אחרי הפסילה: ליברמן מתעקש למנות את יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית

בניגוד לעמדת רשות החברות והוועדה למינוי בכירים, ידרוש שר הביטחון מהממשלה ביום א' הקרוב לקבוע כי יאיר שמיר הוא בעל כישורים מיוחדים, ולכן יכול לשמש במקביל כיו"ר נת"ע ויו"ר התעשייה האווירית

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
אביגדור ליברמן מדבר בדיון בוועדת הכספים בכנסת, שלשום
שר הביטחון אביגדור ליברמןצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

שר הביטחון אביגדור ליברמן לא מקבל את החלטת ועדת בילאור לבחינת מינויים בכירים, שפסלה את מועמדותו של מקורבו יאיר שמיר לתפקיד יו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית. ליברמן זוכה לגיבוי מצדם של שר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ.

הוועדה לבחינת מינויים בכירים קבעה כי שמיר לא יוכל לכהן כיו"ר חברת נת"ע וכיו"ר התעשייה האווירית במקביל, ולכן לא עסקה בנושאים אחרים, כמו בעובדה שלא ניתן למנות את שמיר כדירקטור כיוון שהדירקטוריון מאויש במלואו, ובזיקתו הפוליטית החזקה של שמיר לשר הבטחון, שאף שימש כאחד משרי מפלגתו, ישראל ביתנו.

ליברמן יגיש בישיבת הממשלה הקרובה ביום א' השגה על החלטת הוועדה, ויבקש כי זו תקבע ש"מר יאיר שמיר הוא בעל כישורים מיוחדים המאפשרים את מינויו כדירקטור בחברת התעשייה האווירית בע"מ, לאור ניסיונו וכישוריו כפי שהוצגו בפני הממשלה בידי שר הביטחון". מדובר בפנייה חסרת תקדים, המבקשת לבטל את החלטת ועדת המינויים הבכירים.

על הטענה כי לא יוכל לעמוד בראש שתי חברות גדולות ומאתגרות בעת ובעונה אחת, כותב ליברמן כי "סוכם עם מר שמיר כי יתפטר מכהונתו כיו"ר דירקטוריון נת"ע לא יאוחר מיום 31.5.17. מועד זה נקבע על מנת להתחשב גם באתגרים עמם מתמודדת נת"ע, האמונה על פיתוח הרכבת הקלה בגוש דן, ואשר מצדיקים כי תפקיד היו"ר בה לא ייוותר בלתי מאויש למשך תקופה משמעותית".

עוד ליברמן כותב כי לפי הצהרתו של שמיר, הוא "אינו מקדיש לענייני נת"ע יותר מ-40 שעות חודשיות, וכי על אף עיסוקיו האחרים, יש ביכולתו להקדיש זמן מספק למינויו המוצע, ועל כן אין מניעה מעשית כי לפחות לתקופת הביניים ישמש יאיר שמיר בשני התפקידים גם יחד".

ליברמן מוסיף כי "עמדתי היא כי מבין הדירקטורים המכהנים כעת, אין מועמד בעל כישורים מספקים וניסיון רלוונטי לתפקיד יו"ר הדירקטוריון".

יאיר שמירצילום: אוליבייה פיטוסי

המשמעות המשפטית של כוונת ליברמן לשוב ולקדם את מינויו של שמיר, היא החזרת הנושא לוועדה לצורך בחינת הנושאים בהם לא נגעה בהם לא נגעה בסס הבדיקה הקודם - כאמור, למשל הזיקה של שמיר לליברמן והמקום הנדרש בדירקטוריון כדי למנותו.

תמיכתו בליברמן של שר הרווחה כץ, לשעבר יו"ר ארגון העובדים של התעשייה האווירית, מושמעת אף שזה אינו אמור לעסוק יותר בענייני הארגון. לאחרונה, כפי שפורסם ב-TheMarker, אמר השר במסיבת פרידה שנערכה לאשתו, גם היא עובדת התעשייה האווירית (כמו גם בנו וכלתו), כי היא ביקשה ממנו רק דבר אחד לפרישה - את יאיר שמיר כיו"ר. "כשאשתי רוצה משהו", אמר כץ, "אשתי מקבלת".

מרשות החברות נמסר: "רשות החברות הממשלתיות מתנגדת להצעת החלטת הממשלה, המערערת על החלטת הוועדה לבדיקת המינויים בראשות השופטת גילאור אשר פסלה את מינויו של יאיר שמיר לתעשייה האווירית במקביל להמשך תפקודו כיו"ר נת"ע ובמקביל לפעילותו בעסקיו הפרטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?