שיעור הערבים שעובדים בבניין זהה לזה של היהודים. כמה הם מרוויחים?

שכרו הממוצע של יהודי שעובד בענף הבנייה הוא כ–12 אלף שקל בחודש, לעומת כ-6,000 שקל בחודש לעובד ערבי ■ בענפי תעסוקה כמו אדריכלות, פיתוח תוכנה ופרסום, ייצוג הערבים הוא כמעט אפסי

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פועלי בניין ברעננה
צילום: תומר אפלבאום
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

באילו מקצועות מועסקים ערבים? בעיקר בבינוי וחקלאות, ומעט מאוד בהיי־טק, נדל"ן ותקשורת. בנוסף, אף שערבים ויהודים משתתפים בשיעור זהה בענף הבינוי - העובדים הערבים בו משתכרים בממוצע 5,000 שקל פחות מעמיתיהם היהודים.

בשנה האחרונה החלו נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לבצע מיפוי נתונים שיאפשר לבחון את מצבן של אוכלוסיות שונות הסובלות מאפליה בשוק העבודה. מהממצאים הראשוניים, המתייחסים לנתוני 2012, עולה כי גברים ערבים משכילים פחות בהשוואה לגברים יהודים, נשים יהודיות ונשים ערביות - ועובדים בעבודות פיזיות בשכר נמוך.

לפי הנציבות, פערי השכר של 48.7% בין ערבים ליהודים בענף הבנייה מעידים על בידול תעסוקתי אנכי. כלומר, שכרם של העובדים הערבים לא השתווה לשכרם של היהודים, אף ששיעורם בענף זהה. הדבר מראה כי השכר תלוי במשתנים אחרים, כמו המעסיק.

ההכנסה הממוצעת ברוטו לחודש של היהודים בענף הבנייה היא 11,831 שקל, לעומת 6,064 שקל בלבד בממוצע לעובדים הערבים.

פערי שכר גבוהים בין יהודים לערבים נרשמו בענפי החשמל והמים (58.2%), כרייה ותעשייה (49.1%), מידע ותקשורת (48.8%), נדל"ן (47.2%) ושירותים טכניים, מקצועיים ומדעיים (46.1%).

שיעור הייצוג של ערבים גבוה במיוחד בענפי הבנייה (46.8%) והחקלאות (27.8%). שיעור הייצוג של ערבים בענף התחבורה (18.9%) דומה לשיעורם בכלל האוכלוסייה. מנגד, לערבים שיעור ייצוג נמוך במיוחד בענף מידע ותקשורת (3.3%), בענף שירותים פיננסיים (3.4%), ובענף הנדל"ן (5.7%).

ייצוג הערבים בענף שירותים מקצועיים, מדעיים וטכניים (הכולל את מקצועות החשבונאות והמסים, אדריכלות והנדסה, מחקר ופיתוח תוכנה, פרסום, עיצוב ועוד) נמוך מאוד - 5.1% בלבד. בנוסף, פילוח לפי גיל של ייצוג הערבים בענף זה מגלה שעם העלייה בגיל יורד שיעור הערבים מ–13.2% בקבוצת הגיל הצעירה ביותר (עד 24) ל–1.6% בלבד בקבוצת הגיל המבוגרת ביותר (55–64).

משכורת גבוהה - פערי שכר גדולים

הנתונים מראים כי נשים משתייכות בשיעורים גבוהים לענפים שבהם פוטנציאל ההשתכרות גבוה, אך הן לא מצליחות להגיע לרמות השתכרות דומות לאלה של הגברים. הענפים שבהם יש לנשים ייצוג גבוה במיוחד הם נדל"ן (48.4%), חקלאות (48.3%), מסחר (47.5%), שירותי ניהול ותמיכה (45.1%), שירותים פיננסיים (63.6%), שירותים מקצועיים, מדעיים וטכניים (49.3%).

אף ששלושת הענפים האחרונים מתאפיינים ברמת שכר גבוהה, הם גם שיאני פערי השכר המגדרים: פער השכר בין גברים לנשים בענף הניהול והתמיכה הוא 48.2%; הפער בענף השירותים הפיננסיים הוא 63.6%, ובענף השירותים המקצועיים, המדעיים והטכניים הפער הוא 39.2%.

הנתונים מראים כי פערי השכר בקבוצות הגיל הצעירות, ובייחוד עד גיל 24 (שם מקובצים מרבית העובדים הערבים), קטנים הרבה יותר, אולם הדבר נובע מרמת השכר הנמוכה בקבוצת הגילים הזו (כ–5,000 שקל ברוטו לחודש) בהשוואה לקבוצות הגיל המבוגרות יותר, ובייחוד ביחס לגילי 35 ומעלה (כ–20 אלף שקל ברוטו בממוצע בחודש), קבוצה שבה גדל מאוד גם הפער הלאומי בהכנסה הממוצעת ברוטו לחודש.

מהנתונים ניתן ללמוד גם כי פערי השכר הנמוכים ביותר בין יהודים לערבים נרשמו בארגונים קטנים מאוד, שבהם שיעור הערבים זעום, אולם גם בארגונים גדולים מאוד (יותר מ–500 עובדים), שבהם ייצוגם הוא גם הגבוה ביותר (5%).

הנתונים נאספו וינותחו לקראת הצגת מדד הגיוון בעסקים - מדד של נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, אשר ימדוד את הגיוון המגדרי והמגזרי בארגונים וחברות בישראל. מטרת פרסום המדד היא עידוד העסקת נשים, כמו גם פלחי אוכלוסייה שונים - כמו ערבים וחרדים, בני הקהילה האתיופית ועוד.

הנתונים יוצגו בכנס שתקיים הנציבות מחר בתל אביב. המדד ייחשף במלואו בעוד כמה חודשים באירוע בבית הנשיא, כחלק משיתוף פעולה כולל בין נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה לבין נשיא המדינה, ראובן ריבלין.

לדברי עו"ד מרים כבהא, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, "מדד הגיוון, הראשון מסוגו בישראל, מהווה צעד גדול וחשוב ביכולת למדוד ולמפות את הרכב העובדים בשוק העבודה. באמצעותו נוכל לקבל את ההחלטות היעילות והנכונות ביותר, שיסייעו ליצירת שוק עבודה שבו לכל אחד ואחת מאתנו תהיה הזדמנות שווה ואמיתית להשתלב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי