צ'ופר לא מאושר: השרה רגב לקחה את עוזרותיה לריו - והציבור שילם

שרת התרבות, מירי רגב, נסעה ל-12 יום לריו דה ז'נרו בברזיל וצירפה פמליה מכובדת, חלקה ללא אישור. העלות הכוללת של הנסיעה: רבע מיליון שקל. משרד התרבות והספורט: "העוזרות נסעו באישור כמתחייב מהנהלים"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרת התרבות מירי רגב
שרת התרבות מירי רגבצילום: מרק ישראל סלם
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

נסיעתה של שרת התרבות והספורט, מירי רגב, ושל פמלייתה לאולימפיאדת ריו, שארכה כמעט שבועיים, עלתה למשלם המסים כרבע מיליון שקל, כך עולה מתשובה של משרד התרבות והספורט לשאלת התנועה לחופש המידע. על פי הפירוט שהעביר המשרד, כרטיסי הטיסה עלו 9,700 דולר עבור השרה ומאבטחה הצמוד, ועבור מאבטח אחר נרכש כרטיס בעלות 3,400 דולר. גם דוברת השרה, מעיין אדם, ועוזרת השרה, חן קדם, קיבלו כרטיסים זולים יותר של 4,000 ו-3,200 דולר בהתאמה. לצורך נסיעתו של מנכ"ל המשרד נרכש כרטיס נוסף במחיר של 4,200 דולר. סך הכל עלו רק הטיסות של הפמלייה למשלם המיסים 137 אלף שקל.

בסעיף לינה פורט כי לינת השרה עלתה 4,176 דולר או 16,704 שקל, ואותו סכום בדיוק שולם גם עבור שני המלווים. הדוברת והעוזרת גם הן הסתפקו בלינה "מוזלת", שעלתה לשתיהן כ-14 אלף שקל. מנכ"ל המשרד אף זכה להסדר לינה יקר בעלות של כ-24 אלף שקל עבור הלינה בלבד במשך 11 יום, כלומר- למעלה מאלפיים שקל ללילה.

הרכב שליווה את השרה במשך תקופה של פחות משבועיים עלה יותר מ-15 אלף שקל, התשלום עבור ארוחות הוסיף קרוב ל-9,000 שקל, וסעיף "שונות" הוסיף 4,000 שקל. בסך הכל הסתכמה עלות הנסיעה לאולימפיאדה ב-241,528 שקל.

עוד עולה מתשובתו של משרד התרבות והספורט כי הדוברת והעוזרת של השרה לא קיבלו אישור נסיעה. מהפרוטוקולים של ועדת הנסיעות עולה כי הנסיעה לא אושרה בשל חריגה מתקציב הנסיעות של המשרד. על אף שלא התקבל אישור ועדת הנסיעות - השתיים היו צמודות לרגב במהלך כל שהייתה בריו. כמו כן, האישור לנסיעתו של מנכ"ל המשרד נחתם על ידי השרה רגב עצמה.

במקביל ביקשה התנועה לחופש המידע פרטים בנוגע להוצאות נסיעתה של לימור לבנת, שהיייתה שרת התרבות והספורט בתקופת האולימפיאדה בלונדון, למשחקי האולימפיאדה ב-2012. לפי המידע שהתקבל הסתכמה העלות ב-98 אלף שקל. הסיבה לפער העצום מול עלות הנסיעה של רגב היא שהטיסות ללונדון היו זולות בהרבה, וליבנת נסעה פעמיים לשבעה ימים בסך הכל.

"מידע כמו זה שקיבלנו היום ממשרד התרבות והספורט הוא דוגמא קלאסית למידע שיכול להיות מפורסם על ידי הממשלה באופן יזום ומראש" אומרת נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע. "במצב הקיים נאלצנו לפנות באופן נקודתי בבקשת חופש מידע כדי להשיג את הוצאות נסיעת המשלחת לאולימפיאדה בריו. בנוסף, ולמטרות השוואה, ביקשנו גם את הוצאות המשלחת בעבר ללונדון.

"המידע האצור אצל הרשויות שאינן יוזמות את פרסומו, מייצר מצב בו הציבור הוא זה שצריך ליזום את בקשת המידע, מה שמייצר זרימת מידע פחותה מהשלטון אל הציבור. מהצד השני, החלטות, ובעיקר בענייני הוצאת כספים, אשר נלקחות שלא תחת הפיקוח הציבורי, טבען שיהיו פחות יעילות וחסכוניות. העין הציבורית הפקוחה והמבקרת, היא ישות נוספת בחדר קבלת ההחלטות שחשיבותה ברורה. אנחנו קוראים לרשויות לפרסם באופן יזום את הוצאות המשרדים, לרבות הוצאות כל משלחת מטעמן".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "העוזרות נסעו באישור כמתחייב מהנהלים לאחר שאושר התקציב. מדובר במדינה רחוקה בתקופת אולימפיאדה, במחירים על פי הזמנה של סוכנות הנסיעות הממשלתית והוועד האולימפי. למשרד או לשרה אין כל שיקול דעת או יכולת השפעה. המשרד פעל על פי הנהלים כמתחייב מהוראות החשב הכללי".

השרה מירי רגב מסרה: "ההכפשות והשקרים לא יועילו. אמשיך לעבוד קשה בארץ ובחו"ל למימוש הערכים שהצבתי ולמען החברה הישראלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם