אושר לקריאה ראשונה: עובד יוכל לסרב לעבוד בשבת - גם אם הוא לא דתי

הצעת החוק תקפה בעיקר למקצועות אשר הוחרגו ואשר יש להם היתר להעסקת עובדים בשבת, כגון בי"ח, אמצעי תקשורת ומלונאות ■ ח"כ חנין בירך על אישור הצעת החוק: "הזכות ליום מנוחה שבועי לא צריכה להיות תלויה באמונתו הדתית של אדם"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

על אף שההצעה לא אושרה בוועדת השרים לחקיקה, אישרה היום ועדת העבודה והרווחה של הכנסת לקריאה ראשונה את הצעת החוק של חברי הכנסת עליזה לביא, מיקי זוהר, מיכל בירן ויעל גרמן, לפיה כל עובד, יהיה רשאי לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי (אשר נקבע על פי דתו), ולא רק שומר מצוות.

לדברי ח"כ עליזה לביא, הצעת החוק תקפה בעיקר למקצועות אשר הוחרגו ואשר יש להם היתר להעסקת עובדים בשבת, כגון בתי חולים, אמצעי תקשורת ומלונאות. "הגענו למצב שאנשים משקרים ואומרים שהם שומרי שבת כדי לקחת יום מנוחה – אבל מגיע למי שרוצה לנוח ביום המנוחה שלו לנוח ללא קשר לאמונה הדתית שלו".

ח"כ עליזה לביא בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

"המרחב יודע להסתדר, יש אנשים שכן ירצו לעבוד בשבת כי משלמים יותר בשבת אבל אי אפשר שחרב הפיטורים תהיה על מי שמבקש לא לעבוד ביום המנוחה שלו. בינתיים זו פריבילגיה ששמורה לדתיים ואנחנו רוצים לפרוש אותה לעוד עובדים – הצורך של לשקר כדי לקבל היתר הוא דווקא מתנגש עם חופש הזדמנויות. הצעת החוק מכירה ביום מנוחה שהוא לכולם, ולא רק לדתיים", אמרה ח"כ לביא.

היא עוד מציינת שהדרך שהצעת החוק עשתה היא חריגה, וזאת משום שהיא לא אושרה בוועדת שרים אבל אושרה לקריאה ראשונה בוועדת העבודה והרווחה. "זה חוזר עכשיו למליאה", היא מציינת, "היועץ המשפטי פסק שהכנסת לא מחויבת לוועדת השרים.

הצעת החוק מכירה ביום מנוחה שהוא לכל בני האדם באשר הם - אם זה לצרכי דת או צורך תרבותי.

בית קפהצילום: דודו בכר

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון: "עם כל הכבוד לאזהרות שקיבלנו, הכנסת אינה מחויבת להתיישר לפי עמדת הממשלה או ועדת השרים. הצעת החוק הזאת ראויה חברתית והיא תקודם. לקראת הקריאות הבאות, נוכל להעמיק בהצעת החוק ולהמשיך להידבר בקשר לסעיפיה".

ח"כ חנין בירך על אישור הצעת החוק לקריאה ראשונה ואמר כי: "הזכות ליום מנוחה שבועי לא צריכה להיות תלויה באמונתו הדתית של אדם. יש לעגן בחוק ולהגן על זכותו של כל עובד בישראל שלא לעבוד ביום המנוחה".

עורכות הדין סיגל סודאי מאיגוד לשכות המסחר ומיכל וקסמן-חילי מהתאחדות התעשיינים, ביקשו להחריג מהצעת החוק את הענפים שקיבלו היתר לעבוד בשבת. "היתר כזה ניתן במשורה לאחר שנבחן בקפידה", ציינה סודאי. "המשק זקוק לכך", אמרה וקסמן-חילי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"