תאונת עבודה: 54 עובדים נהרגו ב-2015 לעומת 62 ב-2014 - אבל הזלזול נמשך

לפי דו"ח של משרד הכלכלה והביטוח הלאומי אין מגמה של ירידה במספר ההרוגים, ובחישוב חמש שנתי ניכרת עלייה ■ שיעור העובדים הזרים והפלסטינים בנפגעים היה 39% ב-2015 - הרבה יותר מחלקם במועסקים ■ הקואליציה למאבק בתאונות בניין: "הטיפול בתאונות העבודה מוזנח"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

מספר העובדים שנהרגו בתאונות עבודה בישראל ירד ב-12% ב-2015 לעומת 2014, אך המדינה אינה מצליחה עדיין להוריד באופן עקבי את מספר ההרוגים, בניגוד למגמת הירידה שנרשמה בעשור הראשון של שנות ה-2000 ונבלמה ב-2009 - כך עולה מדו"ח שמפרסמים היום מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה והתעשייה ומינהל המחקר והתכנון של המוסד לביטוח לאומי.

על פי הדו"ח, 54 עובדים נהרגו ב-2015, מהם 34 שהועסקו בענף הבנייה, לעומת 62 עובדים שנהרגו ב-2014. מספר העובדים שנפצעו בתאונות עבודה היה ב-2015 כ-50 אלף.

חילוץ פועלים שנפלו לבור בתל אביב. הנתונים על תאונות ומחדלים בענף הבניין אפופי ערפלצילום: מוטי מילרוד

שלושת הענפים שבהם מספר מקבלי דמי הפגיעה הוא הרב ביותר הם הבנייה, המסחר והתעשייה. על פי חוק, אם העובד אינו מסוגל לחזור לעבודתו בעקבות תאונת עבודה, הוא זכאי לתבוע את המוסד לביטוח לאומי ולקבע דמי פגיעה בעבור תקופת אי כושר לעבוד. שיעור התשלום הוא 75% מהשכר הממוצע של הנפגע בשלושת החודשים שקדמו לפגיעתו ועד למרב דמי הפגיעה שנקבעו בחוק ומתעדכנים מדי שנה.

מהדו"ח עולה כי הגורם התמותה המוביל בענף הבנייה הוא נפילה מגובה - 21 עובדים נהרגו בשל כך. רוב הנפגעים בתאונות בנייה הם עובדים פלסטינים וזרים. שיעור הנפגעים הלא ישראלים ב-2015 היה כ-39% מכלל הנפגעים, וכ-34% מכלל הנפגעים בממוצע הרב שנתי מאז 2011. בקרב העובדים הזרים שיעור הנפגעים בתאונות עבודה עלה מ-2011 בקצב שנתי של כ-12%, בקרב בעלי אזרחות ישראלית שיעורם ירד בקצב שנתי של כ-3%, ובקרב העובדים הפלסטינים שיעורם כמעט שלא חל בו שינוי.

עו"ד גדיר ניקולא מעמותת קו לעובד מזהירה מפני תת דיווח על תאונות שבהן מעורבים עובדים זרים או פלסטינים. על פי הדו"ח, חלקם של העובדים הפלסטינים והעובדים הזרים בכלל ההרוגים בתאונות בעבודה בישראל - גבוה בהרבה מחלקם בכלל המועסקים. לדברי ניקולא, "נתון זה מעיד על המסוכנות של הענפים שבהם הם מועסקים, בעיקר ענף הבנייה, ועל ההפקרות והזלזול בחייהם מצד המעסיקים ורשויות המדינה האחראיות על אכיפת כללי הבטיחות בעבודה. חלקם הנמוך מאוד של העובדים הפלסטינים והזרים בכלל מקבלי דמי הפגיעה מעיד יותר מכל על תת דיווח קיצוני על תאונות עבודה בשתי אוכלוסיות אלה".

שיעור ההרוגים, על פי הדו"ח, ירד בכ-25% ב-2015 לעומת 2011, אף שבממוצע החמש שנתי חלה עלייה - מ-53 הרוגים ב-2010 ל-61 הרוגים ב-2015. שיעור הפצועים ירד ב-7% ב–2015 לעומת 2011. העלות של הטיפול בתאונות עבודה למוסד לביטוח לאומי ב-2015 היתה יותר מ-4.5 מיליארד שקל.

להגדלת התמונה לחצו כאן

בניגוד לצפוי, מהדו"ח עולה כי שיעורי ההיפגעות בתאונות עבודה בישראל נמוכים לעומת מדינות אירופיות רבות והממוצע של האיחוד האירופי. ההערכה בקרב מחברי הדו"ח היא כי להבדיל מישראל, הנתונים באירופה כוללים את מספר הנפגעים בדרך לעבודה וממנה. יצוין כי בענף הבנייה שיעור ההיפגעות בישראל גבוה במיוחד לעומת מדינות האיחוד האירופי - לדוגמה, ב-2013 היו בממוצע האיחוד האירופי 5.9 הרוגים לכל 100 אלף עובדים, ובישראל 13.2 הרוגים ל-100 אלף עובדים.

"הבעיה - מחסור במשאבים"

ראש מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה, ורדה אדוארדס, ציינה כי תאונות העבודה גורמות נזק רב לא רק לעובדים, אלא גם למדינה. לדבריה, כדי לצמצם את התופעה נחוצים משאבים רבים ושיתוף פעולה בין משרדים הממשלה השונים. "גם על מנהלי העבודה להיות שותפים למאמץ", היא אומרת. "עליהם להפנים את עומק הפגיעה שתאונות עבודה עלולות להסב לחוסנו של מקום עבודתם".

לדברי אדוארדס, אמנם חלה ירידה בתאונות במשך השנים אך המצב אינו טוב, ובשל מחסור במשאבים קשה לצמצם את תופעת התאונות באופן משמעותי: "יש הרבה אתרים ומעט מפקחים, שלוקח להם זמן רב לעתים להגיע לאתר ולחקור את נסיבות התאונה. הפקחים אינם מגיעים לאתרי בנייה בתדירות שהיינו רוצים, מפני שהמשאבים שלנו מוגבלים. אבל ההפעלה של האנשים שיש לנו היא כזאת, שכאשר הם מגיעים לאתרים - ניתן טיפול ראוי".

אדואדרס הוסיפה כי כיום המדינה סוגרת אתרי בנייה עקב תאונות קטלניות יותר מבעבר, למרות הנזק הכלכלי הנגרם בשל כך. "אנחנו פועלים להעלות את המודעות ולהשקיע בהדרכות למנהלי עבודה, למשל בבטיחות בבנייה לגובה", אמרה.

מהקואליציה למאבק בתאונות בניין נמסר בתגובה לדו"ח: "הצגת המגמה הרב שנתית ל-2015-2011 כמגמה של ירידה בשיעור התאונות מטעה ומקוממת. מאז 2010 הממוצע החמש שנתי של מספר ההרוגים בתאונות העבודה בכלל, ובענף הבנייה בפרט, נמצא בעלייה.

"העלייה בממוצע החמש שנתי של מספר ההרוגים בתאונות העבודה מ-53 לכל 100 אלף עובדים ב-2010 ל-60.6 הרוגים ב-2015, משקפת את ההזנחה ודלות המשאבים המושקעים מצד המדינה במלחמה בתאונות העבודה בכלל ובענף הבנייה בפרט. מ-2000 עד 2015 נהרגו 480 עובדי בניין, שהם 52% מהרוגי תאונות העבודה באותה תקופה. גם כאן הממוצע החמש שנתי נמצא במגמת עלייה מתמדת מאז 2010.

"ריבוי הפגיעות הוא תוצאה של הפקרות בטיחותית באתרי הבנייה ושל סירובו העיקש של משרד הכלכלה לתגבר את מצבת מפקחי הבטיחות כנדרש. 26 עובדים נהרגו בענף הבנייה במחצית השנה האחרונה ויותר מ-80 דיווחים התקבלו על פציעות קשות ובינוניות - אך אף מפקח לא נוסף בתקופה זו למצבת מינהל הבטיחות התעסוקתית, ולא ידוע לנו ולו על מקרה אחד שבו הוגש כתב אישום נגד גורם רשלן. רובם המכריע של ההרוגים הם אזרחים ערבים, פלסטינים ועובדים זרים, ומתעוררת תחושה כי עובדה זו תורמת לאדישות המחפירה כלפי ביטחונם של העובדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר