11 שעות בלי הפסקה: "המדינה שכחה שנהגים הם בני אדם"

אחרי עשר שנות תחרות בתחבורה הציבורית, שבמהלכן נכנסו תשע חברות פרטיות לענף, רוב נהגי האוטובוס מרוויחים 39 שקל לשעה, עובדים 10–11 שעות ביום ברציפות, אינם צוברים ותק וחרדים לאובדן מקום עבודתם ■ התנאים מרחיקים נהגים מהמקצוע, שכבר כיום חסרים בו כ–1,000 איש

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוטובוס אגד
אוטובוס אגדצילום: עזרא לוי
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

תחרות אולי טובה למשק, אך לא תמיד לעובדים — כך לומדים על בשרם הנהגים של 15 חברות אוטובוסים פרטיות, המסיעים יום־יום אלפי אנשים ברחבי הארץ. אחרי עשרות שנים שבהן אגד ודן שלטו בשוק, ב–2005 החליטה המדינה לשבור את המונופול, ולפתוח את השוק לחברות נוספות.

בעקבות הרפורמה, חברות פרטיות מתמודדות על מכרזים לפרק זמן קבוע מראש (שש שנים עם אופציה להארכה של שלוש שנים) ב–15 אזורים, ומתמודדות שוב בתום המכרז. בין החברות המתמודדות יש חברות ותיקות ומוכרות כמו אגד, דן וג'יבי טורס, ותשע חברות חדשות המתמודדות על המכרזים, ובהן מטרופולין, סופרבוס, וגם מטרו דן ואגד תעבורה שהן — למרבה האירוניה — חברות בנות של אגד ודן.

אחרי עשר שנות תחרות, מי שמשלם את המחיר הם העובדים — הנהגים, שמוצאים את עצמם עם שכר נמוך וללא כל ביטחון תעסוקתי. עם סיומו של כל מכרז הם יכולים רק לקוות שהחברה שבה הם עובדים תיבחר שוב: אם החברה זוכה במכרז מחדש, הנהג ממשיך לעבוד, אך אם היא מפסידה, יש לו שתי אופציות: או שהוא מפסיד את עבודתו או שהוא נקלט לשורות החברה החדשה שזכתה, והוותק שלו מתאפס, כאילו לא עבד קודם.

"אנחנו דורשים הכרה ממשרד התחבורה, שתכלול עיגון זכויות הוותק וההטבות הסוציאליות שלנו", אומר ראאד משעל, חבר הנהגת ועד אגד תעבורה, המאוגד בארגון כוח לעובדים. "שיטת ההפעלה החדשה יצרה מצב שבו הנהגים חיים בתחושת חוסר ביטחון ואי־ודאות. מי רוצה לעבוד בתנאים כאלה?"

ראאד משעל, יו"ר ועד אגד תעבורה

התנאים אכן הביאו, ככל הנראה, לירידה במעמד הנהגים. על פי נתוני משרד התחבורה, עד 2018 יהיה בענף מחסור של כ–3,000 נהגים. בדיון שקיימה בנובמבר שעבר ועדת המשנה לתחבורה ציבורית בכנסת, בראשות ח"כ דב חנין, העריכו נציגי משרד התחבורה כי כבר כיום חסרים בענף כ–800–1,000 נהגים. לא פעם יוצאות החברות בקמפיינים, המופנים דווקא למגזרים פחות מועסקים בתחום, כמו נשים, במטרה לאייש את המשרות.

חוסר שביעות הרצון של הנהגים יוצר לא מעט התאגדויות עובדים וחתימה על הסכמים קיבוציים בסיוע שלושת הארגונים היציגים: כוח לעובדים, ההסתדרות הלאומית וההסתדרות החדשה.

משרד התחבורה מודע היטב לתהליכי הקריסה של הענף, ומקורות בו טוענים כי הם פועלים לקיצור תהליכי הכשרת נהגים, ביחד עם משרד הכלכלה, לקידום הכרה במקצוע נהגי התחבורה הציבורית ולשיפור תנאי העבודה של הנהגים. ואולם, במשרד התחבורה מתנערים מהצורך בהסדרת שכר ותנאי ההעסקה של העובדים, המוסכמים בין העובדים לבין המעסיקים הישירים שלהם — החברות הפרטיות.

מאהר זאענין , יו"ר ועד סופרבוס

בינואר 2016 אישרה המדינה (בהסכם בין האוצר, משרד התחבורה והחברות הפרטיות) הסדר שכר מינימום ענפי, ושכר הנהגים עודכן ל–39 שקל לשעה — גידול של יותר מ–20% ביחס לשכר שהיה נהוג עד אז. השכר החדש אמנם נתן לנהגים מרווח נשימה מסוים, אך גם זה אינו מספק.

"כדי להביא משכורת הגיונית בסוף החודש, הנהגים חייבים לעבוד שעות נוספות", טוען משעל. "כיום, נהג עובד 186 שעות בחודש, אך זה עדיין לא מספיק", הוא אומר, "נהג צריך לעבוד כ–10–11 שעות ביום, חמישה ימים בשבוע, כדי להביא הביתה 7,000 שקל". העמדת השכר על 39 שקל לשעה בלבד נובעת מהטענה כי "מדובר בעובדים שאינם משכילים, ואין להם הכשרה מקצועית".

"אין זמן לקפה, או אפילו לשירותים"

.

העובדה שכבר כיום קיים מחסור בנהגים, שמספרם הכולל הוא 11.5 אלף, נובעת מכך שאין הרבה קופצים על השכר והתנאים במתכונתם הנוכחית — ויוצרת קושי בסידור המשמרות.

"אני נוהג על קו קבוע כארבע שנים, ויש ימים שאני גם ממלא מקום אם מישהו נעדר", אומר מאהר זעאנין, חבר הנהגת ועד סופרבוס. "בגלל המחסור אין הפסקות בין סיום מסלול הקו להתחלתו מחדש, אין זמן להפסקת קפה, או אפילו להפסקת שירותים. כל נהג עובד 10–11 שעות ביום, לעתים קרובות ברצף". התוצאה, לדבריו — בעיות בריאות, הכוללות כאבי גב בשל הישיבה הרצופה ותשישות.

כאילו אין די בכך שהם על ההגה כל היום, הנהגים טוענים כי בחלק מהחניונים של האוטובוסים אין נקודות התרעננות, פינת קפה או שירותים למשל. לטענתם, החברות נתקלות בבעיות לקבלת רישיונות לחניונים כאלה, והן אינן מעוניינות "לעשות בעיות" כדי לא לשבש את הסיכויים שלהן לזכות במכרז הבא. "החברות, וגם המדינה, שכחו שנהגים הם בני אדם", מסכם זעאנין, "אני לא רוצה להיות תלוי במכרז. אני נהג תחבורה ציבורית, ואני רוצה שהמדינה תכיר בי כעובד שלה".

אתגר נוסף העומד בפני הנהגים הוא מקרים של אלימות מילולית ואיומים, תופעות שבהן נפגשים הנהגים הערבים בעיקר בהתנחלויות. "נתקלתי בכמה מקרים של אלימות מילולית והיה לי גם מקרה אחד שבני נוער לא הסכימו לשלם", אומר זעאנין, "כשביקשתי מהם את התשלום, הם התחילו לקלל אותי ולומר 'לא רוצים ערבים אצלנו'. היינו רוצים שההנהלה תצייד את האוטובוסים במצלמות או שתצמיד לנו אבטחה, לפחות בשעות הלילה, כשאנחנו מסיעים באוטובוס שיכורים שיכולים להיות אלימים".

.

מוראד עטון, חברת הנהגת הוועד בחברת קווים, מכיר היטב את הבעיה ואומר כי החברה לא רוצה לטפל בנושא זה בטענה כי אינה חברת אבטחה, אלא חברת תחבורה ציבורית. "היא מפנה אותנו למשטרה, שלרוב אינה מעוניינת לעזור", הוא מספר.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "משרד התחבורה רואה בנהגי התחבורה הציבורית שותפים מרכזיים וחיוניים במהפכה המתרחשת בענף התחבורה הציבורית. לאורך השנים פעל המשרד להסדרת תנאי העסקה ומעמד הנהג, כך שיהלמו את מורכבות המקצוע.

"ב–2010, עודכן שכר הנהג בכ–30%, ובמקביל שולבו במכרזי התחבורה ציבורית מנגנונים המתמרצים את מפעילי התחבורה הציבורית לשלם שכר נהג גבוה יותר. המשרד מודע לסוגיית הנושאים הסוציאליים והביטחון התעסוקתי, ואף בחן אפשרות לשלב הוראות במכרז לעניין המשכיות העסקה והכרה בוותק הנהג, אך התברר כי טיפול בסוגיה זו במישור המכרזי הוא מורכב וכמעט בלתי אפשרי, בשל העובדה כי מדובר ביחס עובד־מעביד, שהמדינה אינה צד לו.

"עוד נוסיף, כי משרד התחבורה והבטיחות בדרכים מוביל רפורמה ושיפור בענף התחבורה הציבורית, ומתכנן תוספות שירות רבות בשנים הקרובות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי