המכללות הטכנולוגיות מאיימות: ללא העברת חירום של 50 מיליון שקל לא ייפתח סמסטר ב'

נותרו פערים משמעותיים במו"מ בין משרד האוצר למכללות

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים על הדשא במכללת עמק יזרעאל
מכללת עמק יזרעאלצילום: דרור ארצי
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בימים אלה מתנהל משא ומתן בין המכללות לבין משרד האוצר במטרה להשיג פתרון מיידי שיאפשר ל-26 אלף הסטודנטים הלומדים במכללות הטכנולוגיות להכשרת מהדסים להמשיך את שנת הלימודים.

במקביל אמורים הצדדים לדון גם בקידומה של רפורמה ותוכנית ארוכת טווח למכללות. ד"ר יוכבד פנחסי-אדיב, מנהלת המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה באריאל ויו"ר פורום המכללות, אמרה היום (א') כי"הגענו לרגע האמת מול משרד האוצר, ועל השר כחלון להתערב באופן מידי. כדי שנוכל לקדם יחד רפורמה משמעותית לטווח הארוך עלינו לייצר פתרון מידי לטווח הקצר, שיאפשר את המשך שנת הלימודים במכללות הטכנולוגיות. יחד עם הסטודנטים, התעשיינים, ההסתדרות והפורום הציבורי, עמלנו יום ולילה כדי לייצר רפורמה וכדי להתניע את תהליך ביצועה - והגענו להבנות מלאות. אנו קוראים למשרד האוצר לאמץ הבנות אלו. כעת נדרש תקציב חירום מידי של 50 מיליון שקל למכללות, וללא פתרון בנושא לא יהיה ביכולתנו לפתוח את הלימודים בסמסטר ב'".

המכללות טוענות, כבר מאז יום הקמתה של הממשלה הנוכחית, כי סטודנט להנדסאות בישראל מתוקצב בשיעור של כ-70% מתקצובו של ילד בגן הילדים, וכרבע מתקצובו של סטודנט באקדמיה - מצב שלא מאפשר לנהל מערך לימודים נאות. האוצר, מצידו, טוען נגד בזבוז, חוסר יעילות וכנגד ריבוי המכללות שתוצאות הסטודנטים הלומדים בהן אינן גבוהות.

במהלך השנה האחרונה התקיימו דיונים בין המכללות למשרד האוצר. משרד העבודה והרווחה בראשות השר כץ ומנכ"ל משרדו תומכים בדרישת המכללות, אולם מול משרד האוצר הביאו השיחות לתוצאות חלקיות בלבד, שאינן מספקות את המכללות.

ממשרד האוצר נמסר: "משרד האוצר מאמין בחשיבותה של ההשכלה הטכנולוגית, הניצבת בראש סדר העדיפויות שלו, ופועל ללא לאות מול המכללות הטכנולוגיות במטרה להביא לרפורמה מקיפה בתחום. יצויין כי החל משנת 2013, נמצאות המכללות הטכנולוגיות במתווה לשיפור התפוקות והגדלת שיעורי הסטודנטים המסיימים את מסלול הלימודים, במקביל להגדלה של כ-70% בתקציבן.

"נוכח חשיבות הנושא, מקדם משרד האוצר, בשיתוף מנכ"לי המשרדים הרלוונטיים, פורום המכללות עצמו וגופים נוספים, רפורמה מקיפה בתחום ההשכלה הטכנולוגית, לשיפור רמת הלימודים במכללות, רמות השכר של בוגריהן וקביעת סטנדרט חדש של מכללה טכנולוגית המתאים לצרכי המשק ותתוקצב בהתאם.

"אנו סבורים שיש לתת לצוות המנכ"לים לגבש מסקנות והמלצות מדיניות לטווח הארוך באופן רציני ומעמיק, ומאמינים כי המלצות אלו יביאו לפריצת דרך בנושא ויבטיחו את איכות ההשכלה הטכנולוגיות בישראל. לעניין דרישת המכללות לתוספות תקציב בטווח המיידי, בטרם ישומה של רפורמה, פועל משרד האוצר לפנים משורת הדין על מנת לסייע ככל הניתן למכללות. זאת חרף ההסכם עליו חתומות המכללות, המחייבן להמנע משביתות בתמורה לתוספת התקציב המשמעותית אשר ניתנה להן בשנים האחרונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב