אלפי תקנים בדויים: נחשפו פערים גדולים בדיווחי עמותות השירות הלאומי

אגף החשבת הכללית חשף שתי עמותות שירות לאומי שדיווחו על מספר תקנים כפול - כדי לקבל תקציבים נוספים ■ התשלום המנופח שקיבלו העמותו מחסיר ממענקי השחרור והפקדון לחיילים משוחררים ■ באופן מקרי, החליטו בעמותה להתנדבות להשיב 17 מיליון שקל למשרדי ממשלה שונים ■ עמותת ש"ל: "מצרה על הטעויות"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בדיקה מדגמית שערך אגף החשבת הכללית בקרב פעילות שש העמותות המרכיבות את פעילות השירות הלאומי, העלתה ממצאים מדאיגים באשר לנכונות הנתונים אותם מעבירות העמותות, ולפיהם משלמת המדינה.

הבדיקה נערכה בקרב מספר משרדי ממשלה שמקבלים את שירות העמותות, בהם משרד החינוך (בו פועלים 4000 מתנדבים), משרד הרווחה, הביטוח הלאומי ועוד, על בסיס דיווחים שהעבירו העמותות במהלך ארבעה חודשים בשנת 2015.

בנות ובני שירות לאומי

הבדיקה העלתה כי שתי עמותות מתוך השש הפועלות כיום, דיווחו דיווחים שאינם עולים בקנה אחד עם המציאות. כך למשל דיווחה העמותה להתנדבות דיווחים כפולים, עבורם קיבלה תשלום פעמיים, וגם עמותת ש"ל (שירות לאומי) דיווחה דיווחים מנופחים – כך, אם המשרד הממשלתי אמור היה לשלם בעבור 60 תקני שירות לאומי, דיווחו העמותות על מספר תקנים כפול.

בעמותה להתנדבות, הגדולה מבין העמותות המונה כ-5,500 מתנדבים, טוענים כי מדובר בהתנהלות שונה לחלוטין. לדבריהם, בשל החלפת מערכת הדיווח במשרד החינוך מצאה העמותה בעצמה אי התאמות בדיווח ועוד קודם לבדיקת החשכ"ל הודיעה באופן וולנטרי על החלטתה להחזיר 17 מיליון שקל שהתקבלו משלושה משרדים שונים שלושה במהלך חמש שנים. "הנושא כלל אינו קשור לבדיקת החשכ"ל", אומרים בעמותה להתנדבות.

עבור עמותת ש"ל לא מדובר בפעם הראשונה בה העמותה עולה לכותרות. בתחקיר TheMarker נחשף כי היא המנכ"ל גבריאל (גבי) זריהן, מעסיק הן את בנו בתפקד בכיר והן קרובת משפחה נוספת, וכי משכורתו מגיעה לכמיליון שקל בשנה. גם משכורת הבן היא מהגבוהות בעמותה ועומדת על כחצי מליון שקל בשנה.

"מדובר בממצאים לא קלים", אומרים גורמים הבקיאים בנתונים שעלו מן הבדיקה. התשלום הכפול או המנופח אינו משפיע רק על התשלומים הישירים אלא גם על תשלומים עתידיים כמו מענקי שחרור ופקדון לחיילים משוחררים שמגיעים גם לאותם מתנדבים עליהם מדווחות העמותות. כיוון שדובר במדגם בלבד הוחלט להרחיב את הבדיקה כך שתסתיים בעוד שלושה-ארבעה חודשים, ותכלול את כלל העמותות וכלל המתנדבים". יצוין כי לפני מספר חודשים בדקה הרשות בעצמה התייצבות מתנדבים בעיקר בקרב בדואים בדרום הארץ, וגם שם נמצאו אי התאמות בין מספר המדווחים למספר המתייצבים בפועל.

כדי להמנע מתקלות מסוג זה בעתיד ידרשו בחשכל דיווח דיגיטלי – שכיום הוא נעשה בעיקר בעזרת קבצי אקסל. במקביל ידון גם המודל על פיו פועלות היום העמותות, המהוות גורם עצמאי תחת רשות עצמאית . מתחקיר TheMarker עלה כי השירות הלאומי, הנמצא כיום באופן תמוה תחת משרד החקלאות, הפך זה מכבר למחלקת הג'ובים של הבית היהודי (שהשר אריאל מגיע ממנה), ובעיקר ללשכת העבודה של מנכ"ל הרשות שלום ג'רבי, שרבים ממקורביו ובני משפחתו עובדים ברשות עצמה, או בעמותות הנותנות לה שירות.

מתנדבות ערביות במסגרת שירות לאומי בבית החולים בנהריה

בנוסף ניסה ג'רבי, באישור השר אריאל, להכניס לפעילות הרשות שתי עמותות נוספות, אחת מהן – חיבור חדש - נוסדה על ידי בני משפחתו ואשתו של ג'רבי עובדת אצל מנכ"ל העמותה היום. העמותה השניה, אופק, הוקמה על ידי אלי אללוף, היום יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת, שמטפלת בחוק השירות הלאומי שאינו מתקדם עדיין. היוזמה נעצרה רק בזכות בג"צ שהגישה התנועה לאיכות השלטון.

תגובת עמותת ש"ל: "במהלך חודש נובמבר 2015 , כחלק מנוהל שגרתי, ערך משרד הרווחה ביקורת על מקומות השמת מתנדבות השירות הלאומי במשרד הרווחה. בביקורת נתגלו מספר מתנדבות ששובצו במקומות שירות שאינם על פי הרשימה המעודכנת ביותר אותה מסר משרד הרווחה לעמותה. הרשימה משתנה מעת לעת ומכאן נבעה הטעות.

מרגע שמשרד הרווחה התריע על התקלה, העמותה פעלה להעביר את המתנדבות ששובצו לא נכון למקומות שירות תקינים. העמותה איפשרה למתנדבות אשר לא הסכימו לשנות את מקום השירות שלהן, להישאר במקום השירות הנוכחי וזאת כדי למנוע פגיעה בהן. העמותה זיכתה את משרד הרווחה עבור עלות הפעלת מתנדבות אלה, וספגה את עלות הפעלתן על עצמה. העמותה מצרה על הטעויות בשיבוץ המתנדבות ועל כן לקחה את האחריות על עצמה וספגה את עלות הפעלת המתנדבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"