תלכו עד הסוף, תנו לעובד הישראלי סוף שבוע ארוך - כל שבוע

סוף שבוע אחד ארוך ברבעון לא יוסיף ולא יגרע מפריון העבודה או מתחושת העומס של העובד הישראלי; סוף שבוע אחד ברבעון הוא התחלה של משהו טוב, לא יותר ■ יש משהו במנהיגות הישראלית שמפחד ללכת עד הסוף, שמא העולם יעצור מלכת

נעמי לנדאו
נעמי לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נופשים בירדן. קרוב ל– 75% מאוכלוסיית העולם אינה עובדת בימי שבת־ראשון
נופשים בירדן. קרוב ל– 75% מאוכלוסיית העולם אינה עובדת בימי שבת־ראשוןצילום: גיל אליהו
נעמי לנדאו
נעמי לנדאו

ארבעה סופי שבוע ארוכים הם לעג לרש: בשעה טובה, התבשרנו באחרונה כי סוגיית החלת סוף שבוע ארוך הגיעה להכרעה, והחל מ–2018 נהנה כולנו מארבעה סופי שבוע ארוכים בשנה - סוף שבוע ארוך אחד בכל רבעון.

אמרנו בשעה טובה? ממש לא. לא שעה ולא טובה. אז מה הבשורה כאן בכל זאת? פופוליזם של פוליטיקאים, שזרקו לעובדי המשק עצם כדי להשתיק אותם ותו לא, ושרים בממשלה ששוב נכנעו, הפעם לתעשיינים. סוף שבוע אחד ארוך ברבעון לא יוסיף ולא יגרע מפריון העבודה או מתחושת העומס והשחיקה של העובד הישראלי. סוף שבוע אחד ברבעון הוא התחלה של משהו טוב, לא יותר. שום בשורה לא תצא מכאן, וחבל.

לפעמים נדמה שכל תכליתם של נבחרי הציבור שלנו היא לגזור עלינו קופון בדרך לתפקיד הבא. לקושש עוד כמה קולות. כיצד יגיב הציבור? מה יגידו בתקשורת? האם זה מזיק לי או מועיל לי? למרבה הכאב, אלה השאלות שמנחות חלק גדול מנבחרי הציבור שלנו, ששינוי אמיתי והטבעת חותם כבר מזמן לא בסדר העדיפויות שלהם. אולי זו הכללה לא הוגנת כלפי חברי הכנסת שלנו, אלא שקשה למצוא הסבר אחר להיעדר החלטיות מנהיגותית.

יש משהו במנהיגות הישראלית שמפחד ללכת עד הסוף, שחושש לקבל החלטות שמא העולם יעצור מלכת. עשרות שנים מכרו לנו שלא ניתן להאריך את תקופת שעון הקיץ בגלל התנגדות הדתיים, עד שבא שר פנים אחד (גדעון סער) ושם לזה סוף. קיבל החלטה והוציא אותה לפועל, בלי הרבה רעש וצלצולים. כך צריך להיות גם בסוגיית החלת סוף שבוע ארוך על המשק הישראלי. העם השוכן בציון, שיש הטוענים כי הוא העם הנבחר, (זהירות ספוילר) לא באמת שונה משאר העמים. אם בכל העולם המערבי המשק מסתדר היטב עם סוף שבוע ארוך כל שבוע, אין סיבה שמדינת ישראל לא תצליח להתאים את עצמה לשאר אומות העולם.

אז מה בדיוק "תוקע" את היוזמה להחלת סוף שבוע ארוך בישראל, כל שבוע? ומדוע טועה ומטעה מי שמתנגד ליוזמה ברוכה זו? בראש המתנגדים נמצאים התאחדות התעשיינים וארגוני המעסיקים, שטוענים כי קיצור שבוע העבודה יעלה למשק מיליארדים ויפגע בפריון העבודה בישראל, כי עלויות מימון היוזמה יפלו על העסקים הקטנים והבינוניים, שגם כך מתקשים לשרוד וכעת יצטרכו להתמודד עם העלויות הנלוות, שכן השכר של העובדים לא אמור להיפגע.

מי שיתעמק בעובדות יגלה כי לא כצעקתה. רק לפני שבועות בודדים פירסם הכלכלן הראשי נתונים שלפיהם הפריון הנמוך בישראל אינו קשור למספר שעות העבודה, אלא הוא תוצאה של ניצול לקוי של משאבים. כלומר, התפוקות הנמוכות של ההון האנושי ושל ההון הפיזי הם הגורמים לפריון הנמוך. המסקנה היא שאילו המעסיקים היו מנצלים את המשאבים העומדים לרשותם באופן מיטבי, בעיית הפריון הנמוך היתה מצטמצמת עד מאוד.

היקף שעות העבודה בישראל הוא מהגבוהים ביותר בהשוואה למדינות העולם המערבי, בעוד שמבחינת הפריון אנחנו ממוקמים במקום לא מחמיא, בתחתית הטבלה. ממוצע שעות העבודה השבועיות במדינות OECD הוא פחות מ–40 (בהולנד 30 שעות שבועיות), בעוד שבישראל נאלצים העובדים להשקיע כ–43 שעות עבודה שבועיות. דווקא השחיקה הזאת, כתוצאה ממספר שעות העבודה האדיר, מזיקה מאוד לפריון העבודה.

קרוב ל–75% מאוכלוסיית העולם אינה עובדת בימי שבת־ראשון. לכולם ברור כי זמן המנוחה הזה קריטי לשיפור איכות החיים, למניעת שחיקה, ומכאן באופן ישיר גם לגידול דרמטי בפריון העבודה של העובד הישראלי. התועלת בסוף שבוע ארוך גדולה לאין שיעור מעלותה. היתרון הוא לא רק לעובד, אלא בראש ובראשונה למעסיקים, שיזכו לעובדים טובים יותר, נאמנים יותר לאורך זמן, מקצועיים יותר ובאופן כללי מאושרים יותר, ובעקבותיו רווחי העסק יגדלו. המשק הישראלי יכול רק להרוויח מהמהלך, אלא שהמדינה לא יודעת לקבל החלטות אמיצות וללכת אתן עד הסוף.

הכותבת היא עורכת דין, מומחית לדיני עבודה, עומדת בראש משרד נעמי לנדאו ושות' וראשת האגודה הישראלית לחקר יחסי עבודה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות