עסקים חברתיים? כן בר קיימא: כך תייצרו ערך מוסף עבור הצרכן

עסקים חברתיים חייבים לשאוף לכך שפעילותם תהיה למטרת רווח - אבל לא למקסום ■ כיום התחרות גדולה, הרווחיות קטנה, הצרכן מודע יותר, בררן יותר ויש לו אלטרנטיבות

אילת לוי-פלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילת לוי-פלד

באחרונה התבשרנו כי מסעדת הקואופרטיב הבר קיימא סוגרת את שעריה בעקבות קשיים כלכליים. הדבר הביא לדיון את השאלה בדבר הסיכוי של עסקים חברתיים לשרוד ב-2016.

מהניסיון שלנו בקרן דואליס אנו משוכנעים שלעסקים חברתיים יש מקום חשוב וסיכוי גדול מאוד לשרוד ואף להתפתח ולהתרחב - יש כמה פרמטרים שחשוב ליישם כדי שהמודל יצליח. המתכון להצלחה טמון בראש ובראשונה במצוינות העסקית, כל עסק בתחומו, לצד המטרה החברתית. הפרויקט החברתי, חשוב ומשמעותי ככל שיהיה, לא יכול להיות המיקוד המרכזי של העסק וניהולו, הוא בהחלט יכול לשמש ערך מוסף שנותן הרגשה טובה ללקוחות, אך ללא המצוינות העסקית יהיה לו קשה לשרוד.

מייסדי הבר קיימא, עם פתיחתו ב-2012 . "זו לא טרגדיה לעולם הקואופרטיבים"

בשנים האחרונות הפך תחום ההון החברתי לפופולרי בעולם והביא מודלים פיננסיים חדשים שמייצרים סינרגיה בין מטרות עסקיות למטרות חברתיות. שילוב זה יוצר כלכלה חברתית שמבטאת את רחשי הציבור כפי שעלו במחאה החברתית והביא להקמת עסקים כמו הבר קיימא.

עם זאת, במטרה להצליח חייבים עסקים חברתיים לשאוף לכך שפעילותם תהיה למטרת רווח - אבל לא למקסום הרווח. כדי שעסקים חברתיים יוכלו לשרוד הם צריכים, לצד המטרות החברתיות, להיות רווחיים - זאת, כדי לאפשר את הפעילות החברתית. עסק חברתי יכול לשמש ערך מוסף, אבל זה לא מספיק: הצרכן כיום מושפע מפרמטרים רבים כמו מחיר, איכות, נגישות, חוויית קנייה, מיתוג ושיווק. לכן, לפני הקמת כל עסק, חברתי או שלא חברתי, חשוב להכיר את הענף, את התחרות, את המאפיינים והמגמות, לבנות תוכנית עסקית ולבחון את היתכנותה הכלכלית.

בנוסף, קיימת חשיבות רבה לניהול העסק החברתי. מנהלים בעסקים חברתיים צריכים להיות יזמים עם ידע, ניסיון ורצון לעסוק בפעילות עסקית; יזמים שחותרים לשורת רווח כפולה - רווח עסקי ורווח חברתי. מהניסיון שלנו חשוב שיזם המקים עסק חברתי יהיה בראש ובראשונה בעל ניסיון בתחום העסקי הרלוונטי.

ליכולת ההצלחה ולהמשך התפתחות התחום מתחבר מרכיב המעורבות הממשלתית, שמהווה אבן דרך בצמיחת התחום. לפני כשנה יצאה לדרך קרן יוזמה חברתית המשותפת לקרנות הביטוח הלאומי, משרד האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה. במסגרת המכרז הוקצה מענק מותנה של עד 20 מיליון שקל להקמה של שתי קרנות שיקימו עסקים חברתיים.

המעורבות הממשלתית ויצירת שותפויות עם רשויות מקומיות, תאגידים, אנשי עסקים, קרנות פילנתרופיות ועוד, מבטיחה זרימת כסף חדש לתחום ומספר העסקים החדשים בישראל צפוי לגדול משמעותית בשנים הקרובות. שותפות רב־מגזרית זו תייצר בסיס רחב יותר לבניית התשתית של עסקים חברתיים בישראל.

אין לי ספק כי השוק כיום הגיע להבנה שמצד אחד הקפיטליזם, כפי שהכרנו אותו בעבר, לא יכול להמשיך ומאידך יש למצוא פתרונות יצירתיים למימון צרכים חברתיים גדלים והולכים. עסקים חברתיים הם פתרון חדשני לנושא זה. הפעילים בתחום עשו כברת דרך בהעלאת הנושא של עסקים חברתיים לסדר היום הציבורי, אך הדרך עוד ארוכה. המשך העבודה של כולנו בהעלאת המודעות לתחום והכנסת יותר ויותר שותפים תהפוך את מגזר העסקים הבחרתיים למרכזי ומשפיע במשק הישראלי.

אם כך, נדמה שנכון להביט במקרה של סגירת הבר קיימא וללמוד ממנו, להפיק לקחים ולהישאר אופטימים שהחזון אפשרי. אין ספק שמייסדי הבר קיימא הקימו את המקום עם המון רצון ואמביציה והתנפץ להם החלום. עם זאת, זה עדיין לא אומר שאין סיכוי לעסקים חברתיים. כיום התחרות על הכיס של הצרכן גדולה, הרווחיות קטנה, הצרכן מודע יותר, בררן יותר ויש לו אלטרנטיבות. חשוב לייצר עבורו ערך מוסף.

הכותבת היא מנכ"לית קרן דואליס להשקעות חברתיות, לשעבר מנכ"לית רשת ללין של קבוצת FOX

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה