ניגודי העניינים של סגן יו"ר הוועדה לתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה

אשתו של סגן יו"ר הוות"ת, פרופ' פייסל עזאיזה, היא מפקחת במשרד החינוך וגם ראש המכון לחשיבה בחינוך במכללת סכנין, שמציעה את עצמה להקמת הקמפוס הראשון בעיר ערבית - אך עד לאחרונה הוא לא דיווח על כך ■ המל"ג: "פרופ' עזאיזה לא צפוי לשבת בוועדה שתבחן את ההצעות"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פייסל עזאיזה
צילום: תומר אפלבאום
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

פרופ' פייסל עזאיזה, ראש התוכנית לתואר שני באוניברסיטת חיפה, מכהן כסגן יו"ר הוות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב) - הזרוע הפיננסית של המועצה להשכלה גבוהה, שימש במשך שנים רבות כחבר המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) וחבר הוות"ת בזמן שאשתו, ד"ר אבתסאם עזאיזה, משמשת בתפקיד בכיר במכללה האקדמית להכשרת עובדי הוראה במכללת סכנין. עזאיזה לא ציין את הקשר בטופס ניגוד העניינים שעליו חתם.

עזאיזה נכנס לתפקידו בפברואר 2014, והוא הערבי הראשון בתפקיד. הוא חבר במל"ג מאז 2002, ומונה לחבר הוות"ת ב–2010. כמו כל בעל תפקיד בכיר בוועדה ציבורית, עזאיזה צריך לחתום על טופס ניגוד עניינים עם הכניסה לתפקיד. הוא אכן עשה זאת, כפי שמסרה דוברות המל"ג־ות"ת - אך בטופס לא מצוין במה עוסקת אשתו. אבתסאם עזאיזה היא ד"ר להוראת המדעים ומפקחת במחוז צפון של משרד החינוך, ומאז 2008 גם ראש מכון לחשיבה בחינוך במכללת סכנין.

עולה השאלה האם לא מדובר בניגוד עניינים? שכן, המכללה האקדמית להכשרת עובדי הוראה במכללת סכנין מתוקצבת על ידי משרד החינוך, שד"ר עזאיזה היא אחת ממפקחיו. החחש לניגוד עניינים עולה מכך שניתן לקבל במכללה תואר ראשון ושני באישור המל"ג, שבו כאמור היה חבר בעלה, והן מהאישור שהיא קיבלה לעבוד בשני התפקידים.

ל–TheMarker נמסר כי ד"ר עזאיזה עבדה במכללת סכנין ארבע שעות בשבוע בתפקיד זוטר. ואולם, זה לא מתיישב עם מכתבים ששלחה ד"ר עזאיזה כשביקשה לצאת לחופשה ללא תשלום באוקטובר 2015, שם כתבה כי היא מרצה בכירה.

מכללת סכניןצילום: ג'יני

התנהלות תמוהה נוספת של ד"ר עזאיזה אירעה כשמורה מהכפר נחף שנקראה לשימוע אצל המפקחת על בית הספר במאי 2015, התבקשה להתייצב במשרדה של המפקחת במכללת סכנין. "המורה מיהרה ליצור קשר עם המפקחת, ותהתה על הזימון למכללת סכנין במקום למשרד החינוך - ואז הוסבר לה כי מדובר בשיחה מקדמית שבעקבותיה תוזמן לשימוע", כך נכתב בבקשה לצו מניעה זמני שהגישה המורה לפני פיטוריה.

קשר הדוק בין 
הוות"ת למכללת סכנין

הקשר של מכללת סכנין לוות"ת הדוק. בדו"ח מבקר המדינה האחרון, שפירט את מעבר המכללות לחינוך ממשרד החינוך לוות"ת, נכתב: "במאי 2013 פנה נשיא מכללת סכנין למל"ג, וציין כי עוד ב–2011 העבירה המכללה למשרד החינוך מסמך שבו פירטה את הפעולות שנקטה כדי לעמוד בתנאי הסף לתקצוב הוות"ת (...) בקשת המכללה נדונה בוות"ת כבר בספטמבר 2013, אך במועד סיום הביקורת עדיין לא נקבע מועד לתחילתו של תהליך המעבר לתקצוב ות"ת".

בינואר 2013 הגיש צוות מקצועי של המל"ג דו"ח בנושא שילוב בני מיעוטים בהשכלה הגבוהה בישראל, בהתייעצות עם ועדת היגוי שבראשה עומד פרופ' עזאיזה. מכללת סכנין מוזכרת שם כאחת המכללות ביישובים ערביים, והדו"ח אף דן ביתרונות והחסרונות של קמפוס בעיר ערבית.

באוגוסט 2014 הודיע יו"ר הוות"ת דאז, פרופ' מנואל טרכטנברג, כי הוא פורש לטובת החיים הפוליטיים. מכיוון שהיה סגנו של טרכטנברג בחצי השנה שלפני הפרישה, קיבל עזאיזה את תפקיד היו"ר בפועל, עד לבחירתה של יפה זילברשץ, שנה בדיוק לאחר מכן.

בינואר 2016 התהדק הקשר הבעייתי הפוטנציאלי, כשיצא קול קורא מטעם המל"ג להקמת הקמפוס המתוקצב הראשון בעיר ערבית. בין חמש ההצעות שהוגשו בסוף מאי 2016, היתה גם אחת של מכללת סכנין. רק עם הוצאת הקול הקורא דיווח עזאיזה על הקשר של אשתו למקום, אף שזו יצאה חודשיים קודם לכן לחופשה ללא תשלום.

מהמל"ג נמסר כי פרופ' עזאיזה לא צפוי לשבת בוועדה שתבחן את חמש ההצעות, וביולי הקרוב יסיים לפי החוק את תפקידו כסגן יו"ר הוות"ת. במל"ג הוסיפו כי "מכללת סכנין היא מוסד המתוקצב על ידי משרד החינוך ולא ות"ת, האישורים האקדמיים לתוכניות הלימוד של המכללה ניתנות על ידי מל"ג בלבד.

"פרופ' עזאיזה לא משמש חבר מל"ג, אלא כחבר ות"ת בלבד. ענייני פעילות מכללת סכנין כלל אינם נידונים בוות"ת. לפני כשנה, עת החלו הדיונים לבחינת האפשרות להקמת מוסד אקדמי ביישוב ערבי, הודיע פרופ' עזאיזה כי לא ייקח חלק בדיונים בנושא, מכיוון שקיימת אפשרות שמכללת סכנין תגיש בקשה במסגרת זו. פרופ' עזאיזה חתם עם כניסתו לתפקיד חבר ות"ת על התחייבות להימנע מניגוד עניינים, ונהג בנושא לפי הנחיות הלשכה המשפטית של המל"ג־ות"ת".

מהמכללה בסכנין נמסר כי: "המכללה האקדמית להכשרת עובדי הוראה בסכנין מציינת 15 שנים של מהפכה בחינוך ובתעסוקה במגזר הערבי בצפון הארץ. המכללה הכשירה עד כה אלפי בוגרות ובוגרים, שהשתלבו במערכת החינוך בישראל: מהוראה בגני הילדים, דרך בתי הספר היסודיים והעל-יסודיים.

"מעבר לכך, אנחנו גאים להוביל מהפכה במגזר הלא יהודי בישראל באמצעות הנגשת ההשכלה הגבוהה לנשים. כ-95% ממי שלמדו אצלנו- נשים, מרביתן אמהות. לגבי העסקתה של ד"ר עזאיזה חשוב להבהיר כי כפי שלא היתה בעיה עם העסקתה במכללות אקדמיות אחרות, כך אין ניגוד עניינים גם במקרה זה. למרות ניסיונות להכפיש את פעילות המכללה מצד גורמים בעלי אינטרס, נמשיך להוביל את פיתוח וקידום ההשכלה הגבוהה בצפון הארץ ובעיקר בקרב המגזר הלא יהודי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה