המשטרה חוקרת: חשד למירמה ודיווחי כזב במיליוני שקלים בעמותות השירות הלאומי-אזרחי

המשטרה ערכה חיפוש במשרדי חמש העמותות שמפעילות את מתנדבי השירות הלאומי אזרחי בחשד שרימו בדיווחיהן וקיבלו כסף רב מן המדינה ■ בתחקיר TheMarker שפורסם לאחרונה עלו לא מעט תמיהות על התנהלות הרשות לשירות לאומי שבשנים האחרונות הועסקו בה בני משפחתו ומקורביו של המנכ"ל שר שלום ג'רבי

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

היחידה הארצית של משטרת ישראל בשיתוף פעולה עם חקירות מכס ומע"מ ת"א ברשות המסים ערכו הבוקר (ב') חיפושים במשרדיהן של חמש העמותות המוכרות לניהול הליך ההשמה של בנות שירות לאומי והחיוב עבור שירותן בגופים ציבוריים, ושל מספר רואי חשבון המספקים להן שירות.

החיפושים נערכו בגין חשד שהעמותות ומי ממנהליהן חייבו את הגופים בחיובי יתר בהיקפים המוערכים במיליוני שקלים. במסגרת החקירה צפויים להיחקר, בין היתר, גורמים מהעמותות.

ממצאי חקירה סמויה, שנפתחה בין היתר בעקבות פניית גורמי רשות השירות הלאומי ותוצרי עבודה שהתקבלו ממשרד האוצר, ביססו חשד לכך שעמותות המוכרות לצורך ניהול השמתן של בנות שירות לאומי ושיבוצן בגופים ציבוריים, חייבו את הגופים בעבור העסקת בנות השירות הלאומי בחיובי יתר הנאמדים במיליוני שקלים, זאת באמצעות מגוון שיטות ובהן דיווחים כפולים ו/או כוזבים.

מהמשטרה נמסר כי לא עולה חשד לפלילים כלפי הגופים הציבוריים שבהם הועסקו בנות השירות ובגינן חוייבו, ועל פי החשד הם בגדר קורבנות ההונאה האמורה. החקירה מלווה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

שר שלום ג'רביצילום: אוליבייה פיטוסי /

לפני מספר חודשים גילו אנשי החשב הכללי באוצר כי שתי עמותות – ש"ל, וכן האגודה להתנדבות, חייבו את המדינה במיליונים רבים עבור מספרים פיקטיביים של מתנדבים. עמותת ש"ל, שמנכ"לה מעניק לעצמו מיליון שקל בשנה, ומעסיק גם את בנו וקרובת משפחה נוספת בעמותה, מסרה דיווחים כוזבים גם לאחר בדיקת עומק של רשם העמותות.

ירון לוץ, מנכ"ל האגודה להתנדבות, טען כי האגודה – שעושה השמות ל-5,500 מתנדבים מתוך 18 אלף מתנדבים – גילתה בעצמה כי קיבלה בטעות מהמדינה 17 מליון שקלים, והודיעה כי היא משיבה את הכסף. לא ברור מי הן שלוש העמותות הנוספות ומי היחידה שלא נבדקה.

כך או כך החלה חקירת עומק של החשכ"ל שהובילה לחיפושים הגלויים היום. מדובר בחמש העמותות המפעילות את השירות הלאומי-אזרחי בישראל.

בתחקיר שפורסם לאחרונה ב-TheMarker עלו לא מעט תמיהות על התנהלות הרשות לשירות לאומי שבשנים האחרונות הועסקו בה בני משפחתו ומקורביו של המנכ"ל שר שלום ג'רבי. בנוסף נחשבת הרשות ל"שייכת" לבית היהודי, שמעסיקה בה ובעמותות לא מעט מאנשיה, ועוברת בין משרדי הממשלה יחד עם שרי המפלגה.

חבר הכנסת מיקי לוי ממפלגת יש עתיד מנסה להסדיר את פעולת הרשות, ויחד עם חבר הכנסת אלאלוף מנסה לקדם את חוק השירות הלאומי הקובע כי העמותות יוכלו לעסוק רק בתחום הזה (ולא בתחומים רבים אחרים כמו היום) וכן כי הרשות תהיה שייכת למשרד ממשלתי אחד שאין לו קשר למפלגה זו או אחרת.

רשות השירות הלאומי סירבה להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים