"מניעת חזרה של אסיר לפשע 
חוסכת למדינה 3.1 מיליון שקל"

בהולנד נסגרים בתי כלא מחוסר שימוש בעקבות הרחבת האפשרויות לשיקום עבריינים בקהילה - ואילו בישראל מספר האסירים אינו יורד, ו-41% מהם חוזרים לכלא ■ בשנה האחרונה הבין האוצר את הערך הכלכלי של שיקום אסירים - ועובד עם שב"ס על תוכנית רחבה ומתוקצבת בנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כלא איילון
כלא איילוןצילום: דן קינן

המראה באגף חמש במתחם כלא איילון קשה גם למי שנמצא בו פחות מעשר דקות: הצפיפות איומה, הקירות מקולפים ואור השמש כמעט לא חודר פנימה. בשירות בתי הסוהר הבינו מזמן שנדרשים שיפוצים במתחם, אך לאן יעבירו את עשרות האסירים הכלואים בו?

אילו הדבר היה תלוי בעפרה קלינגר, נציבת שירות בתי הסוהר, היא היתה סוגרת את כל מתחם איילון, שכולל כיום 3,500 אסירים בבתי הכלא ניצן, מעשיהו, גבעון ונוה תרצה. רוב מבני המתחם נבנו בתקופת המנדט הבריטי, ועם התרחבותה של העיר רמלה הוא נושק כיום לבתיה החדשים.

שלומי כהן ודניאלה ביניש. "תוכנית הוליסטית"צילום: אייל טואג

"במדינה מתוקנת נבנה בכל ארבע שנים כלא חדש, שניתן ליישם בו גם תפישות חדשניות של טיפול ושיקום", אומר בכיר בשב"ס. "בישראל זה לא קורה, כי נדרשים בעבור כל כלא חצי מיליארד שקל. האם באמת ניתן לצפות מאסירים הכלואים בתנאים פיזיים קשים להשתקם ולחזור לחברה כאזרחים מועילים? כשאסיר נאלץ להיאבק בחולדות בלילה, איך נוכל לצפות ממנו שירגיש חייב לחברה שאליה הוא יוצא? יותר מזה, בישראל מדגישים כליאה ואכיפה, אבל שוכחים את הצד השני של המשוואה - מי שנכנס לפה גם יוצא, ומה אז? שיעורי החזרה לכלא עולים לכולנו כסף רב, ועד היום לא ניתן דגש לפתרון".

המספרים אכן גבוהים. שיעור הרצידיביזם (העבריינות החוזרת או החזרה לכלא) הוא 41% בממוצע. בקרב צעירים השיעור גבוה יותר: עד גיל 18 שיעור החזרה לכלא הוא 75%, ובקרב בני 18–20, כ–60% מן האסירים שנכנסו בפעם הראשונה לכלא גם חוזרים אליו.

שיעור חזרה כה גבוה לכלא עולה למדינה מיליארדי שקלים. עבודה כלכלית מקיפה שנעשתה בשנה האחרונה באגף התקציבים באוצר מעלה כי כלל התועלות ממניעת חזרה של אסיר בודד לפשע — כולל שובו למעגל העבודה, חיסכון במתקני כליאה, מניעת נזקי פשיעה וכדומה — הוא 3.1 מיליון שקל בערך מהוון. אם המדינה היתה מצליחה להוריד באופן קבוע 1,000 אסירים ממצבת החוזרים (מתוך 12 אלף אסירים פליליים בכלל בבתי הכלא), היו נחסכים לאוצר המדינה כ–3 מיליארד שקל.

עופרה קלינגרצילום: מארק ניימן / לע"מ

באחרונה החליט האוצר להניף את דגל השיקום כאינטרס חברתי־כלכלי ראשון במעלה, ולתקצב אותו כפי שלא תוקצב בעבר — תוך פיתוח דרכי חשיבה ופעילות חדשניות בנושא. קלינגר, שמכירה כבר שנים את דרישות השב"ס מהאוצר, מודה שמעולם לא היה לנושא קשב כזה, אך טוענת שזה עדיין לא מספיק, וכי ניתן וצריך לעשות הרבה יותר.

חוק שיחייב שיקום וחינוך של אסירים

התוכנית של אגף התקציבים לתחום השיקום כוללת ארבעה עקרונות. הראשון כבר מיושם, לקראת כניסתו הקרובה לתוקף של תיקון 42 לפקודת בתי הסוהר, המחייב בחוק שיקום וחינוך אסירים לפני שחרורם. לשם כך, כבר סוכם עם נציבות שב"ס על תוספת של 200 מיליון שקל במצטבר לתקציבי 2016–2018, ועוד תוספת של 160 תקנים לתפקידי סוהרים, מורים ועובדים סוציאליים.

עבודה נוספת נעשית במקביל ביחד עם SFI (חברת Social Finance Israel), שבראשה עומד הפילנתרופ ואיש העסקים רונלד כהן, ושמציעה תוכנית שיקום חדשנית. זאת הפעם הראשונה שבה מערב אגף התקציבים גורמים חיצוניים כחלק מתוכנית אסטרטגית, תחת רגולציה ממשלתית ובאישור ושיתוף פעולה של כלל הגורמים הרלוונטיים.

בית סוהר איילון צילום: דן קינן

ליזם יש תמריץ להצליח בשיקום — ככל שהחברה תצליח להשיג תוצאה טובה יותר בנקודות הייחוס ממה שהצליחו שירות בתי הסוהר והרשות לשיקום האסיר (רש"א) עד כה — היא תתוגמל בחלק מסוים משיעור החיסכון שהיא מייצרת. בימים אלה נמצא ההסכם בין החברה, האוצר והשב"ס בהליכים מתקדמים של ניסוח.

העיקרון השלישי קובע את כללי האחריות. כאן, האוצר לא יתנגד לדרישה שמעלה שב"ס כבר לא מעט שנים, שכוללת את העברת הרשות לשיקום האסיר — שכרגע נמצאת במשרד הרווחה ונחשבת לגוף קטן, חלש ושאינו מתוקצב באופן הולם — למשרד לביטחון פנים, כדי ליצור סינרגיה בפעילות של כלל הגורמים. לא מן הנמנע שהמעבר הזה יתבצע בקרוב.

העיקרון הרביעי של התוכנית הוא תמיכה בכלים חדשניים, שנמצאים כרגע בשלב הפיילוט, ובעזרת תקצוב נוסף צפויים להיהפך לתוכנית שיקום פעילה ורחבה. הצורך בכלים חדשים עלה מהמלצות ועדת דורנר לבחינת מדיניות הטיפול והענישה באסירים, שהוגשו בנובמבר 2015. הוועדה קבעה כי ענישה מחמירה לא בהכרח מרתיעה עבריינים, אך מקשה על שיקום עתידי - בשל התפתחות נורמות עברייניות בכלא. הוועדה המליצה לפעול כמו בהולנד, שם נסגרים בתי כלא מחוסר שימוש בעקבות הרחבת אופציות השיקום בקהילה.

אמיר לויצילום: אוליבייה פיטוסי

יותר שיקום בקהילה

אחד מהכלים המעניינים שעולים בקנה אחד עם המלצות הוועדה הוא בתי המשפט הקהילתיים. את הרעיון, הפועל בארה"ב מאז תחילת שנות ה–2000, העלתה לישראל דניאלה ביניש, אחרי שחקרה אותו בעבודת הדוקטורט שעשתה באוניברסיטת פנסילווניה. ביניש היא מנהלת תוכניות באשלים, מנהלת את הפרויקט יחד עם שלומי כהן, ראש תחום בג'וינט־אשלים, עמותה ששייכת לג'וינט שעוסקת בפיתוח תוכניות עבור אוכלוסיות בסיכון עם הממשלה. ביניש פנתה לתוכנית אשלים, שם פיתחו ומימנו את הפיילוט בשיתוף משרדי המשפטים והרווחה. כיום פועל אולם בית משפט קהילתי בבאר שבע, ובאחרונה נפתח עוד אחד ברמלה.

לדברי ביניש, "הרעיון פשוט. עבריינים פליליים בתחומי סמים, רכוש וכדומה, מגיעים לבית המשפט. אפשר לכלוא אותם לפרקי זמן קצובים, ובכלא לא רק שייגבר העומס, הם גם ילמדו עקרונות חיים שאנחנו לא מעוניינים בהם. בית המשפט הקהילתי הוא בית משפט לכל דבר - יש בו שופטת, נציג תביעה וסניגור. עם זאת, הדיון באולם אינו נסוב על העבירה והעונש, אלא עוקב אחרי תוכנית שלמה שאליה נכנס מי שעבר עבירה.

"מדובר בתוכנית הוליסטית שנעשית יחד עם כלל גורמי הרווחה, ומאפשרת להגיע לשורשי הבעיה שגרמה לעבירה. למשל, אם העצור גנב כי הוא מכור לסמים או סובל מעוני קיצוני או מובטל - בכל התחומים האלה ניתן לסייע בתוך הקהילה. התוכנית מתנהלת כך שאחת לפרק זמן קצוב מגיע העבריין, שתיקו הוקפא, לבית המשפט, ויחד עם כלל הגורמים המטפלים בו מדווח על מצבו. כל אותו זמן ברור שאם ימעד — הוא חוזר לאותו אולם ויקבל את עונשו על פי דין. בצורה הזאת אנחנו מייצרים תמריץ לקבל את הפתרון ולדבוק בו, במקום לשוב לעבריינות".

ואכן, ביקור בכמה דיונים באולם בית המשפט הקהילתי מעלה תהליך מרגש, ושונה מאוד מאלה המתנהלים בו בדרך כלל. השופטת, כמו גם נציגי החוק האחרים, מקשיבים לעובר העבירה רוב קשב, ומעודדים אותו במלים טובות לשמור על עצמו בתוכנית, ולפעול על פי כלליה. יש בדיון הרבה חיוכים והעצמה, אך לכל ברור כי מול הגזר — המקל שריר וקיים.

הנתונים שמגיעים מארה"ב לגבי בתי המשפט הקהילתיים הם חיוביים: מחקר שנערך ב–2007–2009 ועקב אחרי יותר מ–4,000 עבריינים בבית משפט קהילתי בוושינגטון, מצא כי כ–60% מהמשתתפים השלימו בהצלחה את התוכניות. דו"ח נוסף מ–2011 הראה ירידה של כ–60% בחזרה לעבריינות. בשנה שלאחר השלמת ההליך חלה ירידה של 42% בעבריינות החוזרת בקרב אותם נאשמים, לעומת קבוצות ביקורת עם מאפיינים דומים.

מחקר אחר שפורסם ב–2008 בסקרמנטו שבקליפורניה הראה ירידה משמעותית במספר המעצרים החוזרים — כשרק 17% ממי שסיימו את התוכנית בהצלחה נעצרו שוב במהלך השנתיים שנבדקו, בעוד שיעור המעצרים החוזרים בקרב נאשמים בקבוצת ביקורת באותה תקופה היה 67%.

שב"ס: יש להקים מחדש הוסטלים

כדי להפוך את הפיילוט לכלי שריר וקיים נדרש כמובן תקציב, המסתכם במיליוני שקלים בודדים. הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, נותן לתוכנית השיקום עדיפות ברורה, ואומר כי "יחד עם משרדי המשפטים והרווחה אנחנו מתכוונים לסייע בהרחבת הפעילות בקרוב. לכולנו ברור שמדובר בכלי שכדאי להשתמש בו יותר".

עם זאת, לוי לא ממהר לתקצב בנייה של בתי כלא חדשים, כפי שהיתה רוצה הנציבה. לדבריו, "אנחנו לא שוללים על הסף בניית בתי כלא חדשים, אבל מעדיפים להתייעל. לתפישתנו, נכון יותר לפעול להקטנת הזרם, במקום לבנות עוד בתי סוהר. במקביל, התחלנו לבדוק אפשרות לפינוי בתי כלא ממרכזי הביקוש, בדומה להסכם פינוי הבסיסים שנעשה עם הצבא, כשהמטרה היא שדרוג בתי כלא ופינוי קרקעות לבנייה".

מקורות בשב"ס מזכירים פתרון דרמטי נוסף שהציעה ועדת דורנר למה שלוי מכנה "הקטנת הזרם". "שיעורי השיבה לכלא יירדו פלאים אם המדינה, דרך משרד הרווחה, תממן גורם מתווך בדמות הוסטלים, שיאפשרו מעבר חלק מהכלא אל תוך עולם של נורמות אחרות. ההוסטלים האלה, אם היו בעבר, רק נסגרים", אומרים בשב"ס.

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי "המשרד סבור שכדי לשמור על הרצף הטיפולי ולמנוע פגיעה בשיקומם של האסירים, הרשות לשיקום האסיר צריכה להישאר תחת משרד הרווחה. המשרד רואה חשיבות רבה בשיקום אסירים, ופועל לקדם נושא זה באופן מקצועי - כששיקום האסיר היא המטרה היחידה. למשרד לא הגיעה פנייה רשמית הנוגעת לנושא העברת רש"א למשרד אחר. כשתגיע פנייה, המשרד יקיים דיון בנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה