שיימינג נגד מגיפת ההתעמרות בעבודה

שבירת קשר השתיקה, גינוי פומבי וחשיפת מתעמרים ומקומות עבודה שבהם קיימת התעמרות בכיכר העיר הווירטואלית יניבו תוצאות אפקטיביוות ויביאו לצמצום התופעה

נעמי לנדאו
נעמי לנדאו
בוס
אילוסטרציה
נעמי לנדאו
נעמי לנדאו

חלפה שנה מאז אושרה בקריאה טרומית הצעת החוק שיזמה ח"כ מרב מיכאלי למניעת התעמרות במקום העבודה. הצעת החוק ביקשה לקבוע פיצויים של 120 אלף שקל ללא הוכחת נזק לכל עובד שספג השפלות, הצקות או התנהגות לא ראויה מצד מעסיק, קולגה או לקוח בסביבת העבודה - והיא מחייבת מעסיקים לנקוט אמצעים סבירים למניעת התעמרות בעבודה, לקבוע מסלול להגשה ובירור תלונות, ולפרסם תקנון למניעת התעמרות בעבודה.

הצעת החוק אמנם זכתה לתמיכה רחבה מכל קצוות המפה הפוליטית, אלא מה שהחל בתרועה רמה, הסתיים בקול ענות חלושה ככל שנקפו החודשים, ומאז אישורה של הצעת החוק, לא חלה כל התקדמות בחקיקה. אבל גם אם הצעת החוק תגיע לישורת האחרונה ותיכנס לתוקף, מה שלא סביר שיקרה בזמן הקרוב, ספק גדול אם כלל יש צורך בחוק שכזה, שכן בתי הדין לעבודה מתמודדים היטב עם המקרים שמגיעים לפתחם וקובעים כיצד אסור לנהוג בסביבת העבודה. בכך הם למעשה מייתרים את הצורך בחוק שיגדיר מהי התעמרות בעבודה, שרק יגביל ויצר את צעדיהם.

תופעת ההתעמרות בעבודה זכתה לכינוי "המגיפה השקטה במקומות העבודה", עקב היותה כה נפוצה ובה בעת מושתקת. הנתונים שפורסמו על היקף התופעה הם לא פחות ממבהילים - אחד מכל שלושה עובדים במשק עובר בשלב כלשהו התעמרות במקום עבודתו, וב-75% מהמקרים המתעמר הוא הממונה הישיר. 45% מהעובדים שעברו התעמרות סובלים מבעיות בריאות פיזיות ונפשיות, ויותר מ–50% מהם מתפטרים. כ-10% ממקרי ההתאבדות הם עקב התעמרות בעבודה. הנזק למשק עקב אובדן ימי עבודה, הוצאות בריאות ופיצויים, נאמד במיליארדי שקלים מדי שנה.

בתקופה האחרונה נושבות רוחות של שינוי, ואנו עדים ליותר ויותר מקרים של עובדים שאוזרים אומץ, פונים לבתי המשפט כדי למצות את הדין עם מעסיקים מתעמרים ומעלים את הנושא לסדר היום הציבורי - אולם עדיין מספר העובדים מצומצם בהתחשב בהיקף התופעה. לכן, לא די בנקיטת צעדים משפטיים כדי למגר את תופעת ההתעמרות. הפתרון צריך לבוא מכיוון נוסף - מקורבנות ההתעמרות ומהחברה עצמה, באמצעות חשיפה וגינוי של מעסיקים, מנהלים ומקומות עבודה שבהם נפוצה תופעת ההתעמרות, כפי שנעשה בהצלחה גוברת והולכת בכל הנוגע להטרדות מיניות במקום העבודה.

שבירת קשר השתיקה, גינוי פומבי וחשיפתם של מתעמרים ומקומות העבודה שבהם קיימת התעמרות בכיכר העיר הווירטואלית, ופרסום שמם ברשתות החברתיות ובאמצעי התקשורת השונים, יניבו קרוב לוודאי תוצאות אפקטיביות ויביאו לצמצום התופעה, שכן לפעולות אלה יהיו השלכות לא רק במישור התדמיתי אלא גם במישור הכלכלי. מנהל מתעמר יחשוב פעמיים לפני שיבחר לנהוג כך בעתיד. במקביל, ראשי ארגונים לא יוכלו להמשיך להתעלם מתופעות התעמרות שפושות בהם ויפעלו למגר אותן, מהחשש שימצאו עצמם מככבים בכותרות בהקשרים לא מחמיאים.

למרבה הצער, מעסיקים רבים עדיין לא מבינים כי התנהגות שיטתית מרושעת במקומות עבודה פוגעת פגיעה אנושה בעובד, אך היא פוגעת לא פחות בארגון עצמו ויוצרת אווירה שלילית שמשפיעה על כל העובדים בארגון, ובסופו של דבר מגדילה את שיעורי העזיבה של מקום העבודה. עד שמעסיקים לא יפנימו כי התנכלות לעובדים לא רק שאינה מוסרית, אלא פוגעת ברווחים שלהם, עלינו כחברה לעזור להם להפנים זאת באמצעות הוקעה פומבית באמצעים החוקיים העומדים לרשות הציבור. החשיפה באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות תיתן רוח גבית לסובלים מהתעמרות להתלונן ולמצות את הדין עם המתעמרים גם בזירה המשפטית. אלמלא כך, העובד הקטן ימשיך לסבול בשקט ולשלם את המחיר.

הכותבת היא מומחית לדיני עבודה, 
ועומדת בראש משרד נעמי לנדאו ושות' 
והאגודה הישראלית לחקר יחסי עבודה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?