האוניברסיטה הערבית הראשונה: הסתיים שלב תנאי הסף - המכללה הערבית בחיפה בחוץ

ארבעה מתוך חמשת המועמדים להקמת הקמפוס המתוקצב הראשון עברו את שלב תנאי הסף

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

ארבעה מתוך חמשת המוסדות שהגישו למל"ג-ות"ת מועמדות להקמת הקמפוס המתוקצב הראשון ביישוב ערבי, עברו את שלב תנאי הסף. המוסדות הם: באוניברסיטת חיפה - שהגישה הצעה יחד עם עיריית נצרת לקמפוס בעיר; אוניברסיטת בר אילן יחד עם קבוצת אנשי עסקים, גם הם מציעים קמפוס בנצרת; המכללה האקדמית להוראה בסכנין של משפחת בדארנה והמכללה האקדמית להוראה אל קאסמי בבקעה אל גרביה.

אתמול שלחה המל"ג מכתב לזכי כמאל, יו"ר המכללה הערבית להוראה בחיפה, והודיעה כי המכללה לא עמדה בתנאי סף ראשוני ולכן יצאה מהמרוץ. "הוועדה בחנה את הצעתכם ומצאה כי זו אינה עומדת בדרישת סעיף 2 לתנאי הסף, הדורש כי המסגרת האקדמית המוצעת תפעל ביישוב ערבי באזור הצפון. על פי הצעתכם, בכוונתכם להפעיל מכללה בעיר חיפה. בהתאם להגדרת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המשמשת גם את משרד הפנים, העיר חיפה מוגדרת כיישוב מעורב, ולא כיישוב ערבי כפי שנדרש בתנאי הסף".

העיר נצרתצילום: עופר וקנין

דווקא מכללת אל קאסמי שבבקעה אל גרביה, שהיה חשש כי אינה עומד בתנאי הגאוגרפי, "צפון", עברה אל השלב השני. ההצעות האחרות הן כאמור, סכנין ונצרת (לא נצרת עילית).

בשלב הבא יצאו חברי הועדה, בראשות היו"ר ד"ר רבקה ודמני-שאומן, סגנית יו"ר ות"ת, ובין חבריה גם מנכ"ל המל"ג גדי פרנק, לסיור-שטח כדי להבין היכן בדיוק ימוקמו הקמפוסים המוצעים.

בנקודה זו עלולות לצוץ לא מעט שאלות. אוניברסיטת חיפה אמנם חתמה על הסכם עם עיריית נצרת, אלא שזו לא תוכל להוכיח כי המבנה הפוטנציאלי שייך לה. בימים אלה היא מתכתשת בבתי המשפט עם העמותה שהיא בעלת המבנה.

יתרה מכך - הקמת קמפוס תעלה מאות מיליוני שקלים וכפי שפורסם ב-TheMarker, ראש העיר נצרת לא קיבל אישור מן המועצה לפרויקט שיעלה מאות מליוני שקלים, וגם לא סיכם עם אוניברסיטת חיפה כי זו תסייע לו בגיוס הכספים.

גם אנשי אוניברסיטת בר אילן, הפועלים יחד עם קבוצת אנשי עסקים, אינם מחזיקים קמפוס קיים בנצרת, והם יצטרכו להוכיח איתנות פינננסית וכן אישורים ארוכי טווח לשטח עליו ניתן להקים קמפוס חדש.

למכללת סכנין הוותיקה דווקא יש מבנה גדול ומתפקד, אלא שהשאלה שתעלה שם היא מי מנהל את המכללה שהוקמה על ידי משפחת בדארנה, המסתבכת חדשות לבקרים עם החוק, כפי שפורסם בתחקיר ב-TheMarker. בימים אלה נמצאת המכללה בביקורת עומק של רשם העמותות, כמו גם עמותות אחרות הקשורות למשפחה.

מכללת אלקאסמי בבקעה אל גרביה גם היא קיימת ופעילה, ואף זוכה לשבחים ברמה האקדמית. אולם, זוהי מכללה קטנה שתצטרך להוכיח כי היא מסוגלת להרחיב תשתיות, וכן לאפשר גישה נוחה לסטודנטים, שיבואו ברובם מהצפון היותר רחוק, ונשאלת השאלה האם יש תחבורה ציבורית מספקת וכן אפשרות לתנאי מחיה או מעונות לסטודנטים שיגיעו למקום.

על פי הצהרותיה של מל"ג תתקבל החלטה סופית עד סוף 2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"