"ערבית זאת זכותי"? לא בגנים של נעמ"ת

סייעות ערביות בגנים של נעמ"ת התבקשו לדבר ביניהן רק בעברית - גם כשהיו בהפסקה; הסיבה - זה עלול לבלבל את הילדים ■ עמותת סיכוי לקידום שוויון אזרחי: "מדובר בפגיעה בזכויות העובדות באופן הנוגד את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעון יום של נעמ"ת באשדוד
מעון יום של נעמ"ת באשדודצילום: אילן אסייג
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

סייעות ערביות בשני גנים של נעמ"ת במרכז הארץ טענו כי נאסר עליהן לדבר בערבית ליד הילדים - גם לא בזמן שהן בהפסקה. ההוראה הגיעה מהמפקחת, בטענה שזה יבלבל את הילדים. א', אמא לילד בגן, מספרת: "הסייעות דיברו ביניהן בערבית במהלך יום העבודה, והמפקחת העירה להן על זה. באותו היום קיבלה אחת מהן שיחת טלפון, וכשדיברה בערבית, אמרה לה המפקחת, שוב, לא לדבר בערבית".

"כששאלתי את הגננת הראשית בגן על זה, היא אמרה שיש נוהל שאוסר על שימוש בשפות אחרות חוץ מעברית, כדי 'לא לבלבל את הילדים'. זה אבסורד. הילדים יוצאים החוצה ושומעים כל מיני שפות ברחוב. בכלל, שפות זרות דווקא מעשירות ילדים והן חלק מהעולם שלנו. ההחלטה הזאת מריחה כמו גזענות", מוסיפה א'.

במכתב ששלחה עמותת סיכוי לקידום שוויון אזרחי לגליה וולוך, יו"ר נעמ"ת, נכתב כי "מעדויות שהגיעו אלינו מאמהות במעונות היום של נעמ"ת במרכז הארץ, עולה כי ישנה הוראה לסייעות, בין היתר לערביות שבהן, שלא לדבר בשפה שאינה עברית ליד הילדים. נבקש לדעת האם מדובר בהנחיות כלל ארגוניות? והאם זו המדיניות בארגון? כיצד היא מועברת לעובדות ולמפקחות, ומה הם כלי האכיפה העומדים לרשות ההנהלה במקרי ההפרה המצוינים?

"להזכירך, לא ניתן לאסור על עובדים לדבר בשפת אמם, ההתנהלות המתוארת מעלה חשש להפרת זכויות העובדות הערביות, ואנחנו רואים חשיבות רבה בכך שילדים צעירים במעונות היום ישמעו עוד שפה - דבר שמרחיב את עולמם, ואת ידיעתם שהם חיים בחברה משותפת עם ערבים ותרבויות נוספות".

גליה וולוך, יו"ר נעמ"תצילום: דודו בכר

העמותה יצאה בקמפיין #ערבית_זאת_זכותי, או בערבית, #‏بالعربي_حقك - בילערבי חכק - למען זכות האזרחים הערבים לתרגל את השפה הערבית במרחב הציבורי ובמקומות העבודה. במסגרת הקמפיין, אמנים, אנשי תרבות ופעילים ערבים פירסמו ברשת סרטונים אישיים, המביעים מחאה נגד התופעה של הדרת השפה הערבית וזכויות של אזרחים ערבים במקומות עבודה, במוסדות השכלה גבוהה ובמרחב הציבורי בישראל.

העמותה יזמה את הקמפיין כדי לקרוא לציבור הרחב לשמור ולהתעקש על זכויות השפה והתרבות הערבית בישראל, ולדבר על מקרים בהם מפלים או מדירים אותם. במסגרת הקמפיין, העמותה מפעילה קו חם טלפוני לקבלת דיווחים על מקרים של הדרה או אפליה, על מנת להילחם באפליה ובהשתקה של אזרחים ערבים, ולאפשר להם מרחב ציבורי חופשי ושיוויוני יותר.

מארגון נעמ"ת נמסר בתגובה: "המטפלות אכן מתבקשות לדבר ביניהן עברית בלבד. במעונות רבים מועסקות בכפיפה אחת דוברות כמה שפות אם; רוסית, אמהרית, צרפתית, אנגלית וערבית. העבודה במעון עם ילדים רכים היא עבודה רבת אחריות, המחייבת תקשורת מתמדת למען זרימת העבודה בצוות, ולמען בטיחותם של הפעוטות. ועל כן חשוב שכולן יבינו את כולן, להבטחת שלומם ורווחתם של הילדים.

"לא אחת המטפלות משוחחות עם ילד בשפת אמו כשהן דוברות את השפה, על מנת להקל עליו ולהשרות אמון וביטחון. בשעת ההפסקה אין איסור על עובדות לדבר ביניהן בשפה אחרת. העובדת שהתלוננה המפקחת שנזפה בה על כך שענתה בערבית לשיחת טלפון מן הבית, פירשה את הדברים באופן מוטעה. היא ננזפה על כך שענתה לשיחת טלפון בשעת העבודה ולא על שפת הדיבור, וזאת מכיוון שחל איסור על עובדות לשוחח בטלפון בשעות העבודה".

נסרין מורקוס, מנהלת שותפה של המחלקה לחברה משותפת בעמותת סיכוי לקידום שוויון אזרחי, שגם חתומה על המכתב שנשלח לנעמ"ת (ביחד עם המנהלת השותפה היהודיה, גילי רעי) התייחסה למקרה: "העדויות על מדיניות האוסרת על שיחה בערבית או בשפה אחרת במעונות נעמ"ת בשעות העבודה, חושפות פגיעה בזכויות העובדות, באופן הנוגד את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

"למרות המורכבות הרבה של עבודה משותפת, והאחריות הכבדה המוטלת על צוותי מעונות היום, אין סיבה לאסור על עובדים לדבר בשפת אמם בזמן העבודה, קל וחומר בשעת ההפסקה. יתרה מכך, דווקא רצוי שהילדים במעונות ישמעו וייחשפו לשפות נוספות, דבר שירחיב את עולמם, יתרום להתפתחות שלהם, ויחזק את ההיכרות שלהם כבר מגיל מוקדם עם החיים בחברה משותפת. אנחנו קוראים לנעמ"ת להבהיר מיד לכל העובדות, מטפלות ומפקחות כאחת, שהשיחה בכל שפה במעונות היא רצויה ומותרת, ושכל הוראה אחרת שניתנה מבוטלת ופסולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"