חברת הקבלן התחלפה - וזכויות המורים שמלמדים ילדים חולים בביתם נפגעו

בינואר 2015 זכתה חברת קדימה מדע במכרז להפעלת תוכנית של משרד החינוך המעניקה לילדים חולים שירותי חינוך בביתם ■ לדברי המורים, מאז תנאי העסקתם הורעו: "העבודה נעלמת"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
מבוגר עוזר לתלמידה בהכנת שיעורי בית
המורים אינם מקבלים תמיכה רגשית להתמודדות עם אובדן, כלומר עם תלמידים המתים עקב מחלתם, כחלק אינטגרלי מרוטינת העבודה שלהם
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

מורים בתוכנית שלבים, תוכנית של משרד החינוך ללימוד ילדים חולים השוהים בבית, מתלוננים על הרעה בתנאי עבודתם. ההרעה ניכרת, לדבריהם, מאז זכייתה של חברת קדימה מדע במכרז להפעלת התוכנית בינואר 2015.

לטענת המורים, שעות ההוראה שכל מורה מקבל אינן מספיקות, והם אינם מקבלים שכר בעבור חודשי הקיץ. כמו כן, לדבריהם, הם אינם מקבלים תמיכה רגשית להתמודדות עם אובדן, כלומר עם תלמידים המתים עקב מחלתם, כחלק אינטגרלי מרוטינת העבודה שלהם.

כשתלמידים בני 5–18 נעדרים מלימודים לתקופה של 21 ימים ומעלה, בשל מצבם הרפואי או הנפשי, מעניק המשרד שירותי חינוך בביתו. התלמידים מקבלים את שירותי החינוך שלהם הם זכאים לפי הצרכים והתוכנית האישית שנבנתה בעבורם. תלמיד זכאי ל–4–6 שעות שבועיות, ולפי נתוני חברת קדימה מדע, כ–5,000 תלמידים משתמשים בתוכנית מדי שנה, בעזרת כ–650 מורים.

"בחברה הקודמת עבדתי יותר מ–15 שנה, והיתה לי עבודה כל הזמן. מאז נכנסה קדימה מדע לתמונה, העבודה נעלמת והולכת", אומרת מורה בקדימה מדע מאזור המרכז. "שנת הלימודים התחילה לפני יותר מחודשיים, אבל בקושי לימדתי שבועיים במצטבר מאז. מצבי הנפשי והכלכלי מידרדר והולך, במיוחד מפני שאני מפרנסת משפחה. עכשיו, כשאני מעל גיל 40, לא אחפש עבודה אחרת".

ח"כ אילן גילאוןצילום: אוליבייה פיטוסי

גם הורי התלמידים נפגעים מהתנהלות החברה. "אחרי ששנים הסתפקו באישור מרופא משפחה כדי לקבל את התלמידים לתוכנית, כעת החברה מבקשת מכתב מרופא מומחה", מסבירה מורה אחרת בתוכנית. "התוצאה היא שתלמידים ממתינים חודשים למורה עד שנקבע תור לרופא המומחה". בחלק מהמקרים, לדבריה, לתלמידים יש יותר מבעיה רפואית אחת — והם נדרשים להתרוצץ בין רופאים. לדברי המורים, הקשחת התנאים מורידה את מספר התלמידים, ובכך פוגעת גם במורים.

דורשים השוואת תנאים למורי משרד החינוך

בדומה למסגרות חינוכיות מיוחדות אחרות, המורים שמלמדים את הילדים בביתם מועסקים במיקור חוץ על ידי זכייניות. כיום מפעילת השירות היא קדימה מדע, חברה לתועלת הציבור שהיא חברה בת של World ORT. כמו ברוב המקרים שבהם חברת מיקור החוץ או הקבלן מתחלפת, גם כשקדימה מדע זכתה במכרז בינואר 2015, הוותק של המורים התאפס, וחלק גדול מהם נאלצים לעבוד בעבודות נוספות.

כעת המורים, שמאוגדים בארגון כוח לעובדים, נמצאים במשא ומתן עם הנהלת החברה. הם דורשים השוואת תנאים למורים של משרד החינוך, משרה קבועה והעסקה רציפה שתבטיח תשלום בעבור חודשי הקיץ. לדברי המורים, דרישות אלה נדחו על ידי ההנהלה.

ח"כ יוסי יונהצילום: עופר וקנין

כשהממשלה מזמינה שירות מקבלן, מזמין השירות, במקרה הזה משרד החינוך, חייב לפקח על תנאי העבודה ולוודא שעובדי הקבלן מקבלים את מלוא זכויותיהם. נכון לעכשיו, משרד החינוך אכן מפקח, אבל בעיקר בהיבט המקצועי. במשרד החינוך סירבו להשיב למרבית השאלות שהופנו אליהם, אך אמרו: "המשרד מפקח אחר עבודת קדימה מדע, ומוודא שהיא פועלת לפי הנהלים ולפי דרישות המכרז, בתיאום עם בתי הספר ויתר גורמי המקצוע. למשרד לא ידוע על גיוס יתר של מורים בחברה".

"סרסרות של מורים"

ח"כ אילן גילאון (מרצ) דרש לקיים דיון בעניין בוועדת העבודה והרווחה. "נראה כי אופן ההעסקה של מורי קדימה מדע חוטא לכל כללי ההעסקה ההוגנים והסבירים", אמר. "העובדה שמורים מצויים באי־ודאות תמידית באשר לעתידם התעסוקתי, ושהם מתוגמלים בשכר נמוך ושעתי באופן שאינו משקף את סך שעות העבודה שלהם בפועל, מייצרים סרסרות של מורים".

ח"כ זוהיר בהלולצילום: מוטי מילרוד

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) הוסיף: "המצב חמור אף יותר כשמדובר בהורים ובמורים מהחברה הערבית. לכל הקשיים שיש בטיפול בילד חולה מתווספים מחסום השפה וחוסר היכרות עם המערכות. ההורים חסרי אונים, אינם מודעים לזכויותיהם ואינם יודעים למי לפנות לקבלת סיוע. התנהלות קדימה מדע מערימה קשיים מיותרים, שמביאים לפגיעה חמורה בילדים. אנחנו רגע לפני חידוש החוזה מול העמותה (המתחדש מדי שנה), וזו שעת הכושר להסדיר את הבעיות".

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) יזם הצעת חוק שלפיה חוק חינוך חובה יחול גם על ילדים חולים שעדיין לא הגיעו לגיל 5. כיום, ילדים חולים בני 3 ו–4 אינם זכאים לשירותים המוענקים לילדים בוגרים יותר — בזמן שבני גילם הבריאים זכאים לחינוך חינם. "הילדים החולים נפגעים פעמיים: הם מופלים לרעה תקציבית (מפני שהם זכאים לחינוך חינם רק מגיל 5 ולא מגיל 3; ז"ב), ומקבלים טיפול לא מקצועי מקדימה מדע, שהתלונות עליה מצד מורים, הורים ותלמידים אינן מפסיקות להצטבר", אמר יונה. "אבל למרות העדויות בשטח, הממשלה ממשיכה את המגמה — הפרטה של מערכת החינוך שפוגעת בתלמידי ישראל ומעמיקה את אי־שוויון ההזדמנויות בחינוך".

מקדימה מדע נמסר בתגובה: "החברה לא הקשיחה את תנאי קבלת השירות. המסלול הנדרש מההורה כדי להפעיל את זכאותו הוא אישור היועצת החינוכית בבית הספר, והגשת טופס בקשה לשירות על ידי ההורים ומנהל בית הספר, בצירוף אישור רפואי עדכני מרופא מומחה. אנחנו מבינים את הרגישות והקושי הלוגיסטי שבנושא האישורים הרפואיים, אך זו הנחיית משרד החינוך".

עוד נמסר: "החברה מעניקה תמיכה פדגוגית ורגשית מותאמת אישית לילדים ולמשפחה תוך יצרת קשר רציף עם בתי הספר, טיפול פרא־רפואי מותאם אישית לתלמידי החינוך המיוחד ואספקת מעטפת טכנולוגית חדשנית מלווה. כחלק מתפישתו החינוכית מספק הארגון הכשרות, סדנאות ופעילויות למורים, כדי לעדכנם בכלים פדגוגיים ובפיתוחים חדישים, לטפח באופן קבוע את מיומנויותיהם המקצועיות, וכן לספק להם מענה אישי וסיוע רגשי מעצם התמודדותם עם התפקיד המאתגר הכולל מורכבות רגשית מדי יום.

"קדימה מדע נמצאת כבר כמה שבועות במשא ומתן חיובי ומתקדם עם מורי שלבים באמצעות ארגון כוח לעובדים. אנחנו מבינים שהמורים מבקשים למנף את דרישותיהם באמצעות הפעלת לחץ על הארגון באמצעות כמה מוקדי פעילות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן