הלוחם בשחיתות - והדוקטורט שעשה בהתכתבות

חוקר המשטרה לשעבר מאיר גלבוע מתהדר בתואר דוקטור, שנעשה בהתכתבות ובמוסד לא מוכר; לדבריו, הדבר מעולם לא סייע לו בהעלאת שכר או דירוג

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מאיר גלבוע הוא לוחם שחיתות מוכר. ב-1998 הושאל החוקר המשטרתי המהולל לרשות ההגבלים העסקיים, שם שימש כראש אגף חקירות. מאוחר יותר ייעץ למבקר המדינה, ובין לבין גם לימד לא מעט באקדמיה - בבית ברל, מכללת רמת גן, מכללת עמק יזרעאל, מכללת צפת, וגם באוניברסיטת בר אילן, שם הוא מלמד עד היום. בכל מקום הופיע שמו לצד התואר "דוקטור".

בדיקת TheMarker מעלה כי גלבוע השיג את ה"תואר" בהתכתבות, דרך חברה מסחרית בשם "המכללה הישראלית לביטחון וחקירות", שאינה מוסד אקדמי ומעולם לא הוכרה ככזו. התואר ניתן, בתיווך אותה מכללה, מאוניברסיטת ניו פורט שבקליפורניה, שאינה מוכרת בישראל.

מאיר גלבועצילום: דניאל בר און

המסלול של גלבוע היה פשוט בהשוואה למסלולי דוקטורט מוכרים. הוא לא נדרש לעבודת תזה או לכל קורס שהוא, אך הגיש שלוש עבודות סמינריוניות בעברית – בפברואר, אפריל ואוקטובר 1999. בשנת 2000 כבר הגיש עבודת דוקטורט, גם היא בעברית. בראש כל עבודה שהגיש צוין שהיא הוגשה לסנאט אוניברסיטת ניו פורט (מבלי שתורגמה לאנגלית) ובראש העמוד נכתב "המכללה הישראלית לביטחון וחקירות" – כאילו מדובר במוסד אקדמי.

המנחה של גלבוע היה, לדבריו, ד"ר יעקב קופרמן. גלבוע מספר כי קופרמן הוצמד לו על ידי המכללה לחקירות, אך מתקשה להבהיר מה תחום סמכותו. כיוון שהתואר נעשה בהתכתבות, רגלו של גלבוע מעולם לא דרכה באותו מוסד בקליפורניה.

גם במכללה הישראלית לביטחון וחקירות, שהיא גוף פרטי-מסחרי ולא אקדמי, כאמור, הציעו במהלך שנים תארי דוקטור שונים. בראש המכללה עומד זאב גפן, גם הוא נושא תואר דוקטור - מאוניברסיטת יורק, שגם היא אינה קיימת. במשך זמן ארוך שימשה המכללה גוף שיווק לשני אנשים – נח הלפרין, המשווק של של אוניברסיטת יורק, ואברהם אבן חן, מי שהביא לישראל את שלוחת לטביה המפורסמת (שחילקה תארים פיקטיביים) ונידון ל-30 חודשים בכלא.

אותו אברהם אבן חן הביא לישראל בשנות התשעים גם את שלוחת "ניו פורט – קליפורניה". אבן חן, כמו הלפרין, נחקר בימים אלה יחד עם עקיבא פרדקין ואנשים נוספים, בחשד כי יצרו בישראל תעשיית תארים פיקטיבית ענפה, ומכרו תארים לכל דיכפין תמורת תשלום גבוה.

אוניברסיטת בר-אילן, ב-2012צילום: תומר אפלבאום

לשאלה מדוע החליט ללכת דווקא במסלול הזה עונה גלבוע: "בחרתי את המסלול שהוצע לי על ידי מר זאב גפן, כיוון שהתאים לרצוני לחקור את הפוטנציאל להרשעות מוטעות בישראל, והמסגרת לא הייתה חשובה לי, לא אז ולא עכשיו. בירור שערכתי על עשיית דוקטורט באוניברסיטה בישראל העלה שכיוון שיש לי שני תארי MA ללא תזה (אחד מהם בהצטיינות), עלי לעשות השלמות לימודים רבות, בעיקר בקורסים בסיסיים שלא היה לי עניין בהם, ולכן נטשתי כיוון זה".

לדבריו, התואר לא סייע לו מעולם בקבלת שכר גבוה יותר כעובד מדינה או בקידום, כיוון שלא ביקש זאת. הוא גם לא ביקש אישור רשמי לתואר כיוון שלא היה לו בכך צורך. היום, כשהוא מרצה מן החוץ בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, הוא טוען שהוא מקבל שכר כבעל תואר שני, אף שתואר הדוקטור צמוד לשמו בכל מקום.

גלבוע אינו היחיד שהשתמש במסלול הזה, ששווק על ידי לא מעט סוכנים בישראל במהלך שנות התשעים. גם תואר הדוקטור של יוסי כהן, עורך הדין של משפחת נתניהו, הושג באותה דרך, וכן של עורך הדין שמוליק סעדיה. לא מעט פסיכותרפיסטים קיבלו גם הם תואר שלא הוכר על ידי משרד הבריאות.

מאיר גלבוע מסר בתגובה: "קבלתי את התואר כדין, ולכן אני זכאי לשאת אותו בכל מקום ובכל זמן. את תקופת לימודי באוניברסיטת ניו פורט התחלתי בתחילת 1998. מבירורים שערכתי, המוסד היה מוסמך לתת תעודות מקצועיות שונות על ידי מדינת קליפורניה. לימודיי שם נעשו בהתכתבות, והעבודות נכתבו בעברית לפי ההנחיות שקבלתי. עם קבלת הצעות עבודה ממוסדות אקדמיים בישראל, העברתי את כל תעודות השכלתי. בשיחותיי המקדימות לקבלתי לאוניברסיטת בר אילן ובמכללת בית ברל מסרתי דברים כהווייתם, כלומר שלימודיי לתואר השלישי נעשו בהתכתבות".

מאוניברסיטת בר אילן נמסר: "מאיר גלבוע אינו מרצה קבוע בתקן אלא מורה מבחוץ במינוי המתחדש מדי שנה. העסקתו מבוססת בעיקר על ניסיונו הפרקטי ומומחיותו המעשית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר