיכה כוללת, ייעוץ, ליווי וסיוע בשרידות עסקים והצמחתם, והכל מתוך ראייה מגדרית".

מנכ״לית תנועת אחותי, שולה קשת, דיברה על היבט נוסף של עסקי נשים: "עידוד נשים להקים ולהצמיח עסקים קטנים הוא חשוב מאין כמותו, במיוחד עבור נשים מקהילות אתניות ולאומיות מודרות. לנשים אלה פעמים רבות אין הזדמנות שווה להיכנס לשוק העבודה כשכירות, הן מפאת הרקע התרבותי או האתני שלהן, הן מפאת גילן, והן מפאת מיקומן הגיאוגרפי והחברתי. רבות מהנשים האלה הן בעלות כישורים מדהימים, שחלקם עוברים כידע נרכש מאם לבת. יש לעשות הכל כדי אפשר לנשים אלה להקים עסקים משלהן ולהתפרנס כך בכבוד, מה שיאפשר להוציא משפחות רבות ממעגל העוני, וכן להעשיר את החברה כולה בידע ובכישורים שכמעט אינם חשופים כיום לציבור הרחב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?