החברות הגדולות במשק מרחיבות 
את השירותים שהן מעניקות לעובדיהן

יותר ממחצית מ-100 החברות הגדולות בישראל הפעילו ב-2015 קרן סיוע כלכלי לעובדים, ו-17% מהן קבעו שכר מינימום מוגדל

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מומו מהדב
מומו מהדבצילום: הדר כהן
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

הארגונים הגדולים במשק הולכים מעט יותר לכיוון עובדיהם - כך עולה מנתוני דירוג מעלה, שיחשפו במלואם השבוע. פרסום דירוג מעלה יפתח את יום האחריות החברתית בעסקים שיתקיים זו השנה השלישית. במסגרתו יתקיימו פעילויות בחברות במטרה להגביר מעורבות פעילה של עובדים בתחומי גיוון בתעסוקה, איכות סביבה, אורח חיים בריא, התנדבות ועוד.

חלק מן הנתונים, המתבססים על דיווחיהן של 100 החברות הגדולות בישראל המדורגות במדד מעלה, מפתיעים. כך, למשל, מתברר כי ב–2015 יותר ממחצית מהחברות (51%) הפעילו קרן סיוע כלכלי לעובדים במצבי משבר — לעומת 28% בלבד בשנה שעברה.

ברוב המקרים מדובר בסיוע כספי מיוחד הניתן מטעם החברה, ובחלק מהמקרים על ידי קרן סיוע הדדית שבה שותפים גם העובדים. 47% מהחברות גם סייעו במתן הלוואות לעובדיהן בתנאים נוחים, לעומת 30% בשנה שעברה.

17% מהחברות קבעו שכר מינימום מוגדל, לעומת 10% בשנה שעברה. המשמעות היא כי השכר המינימלי בחברה הוא גבוה משכר המינימום הקבוע בחוק. לרוב מדובר בהעלאה של כ–5%–10% מעל שכר המינימום לכל הפחות.

מספרן של החברות שמסייעות לעובדים בתחום ההתנהלות הכלכלית זינק גם הוא — 24% לעומת 14% אשתקד. הייעוץ ניתן על ידי גופים כגון עמותות פעמונים וידיד, אנשי מקצוע מתוך הארגון ויועצים חיצוניים נוספים.

שיעור החברות הגדולות שמספקות את השירות לעובדיהן

שיתוף הפעולה עם פעמונים וידיד ראוי במיוחד להערכה בשל החדשנות של שיתוף פעולה בין חברת עסקיות לעמותות העוסקות בייעוץ אישי למיצוי זכויות.

העסקת עובדת סוציאלית בחברה הפכה גם היא נפוצה יותר. 23% מהחברות מעמידות לרשות העובדים שירות של עובדת סוציאלית לעומת 17.5% בשנה שעברה. השירות תומך במיצוי זכויות, טיפול ותמיכה במצבי משבר אישיים, רפואיים, משפחתיים וכו', שיקום מפציעות ומחלות, טיפול בפנסיונרים של החברה ועובדיה.

16% מהחברות מסייעות ברכישת ביטוח בריאות פרטי. הנתון הזה לא נבדק בשנה שעברה. נושא זה משמעותי לאור ההוצאות החריגות הנדרשות לעתים במצבי משבר רפואיים אשר עלותן גבוהה במאוד במידה ואין כיסוי ביטוחי פרטי.

דוגמאות נוספות לתמיכת חברות בעובדים בשכר נמוך: בונוסים מיוחדים לעובדים בשכר נמוך, פיתוח מנגנוני קידום ייחודיים לעובדים בשכר נמוך תוך חיזוק והקניית מיומנויות אישיות ומקצועיות (בשיתוף עם ארגון תבת של הגוינט), סיוע בשכר לימוד לעובדים וילדיהם, סיוע מיוחד למימון קייטנות לילדי העובדים, הרחבת זכאות לקרן השתלמות לעובדים בשכר נמוך, סיוע בהשגת תנאי מימון טובים יותר למשכנתאות, הוזלת דמי ניהול, מסגרות אשראי נוחות בהסדרים לכלל העובדים וכו'.

מומו מהדב, מנכ"ל ארגון מעלה: "הפערים החברתיים ויוקר המחיה יצרו שינוי תודעתי גם בקרב החברות הגדולות, ויש כיום תשומת לב גבוהה יותר לעובדים המשתכרים שכר נמוך. אחוז משמעותי של חברות, בפרט כאלה שהמגזר העסקי שלהן מאופיין גם בהעסקת עובדים בשכר נמוך, בוחנות דרכים להגדיל את חבילות השכר וההטבות ולסייע לעובדיהן להתמודד עם יוקר המחייה. מדובר לדעתנו באחד הנושאים החדשים והחשובים במרחב של אחריות תאגידית בישראל ובעולם. נמשיך ונפתח את הנושא בדירוג מעלה ובפיתוח כלים נוספים לחברות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו