בכירים בקק"ל: "היו"ר דני עטר ממנה את מקורביו לתפקידים בארגון"

לדברי בכירים בארגון, עטר "ממנה ומפטר עובדים כרצונו. המינויים החדשים הם כולם של מקורבים ואנשי מפלגת העבודה" ■ קק"ל: "כפי שנהוג בלשכות שירות המדינה ובמגזר הפרטי, תפקידים מסוימים מאוישים על ידי עובדים במשרות אמון"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דני עטר, יו"ר קק"ל
דני עטר, יו"ר קק"לצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

"הוא ממנה אנשים ומפטר כרצונו, בלי להתייעץ עם גורמים מקצועיים בחברה, מבטל החלטות של המנכ"ל, ומדבר ישירות עם עובדי החברה מעל לראשו של המנכ"ל או של מנהליהם הישירים" - כך טוענים באחרונה בכירים בקק"ל. לדבריהם, היו"ר דני עטר נהפך למנכ"ל בפועל. "עטר שם ללעג את כללי המינהל התקין הקובעים שחייבת להיות הפרדה בין הגורם המבצע בחברה - ההנהלה - לגורם המפקח, שהוא הדירקטוריון", אומרים הבכירים.

כדוגמה להתערבותו האינטנסיבית של עטר מציינים הבכירים, בין היתר, ביטול של שימועים לעובדים שקיבלו שכר חריג וביטול שימוע לעובד שנתפס במסירת דיווח כוזב על שעות עבודתו - שימועים שנקבעו בהוראת המנכ"ל היוצא של קק"ל, מאיר שפיגלר ובוטלו בהוראת עטר.

במקביל טוענים הבכירים כי כאשר הביע קובי מור, מנהל מפ"ק (מינהל פיתוח קרקע) נכונות לעזוב את תפקידו, הוא קיבל מכתב סיום עבודה מעטר, מבלי שנערך לו הסכם פרישה כמקובל ובטרם התייעץ עטר עם המנהל הישיר של מור. כאשר נשאל עטר מדוע פיטר את מור בצורה זו, הודה כי טעה כשלא התייעץ קודם לכן עם הממונה על מור ועם יו"ר ועדת מפ"ק.

תפקידו של מור אויש במהירות על ידי ירון אוחיון, מקורבו של עטר שכיהן שנים רבות בתפקידים שונים במועצה האזורית גלבוע, שעטר עמד בראשה. ואולם נראה כי אוחיון לא יישאר זמן רב בתפקידו החדש: בשבוע שעבר החליט דירקטוריון קק"ל לבצע שינוי ארגוני גדול שבמסגרתו, בין היתר, יפורק מפ"ק. עם זאת, לדברי הבכירים, "אוחיון לא צריך לדאוג, כי עטר ייתן לו תפקיד אחר".

מאז נכנס עטר לתפקידו כיו"ר קק"ל בנובמבר 2015, מתארכת שורת המינויים שביצע, זוטרים כבכירים, ולכולם מכנה משותף אחד: אנשי מפלגת העבודה או מקורביו. המינוי הראשון היה של ראש לשכת היו"ר, גלית רונן, שעבדה שנים רבות עבור השרה לשעבר דליה איציק.

אחד מיועציו הבכירים של עטר הוא אייל אוסטרינסקי, גם הוא איש מפלגת העבודה, ויועץ בכיר נוסף הוא אמיר לובין, שעבד גם הוא בצמוד לאנשי המפלגה במשך זמן רב. שתי המשרות הן משרות אמון.

בנוסף, באחרונה מונה ד"ר שאול ינאי ליועץ קק"ל לענייני תנועת החרם הבינלאומית (BDS). ינאי הוא איש מפלגת העבודה ואף התמודד ב–2012 בפריימריס. עטר מינה ליועץ תקשורת את דניאל הרוש, לשעבר העוזר הפרלמנטרי של ח"כ איתן כבל - אך מאז התפטר הרוש מתפקידו.

בימים אלה מסיים עטר את העסקתה של הדוברת הוותיקה של הארגון, אורית כהן. במקום כהן, מקדם עטר לתפקיד את לאה פדידה, רכזת קליטת קהל וקשרי ציבור במרחב צפון של קק"ל, מספר 27 ברשימת מפלגת העבודה לכנסת. משום שפדידה כבר משמשת ממלאת מקום לכהן, מינויה לא מחייב קיום מכרז לתפקיד. בנוסף, העוזרת החדשה של פדידה היא איריס אברהם, מזכירת מפלגת העבודה בגבעתיים ולשעבר סגנית ראש העיר.

לתפקיד סמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל מינה עטר מקורב נוסף, אלי אחי־מרדכי, לשעבר מנכ"ל חברת מלמ וחברת אוטומציה חדשה, שניסה ב–2015 להיבחר למועצת גני תקווה ברשימה משותפת של מפלגות העבודה ויש עתיד.

עם כניסתו לתפקיד של עטר הוא הביא עמו שתי נשים שעבדו עמו בתקופה שכיהן כח"כ מטעם מפלגת העבודה - לין דרור ואן מרי מורלי. השתיים התחילו לעבוד בלשכתו וכיום הן משמשות בתפקידים אחרים בקק"ל. מקורב נוסף של עטר ופעיל מפלגת העבודה, פרוספר קדוש, מונה באחרונה לעובד מטעם קק"ל לתיאום מול רשויות המקומיות במרחב דרום.

בית קק"ל בתל אביבצילום: אבישי טייכר

שבעה חודשים ללא מבקר פנים

תפקיד אחד שאותו לא ממהר עטר לאייש הוא תפקיד מבקר הפנים של קק"ל - משרה שנותרה מיותמת מאז אפריל האחרון, אז פרשה מבקרת הארגון לפנסיה מוקדמת. בפברואר התקיים מכרז ראשון לתפקיד, אך לא צלח - ולפני שבועיים פורסם מכרז חדש.

יצוין כי בתפקידו כיו"ר המועצה האזורית גלבוע הסתכסך עטר עם מבקרת הפנים של המועצה, יעל אשל. אשל טענה להתנכלויות חוזרות ונשנות, והדבר אף הגיע לבירור בוועדה לביקורת המדינה וצוין בשני דו"חות של מבקר המדינה באמצע העשור הקודם.

ב-2004 פוטרה אשל מתפקידה במועצה האזורית גלבוע. היא פנתה למבקר המדינה והתלוננה כי פוטרה לאחר שהחלה בעריכת דו"ח ביקורת עקב תלונות שקיבלה על מעשים לא תקינים במועצה האזורית, הקשורים גם לעטר. כמו כן, אשל מתחה ביקורת על כך שבמועצה מקשים על עבודתה ונמנעים מלהעביר אליה מידע. מבקר המדינה דאז, אליעזר גולדברג, קבע כי התלונה מוצדקת וביטל את הפיטורים.

מאוחר יותר הגישה אשל תביעה נגד עטר, בשל מתקפות פומביות נגדה בישיבות המועצה. בית משפט השלום דחה את העתירה, אך אשל עירערה לבית המשפט המחוזי בנצרת, שקיבל את הערעור וחייב את עטר ב–2008 בתשלום 50 אלף שקל פיצויים. ערעורו של עטר לבית המשפט העליון נדחה.

מתוך שישה חודשים - 34 ימים בחו"ל

בחצי השנה האחרונה שהה עטר בחו"ל 34 ימים במצטבר. נסיעות אלה הסתכמו בהוצאות של כ-100 אלף שקל עבור עטר בלבד, וכללו טיסות במחלקת עסקים, שהייה במלונות ודמי אש"ל. לרוב נסיעותיו מצטרפת גם מנהלת לשכתו, גלית רונן.

"אומרים שהוא לא מבין אנגלית, ורונן מתרגמת עבורו", אומר בכיר בארגון. "אבל יש נציגי קק"ל בכל מקום והם דוברים את השפה המקומית. לא ברור למה מנהלת הלשכה מצטרפת לנסיעות האלה. מצד שני, גם אם מישהו מתנגד לכך - הוא פשוט מבטל את ההתנגדות". עם זאת, רונן טסה במחלקת תיירים ודמי האש"ל שלה אינם כה גבוהים.

לידי TheMarker הגיע פירוט הנסיעות של עטר ורונן בששת החודשים האחרונים. במאי - ארבעה ימים בבלגיה; באותו חודש, שמונה ימים בארגנטינה; ביוני - ארבעה ימים ברוסיה; בספטמבר - 12 ימים בארה"ב ובגרמניה; ובדצמבר - שישה ימים בקנדה ובארה"ב.

יערות קק"לצילום: תומר אפלבאום

עד כניסתו של שפיגלר לתפקיד מנכ"ל קק"ל, מימן הארגון לעובדיו ובכיריו כ–250 טיסות בשנה בממוצע. מאז 2012 דאג שפיגלר לצמצום מספר הטיסות ל–50 בשנה בלבד.

מקק"ל נמסר בתגובה: ״אופן הצגת השאלות מעיד יותר מכל על חוסר ההבנה של הכתבת בתפקידו של הארגון ובפעילותו הבינלאומית בתחומי ה-BDS, ובמאבקה להגדרת האיומים הכלכליים ולמען תדמיתה של ישראל. הכתבת קיבלה רסיסי אינפורמציה מגמתית שכל תכליתה לפגוע בעשייה הרבה שהנהלת קק"ל מבצעת בארגון".

"במהלך ביקוריו מצליח היו"ר לגייס תרומות רבות עבור פעילות הארגון לטובת העם היהודי ומדינת ישראל. בשבועיים שלאחר השריפות הגדולות גויסו כ- מיליון דולר לשיקום היערות. היו"ר נוסע לחו"ל עם צוות מצומצם יחסית ליו"רים קודמים, ואף הורה להוריד את רמת תנאי הנסיעה של הפמליה כולה כדי לחסוך בהוצאות.

"כפי שנהוג בלשכות שירות המדינה ובמגזר הפרטי, תפקידים מסוימים מאוישים על ידי עובדים במשרות אמון. יו״ר קק״ל פועל להתאים את הארגון ליעדיו ומשימותיו לשנים הבאות. בין היתר נבחן המבנה הארגוני של קק״ל ולשם כך נשכרה חברת ייעוץ ארגוני שהמליצה גם על קיצוץ מספר העובדים. בסיום התהליך יתקבלו החלטות לגבי כוח האדם בארגון.

"דני עטר הוביל החלה מרצון של ביקורת מבקר המדינה, ודוחף לחתימה על הסכם היסטורי בין קק״ל לממשלה ומשרד המבקר. תפקיד מבקר הפנים של הארגון צפוי להיות מאויש בזמן הקרוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"