חוק חופשת אבהות עבר במליאה: "יקבלו את הזכות המובנת מאליה להיות עם ילדיהם"

ח"כ זנדברג: "סוף סוף יקבלו האבות את הזכות המובנת מאליה להיות עם ילדיהם בימים הראשונים לחייהם בלי להיות תלוי בחסדי המעסיק" ■ עם זאת, ששת הימים המובטחים מצטמצמים מעשית לפחות יום וחצי נוספים, בתשלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מליאת הכנסת אישרה הלילה (ב') לאשר בקריאה השנייה והשלישית את חוק חופשת אבהות של ח"כ תמר זנדברג (מרצ). החוק ייכנס לתוקף באופן מיידי וממחר אבות יוכלו לקחת את החופשה המיוחלת.

החוק קובע כי תינתן חופשת לידה ייעודית לאבות שתימשך 6 ימים כולל יום הלידה. שלושה ימים ממנה יהיו על חשבון ימי מחלה ושלושה ימים על חשבון חופשה שנתית. על אף הדרך בה מוצגים הדברים כדאי לשים לב כי הפורמט המצומצם עבר כיוון שהמעסיק כמעט אינו משלם עבור ה"חופשה".

המודל הוא כזה: שלושה ימי חופשה בתשלום נלקחים ממכסת ימי החופש שיש לעובד ממילא (וייתכן כי ירגיש בחסרונה בהמשך) – כך או כך, מדובר בימים קיימים שהוא יכול להחליט מתי לקחת ומתי לא. פירוש הדבר הוא כי העובד יכול היה לקחת את אותם ימי חופשה לאחר לידת אשתו גם ללא חוק חופשת אבהות.

החלק השני הוא ימי המחלה – כאן הבשורה מעט יותר גדולה. ייתכן כי העובד היה מנצל את אותם ימים כאשר אכן היה חולה, אך רוב ימי המחלה בישראל אינם מנוצלים במלואם. עם זאת , על פי החוק בישראל, את יום המחלה הראשון כלל לא משלמים – כך שהיום הרביעי ל"חופשה" אינו משולם כלל. עבור היום השני מקבל העובד רק 50% והיום השלישי, והאחרון בחופשה, מזכה ב-75%. יוצא מכך שמדובר בתוספת חופשה בתשלום עבור 1.25 ימים בלבד.

ח"כ תמר זנדברגצילום: אמיל סלמן

עם זאת, גם אם לא מדובר במהפכה כלכלית, הרי שכן מדובר במהפכה תודעתית, שתאפשר לכל אב לצאת לחופשה מעט יותר ארוכה מכפי שהרשה לעצמו עד היום, ללא קשר לאישור המעסיק.

כיום אין חובה למעסיק לאפשר לעובד לצאת לחופשה לאחר יום הלידה, ועובדים תלויים ברצונו הטוב של המעסיק, בלי שניתנת שום הגנה לזכות ולחובה הבסיסיות להיות לצד האם והילוד בימים שלאחר הלידה.

ישראל כיום היא אחת מ-5 מדינות בלבד ב-OECD שלא מעניקה חופשת לידה לאבות ולכן שיעור הגברים היוצאים לחופשה כזו בישראל, על חשבון ימי החופשה של האם, עומד על 0.4% בלבד. מחקר של מכון טאוב קבע כי חופשת לידה לאבות מצמצמת פערים בשוק העבודה בין נשים וגברים ותורמת לחזרתן של יותר נשים למעגל העבודה. מחלקת המחקר של בייקר טיילי קבעה כי שמונה ימי חופשה לאב לאחר הלידה תגדיל את התוצר במשק ב4 מיליארד עקב הגדלת הפריון.

זנדברג אמרה כי "אני גאה להעביר בקריאה שלישית חוק שישפיע על הורים של 170 אלף תינוקות מדי שנה, סוף סוף יקבלו האבות את הזכות המובנת מאליה להיות עם ילדיהם בימים הראשונים לחייהם בלי להיות תלויים בחסדי המעסיק. השלב הבא יהיה להשוות את זכותם של העצמאים בנושא. אני רוצה להודות לשורה ארוכה של אנשים שלקחו חלק בקידום החוק הזה – החל מהיוזם הראשון שלו השר אורי אריאל, יו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן, השר זאב אלקין, ואריק בן שמעון, לשעבר יועץ השר אריאל, שליווה את החוק לאורך כל הדרך".

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד) אמר כי "החוק מהווה בשורה למשפחות הצעירות שיוכלו להתחיל את חיי ההורות ביחד ולהתגבש כמשפחה. הולדת תינוק או תינוקות חדשים הם הרגעים המרגשים ביותר בחייו של כל הורה. הזמן הזה נחוץ לתחושת הרבה ולהתחלה נוחה ולקלה יותר למשפחה".

שר ירושלים ומורשת, ח"כ זאב אלקין אמר כי "אני מברך על אישורו הסופי של החוק וגאה בתרומתי הצנועה לקידומו בממשלה. כאב טרי בעצמי, אין לי ספק שישנה חשיבות עצומה להמצאתו של האב בימיו הראשונים לאחר הלידה. החוק יסייע הן לאב ולאם והן לרך הנולד ולכן ראיתי לנכון לסייע לחברת הכנסת זנדברג לקדם את החוק. בנושאים כאלו חשובים אין קואליציה או אופוזציה, כולנו כאן יחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"