מהגרי העבודה החדשים: אלפי גיאורגים מבקשים מקלט בישראל

ברשות ההגירה נדהמים ממספרם הגדול של גיאורגים, אוקראינים ומולדבים, שמגיעים בשנה האחרונה לישראל ומבקשים מקלט ■ רשות ההגירה: "הם מעמיסים על משאבי המערכת"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בחירות בגיאורגיה
בחירות בגיאורגיה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אי־פי
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

במהלך 2016 החלו להציף את משרדי רשות האוכלוסין וההגירה מבקשי מקלט שלא היו פה בעבר: הגיאורגים. במהלך חמש השנים האחרונות, ובהמשך למהלך שעשה ב-2008 שר התיירות דאז סטס מיסז'ניקוב, כשביטל את הצורך באשרה ממדינות ברית המועצות לשעבר, הלך וגדל מספר התיירים שמגיעים מגיאורגיה לישראל, ועלה מ-91 אלף בשנת 2011 ל-117 אלף חמש שנים מאוחר יותר.

מסתבר, לאחרונה, שחלקם מגיע כדי להישאר. אם עד 2012 לא ביקש אף אזרח גיאורגי מקלט בישראל, וב-2013 ביקשו ארבעה, הרי שבשנת 2015 כבר הגיעו למעלה מ-700 בקשות מקלט, והשיא הבלתי צפוי הגיע במהלך 2016 עם לא פחות מ-5,500 בקשות מקלט מתושבי גיאורגיה בלבד. במקביל אומרים ברשות ההגירה כי נמצאים עוד ועוד גיאורגים שעובדים בישראל באופן לא חוקי, ונתפסים בפעילות יזומה של הרשות.

אל הגיאורגים מצטרפים גם אזרחים אוקראינים. מספר התיירים מאוקראינה קפץ פי חמישה במהלך חמש שנים והגיע ל-10,385 בשנת 2016. שליש מהם ביקשו מקלט בישראל. 3,069 בקשות הוגשו במהלך השנה הזו, לעומת בקשה אחת בשנת 2013. אם ניתן עוד להבין את הצורך במקלט מאוקראינה לאחר המלחמה הקשה שהתחוללה שם בשנים האחרונות, הרי שיותר קשה להבין מדוע מבקשים הגיאורגים מקלט בישראל.

במקביל לשתי המדינות האלה, גם ממולדובה יש עלייה במספר מבקשי המקלט. מספר התיירים היה קרוב ל-6,000 ב-2016, כמעט פי שלושה יחסית לשנת 2012. בקשות המקלט עלו בתוך שנתיים מאפס ל-229 אנשים.

ברשות ההגירה יודעים לספר כי הגיאורגים והאוקראינים נכנסים כתיירים, וכבר יום למחרת מבקשים בקשות מקלט. הבקשות של האוקראינים מתבססות על טענה לעריקות וחשש מגיוס לצבא, בעוד הגיאורגים טוענים לפחד משיוך לאופוזיציה מצד השלטונות. יצוין כי מדובר באזרחים שאינם יהודים, היכולים להגיע לכאן כחלק מחוק השבות.

ברשות הההגירה טוענים כי הם "מעמיסים על משאבי המערכת הדלים ממילא, ובעיקר פוגעים באותם אנשים שאכן זקוקים למקלט. חשוב לזכור כי מכיוון שמדובר בחיי אדם הבקשה נבחנת לאורך זמן, וכי כל עוד הבקשה נבחנת, אי אפשר להרחיק את המבקש מישראל".

שר הפנים, אריה דרעי: "ריבוי בקשות שווא למקלט מעמיס על עובדי רשות האוכלוסין וההגירה וגובה משאבים רבים מהעובדים. ואולם מעל הכל, פוגע בבקשות אמיתיות למקלט של מי שחייו אכן עלולים להיות בסכנה ועקב עומס הבקשות, תתעכב בקשתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה