רשות ההגירה: "מתקיימת תעשייה שלמה סביב תופעת המסתננים מגיאורגיה"

בשנה האחרונה התפתחה בישראל תעשייה שלמה המסייעת ב"יבוא" פועלים מגיאורגיה ואוקראינה, שנכנסים לישראל על ויזת תייר, ומבקשים מקלט ■ המעסיקים חוטפים אותם, הם נבלעים בקלות בשל השפה והצבע, והמדינה שלא עושה הרבה, הולכת ומאבדת שליטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פועלי בניין בלילה בגינדי
צילום: אייל טואג

בהמשך לחשיפת TheMarker השבוע בנוגע לאלפי הגיאורגים והאוקראינים המגיעים לישראל כתיירים ומיד למחרת מבקשים מקלט, הולכת ונחשפת תעשייה שלמה סביב הנושא. מדובר במספרים גדולים של מבקשי מקלט המגיעים מגיאורגיה, 5000 איש בשנה, ומאוקראינה, 3000 נוספים. זאת לאחר שבשנים קודמות דובר בטפטוף בלבד, של עד לכמה עשרות מהגרים בשנה. כמויות האנשים המגיעים לאחרונה מהווים מספר לא מבוטל, כאשר לשם השוואה, חיים כיום בישראל לאחר עשור של הסתננויות כ-100,000 מהגרי עבודה בלבד.

גבולות המדינה פתוחים בפני הגיאורגים והאוקראינים, שאינם נדרשים להצגת ויזה בכניסה לישראל לאחר שהדרישה בוטלה כבר ב-2008. יום לאחר שהמזרח אירופאים נוחתים בארץ כתיירים הם מגיעים למשרדי רשות האוכלוסין וההגירה ומבקשים מקלט מדיני, בטענה שהם עריקים שגויסו לצבא האוקראיני או שהם חוששים מפני השלטונות בגיאורגיה.

מהמספרים הגדולים והסיפורים הדומים עולה החשש כי מדובר בשיטת הגירה מאורגנת. ואכן, ממידע שהגיע לידי TheMarker עולה כי בשנה האחרונה מתנהלת תעשייה שלמה של הבאת העובדים הזרים החדשים לארץ והעסקתם בשוק העבודה המקומי.

עורכי דין שונים סיפרו כי אנשי קשר ("מאכרים") מן הקהילות בישראל התייעצו איתם בנוגע לאופן הבאת האנשים, התדרוך שיש לתת להם והדרך המהירה ביותר לקבל כאן אשרת שהייה זמנית או קבועה. מסתבר שחברות כח אדם ישראליות מארגנות קבוצות שלמות של אוקראינים וגיאורגים, ומעלות אותם על מטוסים, לא לפני שהן מתדרכות אותם היטב בנושא הסדרי הכניסה לישראל. לאחר הנחיתה מלינות חברות כוח האדם את המהגרים בתי מלון, מסייעות להם להגיע למשרדי רשות ההגירה ודואגות לתחילת העסקתם כעובדי קבלן, בעיקר בחברות בנייה. לא ברור מה מקבלות החברות האלו תמורת הבאת העובדים החדשים.

מביקור במשרדי רשות ההגירה ברחוב סלמה בתל אביב, עולה כי גם שם מסתובבים מאכרים שונים ומציעים את כל סוגי הסיוע למגיעים לישראל. על השאלה מדוע הגיעו לכאן, השיבו מקצתם כי בחדשות הטלוויזיה האוקראינית נאמר כי "ישראל היא מקום טוב לפליטים ומהגרי עבודה".

על פי חוקי ההגירה של ישראל, הנסמכים על חוקים בינלאומיים, נדרש כל מי שמציג את עצמו כפליט לעבור תהליך ארוך של בדיקה. במהלך תקופת הבדיקה, שבמהלכה לא ניתן לגרש אותו, הוא מקבל אישור עבודה זמני כדאי שיוכל להתפרנס. בהתאם לדיני העבודה הוא גם זכאי לכל הזכויות הניתנות לעובדים בארץ, כולל הפרשות לפנסיה.

חברות כח האדם שמביאות את הפועלים מברית המועצות לשעבר יודעות היטב כי הבדיקה הישראלית הפרטנית והמדוקדקת יכולה לארוך גם שנים. מדובר באנשים צמאים לעבודה, שיכולים להשתלב בקלות בישראל בגלל מוצאם האירופי. זאת בשעה שהקבלנים הישראלים משוועים לידיים עובדות בתחומי הבנייה, הניקיון, המסעדנות ועוד.

נראה כי בשלב זה המדינה לא נוקטת בצעדים כלשיהם בעניין.עו"ד תומר ורשה, מומחה לאשרות שהייה בישראל, הסביר כי "אנו רואים גורמים אינטרסנטיים ישראליים, ולא דווקא זרים, שמנצלים כשלים בירוקרטיים בהסדרי הטיפול במבקשי מקלט כדי להביא ארצה עובדים זרים במסווה. הדרך אמנם פסולה, אך נראה שהיא מעידה על הצורך והחוסר בידיים עובדות במשק הישראלי. העובדה היא שמעסיקים ישראליים נמצאים במצוקה ונאלצים לפנות לפתרונות כאלה, בהעדר סיוע מהמדינה. ראוי היה שהמדינה תפתור את מצוקת התעשייה בישראל כדי שלא להשאיר מקום ל'מאכרים' מסוג זה".

ברשות ההגירה שוקלים נקיטת צעדים נמרצים יותר כדי לטפל בזרם מהגרי העבודה החדשים. "העובדה שקיימת ככל הנראה תעשייה שלמה סביב התופעה רק מחריפה את התמונה עגומה, ואכן בכוונתנו להדק את הפיקוח סביב הסוגיה, ולהתחיל לטפל בה בכל ההיבטים", נמסר בתגובה מהרשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים